Polecamy
10,00 PLN 27,00 PLN

Opracowanie: „Jan Muszkowski: ludzie, epoka, książki. Tradycje i kontynuacje” obejmuje... więcej >

V Lubelskie Targi Książki

Data dodania: 07.06.2011

Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. H. Łopacińskiego w Lublinie oraz Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich Zarząd Okręgu w Lublinie zapraszają na V Lubelskie Targi Książki. Ideą Targów jest promocja wydawców (firm wydawniczych, poligraficznych, multimedialnych, stowarzyszeń, fundacji, instytucji kultury i osób prywatnych) oraz twórców Lubleina i Lubelszczyzny, prezentacja bieżącego dorobku wydawniczego Lubelszczyzny szerokiemu kręgowi odbiorców, wymiana doświadczeń z zakresu działalności edytorskiej, prezentacja twórców regionu związanych z poszczególnymi wydawcami.

Uroczyste otwarcie Targów będzie miało miejsce 10 czerwca 2011 r. o godz. 11.00 w Galerii Biblioteki.  Dokona go Zofia Ciuruś – Dyrektor Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie.

W programie:

  • wręczenie Wawrzynu Pawła Konrada laureatom konkursu Książka Roku 2010;
  • wręczenie Białego Papirusa Darczyńcom Biblioteki;
  • otwarcie wystawy pokonkursowej Książka Roku 2010.

Targi odbędą się 10 czerwca 2011 r. w godz. 11.00-18.00 i 11 czerwca 2011 r. w godz. 10.00-16.00.

Imprezy towarzyszące:

10 czerwca (piątek) godz. 13.00 Czytelnia Zbiorów Specjalnych, spotkanie autorskie Anny Nasiłowskiej, poprowadzi – Ewa Hadrian (WBP im. H. Łopacińskiego w Lublinie)

Anna Nasiłowska - pisarka, poetka, krytyk literacki. Profesor, pracuje w Instytucie Badań Literackich PAN i wykłada dziennikarstwo w Warszawskiej Wyższej Szkole Humanistycznej im. Bolesława Prusa. Kieruje kursem creative writing przy IBL PAN. Autorka m.in. książek historycznoliterackich Trzydziestolecie 1914-1944 i Literatura okresu przejściowego 1975-1996, tomów prozy Księga początku i Czteroletnia filozofka, powieści Historie miłosne. W 2008 roku prezentowana była jej wystawa fotograficzna oraz nakładem Green Gallery ukazał się album - projekt literacki Wielka wymiana widoków. Uprawia też biografistykę, napisała biografię pary Jean –Paul Sartre i Simone de Beauvoir oraz Marii Pawlikowskiej – Jasnorzewskiej.
We wrześniu 2011 roku ukaże się jej powieść Konik, szabelka, osnuta na wspomnieniach dziadka o wojnie 1920 roku.
www.nasilowska.archirek.pl

godz. 15.00
Promocja książki - Henri Joyeux Szkoła życia i miłości. Dzieci i młodzież pytają, rodzice odpowiadają. Cztery rozmowy o ekologii seksualnej (Lublin, Wydawnictwo Archidiecezji Lubelskiej Gaudium, 2011).
Spotkanie z Anną Putyńską, psychologiem, współautorką wstępu do książki Szkoła życia i miłości.
Spotkanie poprowadzi Agnieszka Oleszczuk (redaktor Wydawnictwa Gaudium)

Henri Joyeux, ur. 28.06.1945 r., profesor medycyny na uniwersytecie w Montpellier we Francji, ceniony chirurg chorób nowotworowych, wprowadził technikę sztucznego jelita; członek ruchu na rzecz rodziny „Rodziny we Francji”. Od 1982 r. systematycznie spotyka się z młodymi i dorosłymi, aby im pomóc w dialogu rodziców i dzieci na temat zdrowia, miłości i seksualności z uwzględnieniem profilaktyki AIDS oraz chorób przenoszonych drogą płciową. Jest członkiem założycielem Szkoły Życia i Miłości, w której prowadzi prelekcje oraz publikuje książki dotyczące ekologii seksualnej.

Książka Szkoła życia i miłości. Dzieci i młodzież pytają, rodzice odpowiadają. Cztery rozmowy o ekologii seksualnej jest propozycją, jak rozmawiać z dziećmi, młodzieżą i młodymi dorosłymi o ekologii seksualnej.
Publikacja składa się z 4 części. Podstawę każdej z nich stanowią pytania reprezentantów danej grupy wiekowej, osób od 4 do 20 roku życia, i odpowiedzi, w większości udzielone przez autora tytułu, formułowane w sposób dostosowany do poziomu intelektualnego rozmówców. W 4 dialogach przeprowadzonych z osobami w wieku 4-10, 10-13, 13-15, 15-20 lat prof. Henri Joyeux - profesor medycyny i praktyk w nauczaniu dzieci i młodzieży ekologii seksualnej - odpowiada na najczęstsze pytania. Rozwiewa także powszechnie spotykanie niedomówienia, przekazując kompetentne, rzetelne informacje.
Istnieje droga, która może zupełnie zmienić nasze podejście do seksualności i jej przeżywania. Jest nią ekologia seksualna, czyli zdrowe podejście do seksualności człowieka. Polega ono na gruntownym poznaniu mechanizmów popędu seksualnego męskiego i żeńskiego, przestrzeganiu rytmów biologicznych, zrozumieniu etapów fizycznych i stanów psychologicznych, a wreszcie na świadomości, że ciało ludzkie to także serce, które mówi.
Niniejsza książka proponuje nową metodę edukacji seksualnej, wypracowaną podczas licznych spotkań z młodzieżą w różnym wieku i o różnych zainteresowaniach. Na końcu każdej z części znajduje się indeks pojęć występujących w tekście. W ten sposób praca stanowi małą, praktyczną encyklopedię, oryginalną i bardzo przystępną, mówiącą o wszystkim, co młodzi ludzie powinni wiedzieć.
Nie wprowadzamy ani rysunku, ani fotografii, ponieważ zależy nam na uprzywilejowaniu słowa. Ta metoda pozwala zarówno dorosłym, jak i dzieciom przestrzegać praw małżeńskich i zachować naturalny szacunek do osób oraz prawo do intymności każdego człowieka.
Czytając tę książkę, dorośli mogą poznać etapy rozwoju seksualnego i uczuciowego własnego dziecka. Dzięki temu będą gotowi towarzyszyć mu w odkrywaniu życia i miłości, klucza jego dojrzewania i jego sukcesu.


Przedmowa do polskiego wydania książki Szkoła życia i miłości
Książka Szkoła życia i miłości ukazuje się w przekładzie na język polski po ponad 10 latach od jej pierwszego wydania francuskiego. Zjawiska, które dekadę temu były powszechne na zachodzie Europy, stały się już codziennością również w naszym kraju. Nie ustrzegliśmy się fali rozwodów, powszechności życia w wolnych związkach, obniżenia wieku inicjacji seksualnej, rozprzestrzeniania się AIDS, dostępności pornografii. Coraz śmielej podejmowane są próby podważenia definicji małżeństwa jako związku mężczyzny i kobiety, coraz więcej dzieci funkcjonuje w niepełnych rodzinach lub w powtórnych związkach swoich rodziców. Autor twierdzi, że nie można być biernym wobec tych zjawisk, które niszczą człowieka i rodzinę, unieszczęśliwiają go. Skutecznie przeciwdziałać im może wczesne i we właściwy sposób przeprowadzone uświadamianie w dziedzinie seksualności. Właściwy sposób, to mówienie o ekologii seksualnej, czyli naturze ludzkiej seksualności. Podejście ekologiczne oznacza w każdej dziedzinie poznanie i respektowanie praw natury, nie działa ona nigdy przeciw człowiekowi, a zwłaszcza, gdy dotyczy bezpośrednio jego samego. Joueux chce uświadomić czytelnikowi, przekonać go, że źródłem szczęścia i satysfakcji będzie poznanie i współdziałanie z przyrodzonymi ludzkiej seksualności prawami. Wprowadzanie zmian, manipulowanie w jej mechanizmach, poprawianie tego, co otrzymaliśmy, jest działaniem nieekologicznym, skierowanym przeciw człowiekowi.
Lekturze tej książki towarzyszy uczucie bliskiego kontaktu z autorem, czytelnik ma ochotę porozmawiać z nim. Dzieje się tak za sprawą dużego zaangażowania i troski, jaką Henri Joyeux ujawnia w swoim sposobie komunikowania się z młodymi, a także z samym czytelnikiem, gdy bezpośrednio zwraca się do niego we wstępach do rozdziałów.
Warto zaznaczyć, że na rynku polskim jest jeden autor, który w tak bezpośredni sposób kontaktuje się z czytelnikiem, rozprawiając o seksualności człowieka. Jest nim nieżyjący od kilku lat profesor Włodzimierz Fijałkowski. On, podobnie, jak profesor Joyeux, mówi o ekologii seksualnej. Swoje zainteresowania i publikacje kierował w stronę dojrzałych osób oraz małżonków. Książka Szkoła życia i miłości jest bardzo dobrym uzupełnieniem tego tematu, adresowanym do dzieci, młodzieży i ich rodziców.
Anna i Leszek Putyńscy

godz. 17.00
Wieczór autorski Agnieszki Hałas
Spotkanie poprowadzi Krzysztof Księski (Prezes Lubelskiego Stowarzyszenia Fantastyki „Cytadela Syriusza”)

Agnieszka Anna Hałas (ur. 1980) - doktor nauk biologicznych, pisarka. Autorka opowiadań publikowanych w czasopismach oraz w zbiorze Między otchłanią a morzem (Katowice, Wydawnictwo Ares, 2004), a także dwóch tomików poezji: Królewna liść (Lublin, Wydawnictwo Norbertinum, 1999) i Ostatni z żyjących (Lublin, Wydawnictwo Norbertinum, 2006). Laureatka I miejsca w konkursie literackim „Horyzonty Wyobraźni” 2010 i w 36. edycji konkursu poetyckiego „Jesienna Chryzantema”. Od stycznia 2011 r. kieruje działem literackim internetowego magazynu kulturalnego „Esencja”. W kwietniu 2011 r. nakładem lubelskiego Wydawnictwa Ifryt ukazała się jej powieść Dwie karty - tom 1 cyklu dark fantasy Teatr węży.

11 czerwca (sobota) godz. 12.00 Czytelnia Zbiorów Specjalnych
IV Lubelska Aukcja Antykwaryczna
Aukcję poprowadzą – dr Grzegorz Figiel i Jacek Dekasiński

WYSTAWY
Hol Biblioteki
Książka Roku 2010 - ekspozycja pokonkursowa

Autorska Galeria Hol
Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie

Galeria Biblioteki
Samuela Tyszkiewicza sztuka pięknej książki

Bliższych informacji nt. V Lubelskich Targów Książki udzielają:

Informacje dla wystawców:
Jolanta Sobich - Dział Gromadzenia i Uzupełniania Zbiorów WBP im. H. Łopacińskiego
tel. 81-528-74-29; jsobich@hieronim.wbp.lublin.pl grom@hieronim.wbp.lublin.pl

Informacje nt. Konkursu Książka roku 2010:
dr Grzegorz Figiel – Dział Naukowo-Wydawniczy WBP im. H. Łopacińskiego w Lublinie
tel. 81-528-74-41; grzegorzfigiel@o2.pl

Informacje nt. IV Lubelskiej Aukcji Antykwarycznej:
Jacek Dekasiński - Dział Gromadzenia i Uzupełniania Zbiorów WBP im. H. Łopacińskiego
tel. 81-528-74-29; jdekas@hieronim.wbp.lublin.pl grom@hieronim.wbp.lublin.pl

Organizacja imprez towarzyszących:
Ewa Hadrian - Dział Informacji i Promocji WBP im. H. Łopacińskiego w Lublinie
tel. 81-53-207-38, ehadrian@hieronim.wbp.lublin.pl informatorium@hieronim.wbp.lublin.pl
 


Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP