Polecamy
Bogumiła Staniów 20,00 PLN 38,00 PLN

Dla powodzenia książki popularnonaukowej potrzebny jest ogólny wysiłek autora,  wydawcy,... więcej >

Ekologicznie z MBP w Kołobrzegu

Data dodania: 09.06.2011

Wycieczki przyrodnicze

 

Wędrówki po kołobrzeskich parkach i poznawanie najciekawszych pomników przyrody okazały się niezwykle ekscytującymi lekcjami dla dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 9. Kołobrzeska książnica realizując po raz kolejny program „Ekologia z biblioteką”, dofinansowany przez Prezydenta Miasta Kołobrzeg edukuje najmłodszych nie tylko poprzez swoje książki, ale także poprzez organizację wycieczek z licencjonowanym przewodnikiem turystycznym.

Bezpośrednia obserwacja przyrody, dotknięcie wielkich i zadziwiających swoim majestatem drzew, nauka dendrologicznych nazw połączona z przekazywaniem ciekawostek jest sprawdzoną i przyjemną metodą edukacji. Dzieci nie tylko słyszą, że jesteśmy częścią przyrody ale mogą tę jedność poczuć. Zafascynowane pięknem bindaża w alei grabowej, jadalnymi kasztanami, gubiącymi korę platanami czy tajemniczymi pneumatoforami cypryśników błotnych przekazują tę wiedzę dalej, także swoim rodzicom.

W maju, w ramach swojego programu Biblioteka Miejska planuje także zorganizowanie innej wycieczki – tym razem zaprosi dzieci do lasu, na lekcję w Ośrodku Edukacji Przyrodniczo-Leśnej w Kliniskach.

oprac. T.Sobko, foto. L.Ziętala

Być miłym Gościem w lesie

25 maja czterdzieścioro dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 9 uczestniczyło w niekonwencjonalnej lekcji przyrody. Zajęcia dla małych ekologów odbyły się w lesie, na terenie Ośrodka Edukacji Przyrodniczej w Kliniskach. Po wstępnej, multimedialnej projekcji dzieci wyruszyły na poszukiwania gospodarzy lasu. Szukały śladów zwierząt, w niezwykłym skupieniu obserwowały ptaki i ich pisklęta, z lupą poszukiwały najmniejszych – ale równie ważnych – owadzich stworzeń.

Podczas gier i zabaw dydaktycznych nie tylko nauczyły się orientowania w lesie, rozpoznawania poszczególnych gatunków zwierząt i roślin, ale przede wszystkim poznały las jako ekosystem, który trzeba chronić i racjonalnie użytkować. Wszystko odbyło się zgodnie z przewodnim hasłem lekcji „Las-poznać, przeżyć, zrozumieć”.

Dopełnieniem ekologicznych nauk było zapoznanie dzieci z zasadami selektywnej zbiórki odpadów w Gminie Kołobrzeg - tę ostatnią naukę, w formie stosownej broszury informacyjnej, przekażą swoim rodzicom i sąsiadom. Ekscytująca wyprawa zakończyła się przyjemnym i smacznym zajęciem – w bezpiecznym dla lasu miejscu rozpalono ognisko i upieczono smaczne kiełbaski.

Organizatorem wycieczki była Miejska Biblioteka Publiczna, a jej program „Ekologia z Biblioteką” dofinansował Prezydent Miasta Kołobrzeg.

oprac. i foto. MBP Kołobrzeg


Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP