Polecamy
14,50 PLN

Koronawirus opanował cały świat. Również Polska się z nim zmaga. Czy koronawirus może być... więcej >

Jolanta Miękus - Zachodniopomorski Bibliotekarz Roku 2022

St. bibliotekarz, Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna im. C. K. Norwida w Goleniowie

wykształcenie: wyższe pedagogiczne, podpylomowe studia bibliotekarskie.
7,5 roku pracy w bibliotece


 Zdjęcie Jolanty Miękus. Młoda brunetka w okularach uśmiecha się trzymając książkę wisławy Szymborskiej. W tle regały.


Działania na rzecz biblioteki/bibliotek

J. Miękus uzyskała z Krajowego Funduszu Szkoleniowego 7 tys. zł na szkolenie bibliotekarzy z programowania i robotyki oraz zakup 6 robotów marki Genibot.

Zredagowała wniosek o grant w programie Fundacji Santander „Tu mieszkam, tu zmieniam EKO” aby zmienić biblioteczny balkon w zieloną czytelnię.

Wprowadziła innowacyjny monitor interaktywny MyBoard jako stały element lekcji bibliotecznych i przeszkoliła pracowników jak można go wykorzystywać.

Działania na rzecz użytkowników biblioteki i środowiska lokalnego

Jej autorski scenariusz zajęć bibliotecznych z LEGO® zwyciężył w konkursie Stowarzyszenia LABIB "Baw się dobrze, czyli klocki LEGO w bibliotece", a nagroda, tj. zestaw klocków LEGO®, pozwoliła rozszerzyć ofertę biblioteki .

Napisała wierszowany scenariusz przedstawienia pt. „Mol książkowy i Baśnie Braci Grimm” i ze współpracownikami wystawiła spektakl, który w ciągu miesiąca obejrzało ponad 600 dzieci z powiatu goleniowskiego.

Prowadzi autorskie lekcje z robotyki i programowania „Robota dla robota”, które wspie-rając edukację informatyczną dzieci z całego powiatu (programowanie oparte na Scratch 3.0), pokazują im też, że biblioteka jest miejscem nowoczesnym i ciekawym.

Aby ułatwić dostęp do oferty biblioteki szerszemu gronu odbiorców, wzięła udział w podstawowym kursie języka migowego i zdała w tym zakresie państwowy egzamin.

Pozyskała bezpłatnie od firmy Mentor - podłogę interaktywną SMART FLOOR, co pozwoliło urozmaicić zajęcia prowadzone z dziećmi w okresie wakacji.

Działania na rzecz środowiska bibliotekarskiego.

Podczas Giełdy Dobrych Praktyk na Zachodniopomorskim BiblioLABIE 2022, zaprezentowała (w postaci filmu) działania goleniowskiej biblioteki w zakresie zajęć z programowania i robotyki.

Dzieli się swoja wiedzą, publikując w czasopismach fachowych i naukowych. W 2022 r. były to: artykuł jej autorstwa: Robotyczne lekcje w bibliotece. „Bibliotekarz Zachodniopomorski”, nr 1/2022 oraz artykuł, którego była współautorką: Popularność e-usług w czasie pandemii COVID-19 ze szczególnym uwzględnieniem platform udostępniających książki w wersji elektronicznej na podstawie statystyk Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej im. C. K. Norwida w Goleniowie. „Biblioteka i Edukacja”, nr 21/2022 , poprzedzony badaniami statystyk aktywności czytelników biblioteki w Goleniowie w serwisach Ibuk Libra, Empik GO i Legimi.

Wdrożenie internetowych form działalności biblioteki w czasie epidemii

Dzięki jej współpracy z Fundacją Inspiruje.my w goleniowskej bibliotece zrealizowano cykl 10 webinarów nt. programowania z robotami Codey Rocky. J. Miękus opublikowała autorskie scenariusze zajęć z robotyki, na stronie internetowej www.kodowanienaekranie.pl.

Promuje nowoczesność biblioteki na jej fanpage'u (FB), np. film z okazji Dnia Nowych Technologii prezentujący całe „robotyczne” zaplecze i jego wykorzystanie.

Zdobyła certyfikat ECDL e-Citizen, który uzyskują osoby dysponujące bazową wiedzą z zakresu komputerów i mechanizmów Internetu.

Osiągnięcia zawodowe kandydata z wcześniejszych lat

Koordynowała w goleniowskiej bibliotece projekt Liga eSzkoła, który obejmował udział w licznych szkoleniach oraz poprowadzenie 30 godzin nauki umiejętności cyfrowych i 30 godzin programowania z robotami LEGO SPIKE PRIME dla dzieci i młodzieży od 10-18 lat.

W czasie pandemii wyreżyserowała Narodowe Czytanie „Moralności pani Dulskiej” (organizując też stroje i rekwizyty z epoki) w formie filmu, który jest dostępny na FB.

Cechy osobowościowe

J. Miękus jest osobą niezwykle kreatywną i pomysłową. Większość z organizowanych przez nią działań to projekty innowacyjne, odzwierciedlające jej zainteresowania w obszarze e-usług i niespotykane w innych bibliotekach. Bardzo dba o własny rozwój, co rzutuje również na rozwój palcówki, w której pracuje. Chętnie uczestniczy w szkoleniach i kursach. Jest osobą komunikatywną i chętnie dzielącą się wiedzą zarówno z dziećmi jak i dorosłymi użytkownikami biblioteki. Ma dar zjednywania sobie ludzi których potrafi przekonać i zachęcić do działania.

 


Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP