Polecamy
Sarah Skumanov 11,00 PLN 25,00 PLN

Manga dostępna jest na polskim rynku od drugiej połowy lat 90. ubiegłego wieku. Obecnie wydawcy mangi w... więcej >

Gdańsk Czyta w 2023 roku „Nieczułość”

Data dodania: 15.03.2023

Gdańsk Czyta w 2023 roku „Nieczułość”

Czytelnicy i czytelniczki zdecydowali, że bohaterką tegorocznej edycji GDAŃSK CZYTA będzie książka „Nieczułość” Martyny Bundy.

Gdańsk Czyta: „Nieczułość”

GDAŃSK CZYTA jest wydarzeniem w ramach popularnej akcji wywodzącej się z USA „One City, One Book”.

Głównym założeniem tego przedsięwzięcia jest zachęcenie jak największej liczby mieszkańców i mieszkanek danego miasta do przeczytania i dyskusji nad jedną, wybraną na dany rok książką.

Gdańską lekturą 2022 roku była „Talita” autorstwa Pawła Huelle, wokół której odbywały się liczne wydarzenia, m.in. spotkania autorskie, spacery literackie, spektakl muzyczny z udziałem artystów Teatru Muzycznego w Gdyni podczas Jarmarku Dominikańskiego czy uroczysty jubileusz 65. urodzin autora.

W tym roku gdańszczanie i gdańszczanki mogli wybierać lekturę roku spośród dwóch pozycji: „Gdańskie wspomnienia młodości” Johanny Schopenhauer oraz „Nieczułość” Martyny Bundy.

Pierwsza tura głosowania na lekturę na 2023 rok miała miejsce podczas ubiegłorocznych wrześniowych Gdańskich Targów Książki. Druga tura plebiscytu odbyła się online.

„Nieczułość” była niekwestionowana faworytką w obu turach: w pierwszej 58% głosów, w drugiej 70% głosów dla laureatki.

„Nieczułość” Martyny Bundy

„Nieczułość” to debiut literacki Martyny Bundy, zbierający świetne recenzje oraz obsypany nagrodami – laureatka Pomorskiej Nagrody Literackiej „Wiatr od morza”, Gryfii, nominowana do Nike oraz Nagrody Literackiej Gdynia, z kolei francuski przekład otrzymał nagrodę czytelników La Grande Ourse.

Powieść opowiada o sile kobiecej solidarności na tle ważnych wydarzeń historycznych na przestrzeni kilkudziesięciu lat. Saga rozpisana na wiele głosów, a w jej centrum one: Rozela i jej córki – Gerta, Truda i Ilda. Kobiety, tak bardzo różniące się między sobą charakterami, zawsze chętnie wracają do Dziewczej Góry, by spotkać się w rodzinnym domu.

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gdańsku – koordynator akcji „Gdańsk Czyta” planuje szereg wydarzeń związanych z promocją wybranej przez Czytelników książki. Kalendarium wydarzeń można śledzić na stronie WiMBP.
 


Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP