Polecamy
Małgorzata Kowalska 32,00 PLN 47,00 PLN

Crowdsourcing internetowy – pozytywny wymiar partycypacji społecznej. Konteksty – istota... więcej >

Dawid Kotlarek - Lubuski Bibliotekarz Roku 2022

Dyrektor, Biblioteka Publiczna w Świebodzinie

wykształcenie: wyższe, doktor nauk humanistycznych
19 lat pracy w bibliotece


 Zdjęcie Dawida Kotlarka, młody mężczyzna w czarnym tshircie i okularach patrzy pogodnie w obiektyw.


Działania na rzecz biblioteki /bibliotek

Bibliotekarz, historyk i regionalista, w l. 2019-2021,. jako dyrektor BP, zmodernizował przestrzeń biblioteczną, co pozwoliło rozszerzyć ofertę dla czytelników. W ubiegłym roku kontynuował te działania, pozyskując dodatkowy dostęp do LEGIMI oraz kupując wrzutnię książek w ramach dotacji celowej z Budżetu Obywatelskiego.

Działania na rzecz użytkowników biblioteki i środowiska lokalnego

Pod jego kierunkiem BP to miejsce kreatywnych działań, otwarte na potrzeby osób w różnym wieku. Wpisały się w tę koncepcję takie realizacje jak: projekt „Klub Kreatywności”, finansowany ze środków Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności, dzięki czemu zakupiono roboty Photon, tablety, okulary VR, długopisy 3D, a także zestawy małego majsterkowicza do zajęć z najmłodszymi użytkownikami oraz utworzono pracownię programowania „Biblioteka - Roboteka”, organizującą warsztaty kodowania dla dzieci i młodzieży. Udział w projekcie Liga eSzkoła NUTS 3, współfinansowanym ze środków EFRR, pozwolił doposażyć BP w laboratoria kodowania oparte na programowalnych zestawach klocków LEGO.

Ze środków MKiDN (program „Partnerstwo dla książki)” zrealizowano projekty: „Młodzieżowa komiksomania” i „Łowcy meteorów”. Podsumowaniem drugiego projektu było „Świebodzińskie Święto Poezji”. Ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie (program „”Patriotyzm jutra”) zrealizowano projekt „Świebodzińskie gry z historią”, a w nim konkurs plastyczny „W dawnym Świebodzinie”, warsztaty tworzenia gier planszowych (powstał prototyp gry „Skarby Świebodzina”), terenową grę miejską „Na tropie świebodzińskich tajemnic” oraz pokaz historyczny z udziałem grupy rekonstrukcyjnej. Ponadto ze środków Budżetu Obywatelskiego zrealizowano warsztaty „Robotyka to przyszłość naszych dzieci” i warsztaty edukacji żywieniowej „Świadomość ekologiczna smaczna i zdrowa”.

Aktywnie działał też DKK i funkcjonowały: Klub Zaczytanych Przedszkolaków, Klub Komiksu i Fantastyki oraz Klub Mangi i Anime (dla młodzieży), a dla seniorów Klub Gimnastyki Umysłu „Erudyta” i w filii wiejskiej Klub „Zaczytanych Seniorów”.

Działania na rzecz środowiska bibliotekarskiego.

D. Kotlarek profesjonalnie zarządza BP w Świebodzinie. Obejmuje wsparciem i ścisłą współpracą placówki biblioteczne całego powiatu. W 2022 r. w ramach porozumienia powiatu z gminą Świebodzin otrzymał 36 000 zł na realizację zadań biblioteki powiatowej.

Pracownicy BP uczestniczą w powiatowych seminariach dla bibliotekarzy. Dba o ich merytoryczne przygotowanie, wiedzę o regionalnych publikacjach i znajomość przepisów.

Wdrożenie internetowych form działalności biblioteki w czasie epidemii

BP w Świebodzinie aktywnie funkcjonuje w sieci (stroma internetowa, FB, Instagram). Na profilu on-line stale zamieszczane są zagadki Klubu Erudyta, inicjowane konkursy. W czasie pandemii z powodzeniem prowadzone były spotkania autorskie, szkolenia i konkursy on-line, m.in. z wykorzystaniem platformy ClickMeeting.

Osiągnięcia zawodowe kandydata z wcześniejszych lat

Autor książki: Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Cypriana Norwida w Zielonej Górze w latach 1947-2016 (2017) i współautor 3 innych, które ukazały się w l. 2018-2020 nakładem Wydawnictwa SBP, m.in.: Nowe przestrzenie i nowe technologie – dlaczego warto modernizować biblioteki (Warszawa 2018).

Wygrał konkurs na dyrektora BP w Świebodzinie (2019) i nadał nową jakość jej działaniom, wykorzystując m.in. wskaźniki Analizy Funkcjonowania Bibliotek do skutecznych rozmów z organizatorem w zakresie zatrudnienia i wynagrodzenia bibliotekarzy.

Odznaczony Dyplomem Marszałka Województwa Lubuskiego, Medalem SBP „W dowód uznania”, Brązowym Medalem za Długoletnią Służbę.

Cechy osobowościowe

Profesjonalista z doświadczeniem i dużą wiedzą fachową, odpowiedzialnie i wzorcowo realizuje zadania ustawowe. Odważny i otwarty na zmiany – śmiało przeprowadza remonty, tworząc nowoczesne i funkcjonalne przestrzenie. Ambitny i przedsiębiorczy – inicjuje ciekawe projekty edukacyjno-kulturalne, na które z powodzeniem pozyskuje środki pozabudżetowe. Zdolny pasjonat nowych technologii – szybko wdraża nowinki informatyczne, tworzy strony internetowe i profile tematyczne, prowadzi zajęcia z programowania.


Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP