Polecamy
27,00 PLN

„Celem publikacji – przygotowanej dzięki wsparciu Narodowego Instytutu Dziedzictwa... więcej >

Piknik literacki w Książnicy Płockiej

Data dodania: 16.06.2011

Pikniki literackie weszły już na stałe do kalendarza imprez kulturalnych naszego miasta. Organizujemy je od 1999 roku wspólnie z warszawskim oddziałem Polskiego Stowarzyszenia Pedagogów i Animatorów KLANZA. Od kilku lat piknik literacki zamyka szereg imprez organizowanych w płockich bibliotekach w ramach Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom w Płocku.   

4 czerwca odbył się  13. już piknik, którego bohaterami byli: Ewa Chotomska, czyli Ciotka Klotka oraz Andrzej Grabowski – telewizyjny Pan Tik-tak (a także profesor Ciekawski).                                

Nasi goście są twórcami tekstów popularnych piosenek, znani z telewizyjnego ekranu, z autorskich programów dla dzieci (Budzik, Ciuchcia, Jedynaczka, Wyprawy profesora Ciekawskiego). Ich autorstwa jest również książka Zając Poziomka.

Na pikniku proponowaliśmy różne stoiska animacyjne, kolorowe, ozdobione balonami lub kwiatami z krepiny, tworzące piękną scenerię, która dodatkowo przyciąga i zachęca do działania. W tym roku były to stoiska: Stworki i Stryszaki, Psy Parerasy i inne zwierzaki, Czarodziejski cylinder, w których proponowaliśmy działania plastyczne do utworów Ewy Chotomskiej: Pamiętnik Psa Parerasa, Stryszaki, Kuchenny alfabet oraz Andrzeja Grabowskiego Kapelusz Uśmiechmistrza, Już pierwsza gwiazdka, Kulfon i Monika.

Hitem każdego pikniku jest malowanie koszulek i bajkowe makijaże twarzy. Zmieniają się tylko wzory postaci - bohaterów utworów, które dzieci same przenoszą na koszulkę, nadając im ostateczny wygląd. Dlatego kilka stoisk jest na stałe wpisanych we wszystkie festyny, m.in.: malowanie koszulek, makijaże twarzy, redakcja gazetki piknikowej, zabawy z kolorową chustą, salonik czytelniczy oraz kiermasz  książek.

Na pikniku chcemy poprzez zabawę zainteresować książką szersze grono czytelników, a szczególnie tych zafascynowanych mediami elektronicznymi, uświadamiając im, że książka uczy i bawi, dostarcza wielu emocji i wzruszeń, jest niezastąpiona w wielu sytuacjach.

Nadesłał: Jacek Zatorski

 


Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP