Polecamy
Katarzyna Slany 36,00 PLN

Monografia zatytułowana "Śmierć w literaturze dziecięcej i młodzieżowej" poświęcona została... więcej >

Informacje z WBP w Krakowie

Data dodania: 16.06.2011

INFORMACJE PRASOWE

„PRZEKRÓJ” NA PLATFORMIE MAŁOPOLSKIEJ BIBLIOTEKI CYFROWEJ

Małopolska Biblioteka Cyfrowa zakończyła prace nad digitalizacją archiwalnych roczników tygodnika „Przekrój”. W ciągu 10 miesięcy wytężonej pracy zeskanowano i poddano cyfrowej renowacji niemal 60 tys. stron. W tym tygodniu rozpoczęto cyfrową publikację pierwszych numerów tygodnika na platformie MBC (HTTP://MBC.MALOPOLSKA.PL) prowadzonej przez Wojewódzką Bibliotekę Publiczną w Krakowie.

Według wstępnych założeń, dalsze prace archiwizacyjne i redaktorskie potrwają do jesieni. W tym czasie, każdego dnia sukcesywnie będą udostępniane numery pisma w układzie chronologicznym. Dostęp do nich jest bezpłatny i nie podlega ograniczeniom.

„Przekrój” był pierwszym powojennym magazynem wydawanym w Polsce Ludowej. Niemal od pierwszego numeru, który ukazał się tuż po wyzwoleniu Krakowa spod okupacji hitlerowskiej, pismo zaczęło wychowywać i kształtować życie obyczajowe miejskiej inteligencji, pełniąc misję cywilizacyjną jako kulturalno-rozrywkowy tygodnik ilustrowany. Mimo braku określenia programu i założeń artystycznych, magazyn niemal ćwierć wieku kierowany przez Mariana Eile wypracował swój własny styl i profil, który do końca XX wieku przyciągał uwagę Polaków.
Po 66 latach od wydania pierwszego numeru krakowskiego „Przekroju”, w ramach zabezpieczania i upowszechniania cennych i zagrożonych samodegradacją materiałów piśmienniczych, postanowiono udostępnić elektroniczną wersję tygodnika w Internecie. Inicjatywa zeskanowania archiwum „Przekroju” pojawiła w planach twórców Małopolskiej Biblioteki Cyfrowej w roku 2007, gdy okazało się, iż w magazynach Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie znajduje się kompletny zasób tygodnika w doskonałym stanie zachowania.
W wyniku dalszych rozmów z Wydawcą tygodnika, zakończonych zgodnym porozumieniem, przystąpiono w roku 2010 do koniecznych prac zmierzających do „cyfrowego uwolnienia” archiwum pisma za lata 1945-2000.
Przetwarzanie pisma w postać bitową odbyło się w laboratorium cyfrowej książnicy, z uwzględnieniem standardów związanych z digitalizacją i opracowaniem bibliograficznym stosowanym do cyfrowych obiektów w kilkudziesięciu bibliotekach cyfrowych rozproszonych w sieci PIONIER, funkcjonujących w strukturach Federacji Bibliotek Cyfrowych.
Zespół bibliotekarzy przygotowujący wersję elektroniczną tygodnika, w ramach zawartej umowy z wydawcą, przekazał redakcji pisma kopię archiwum, która dodatkowo została udostępniona na stronie „Przekroju” w płatnym serwisie „retro”.
Niewykluczonym jest, że kolejne roczniki tygodnika (od roku 2001), również zostaną zdigitalizowane i udostępnione w bibliotece cyfrowej. Z pewnością będzie to „krakowski okres” wydawania pisma (2002).

PLANOWANIE KARIERY ZAWODOWEJ
czwartek, 16 czerwca 2011, 09:00

W czwartek 16 czerwca w godzinach 9.00-12.00 w Centrum Informacji Biznesowej i Europejskiej Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie (ul. Rajska 1, sala 256) odbędą się zajęcia aktywizacyjne z cyklu "Planowanie kariery zawodowej".
Zajęcia skierowane są do osób zainteresowanych podjęciem pracy lub stażu, a prowadzone przez specjalistów z Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Krakowie. Celem spotkania jest wyzwolenie kreatywności oraz nowego sposobu myślenia o przyszłości zawodowej. Uczestnicy poznają koncepcję rozwoju zawodowego, modele kariery oraz etapy planowania drogi zawodowej. W trakcie zajęć uczestnicy będą mogli dodatkowo wypełnić kwestionariusz Scheina w celu określenia rodzaju kariery zawodowej, bądź potwierdzenia dokonanych wyborów.
Osoby zainteresowane udziałem w spotkaniu proszone są o wypełnienie elektronicznego formularza zapisów (www.cibie.pl) bądź kontakt z: Centrum Informacji i Planowania Kariery Zawodowej, tel. 012/ 42 40 738, e-mail: centrum@wup-krakow.pl


MIĘDZYNARODOWA OLIMPIADA SENIORÓW
wtorek, 21 czerwca 2011, 9:00

W Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Krakowie odbędzie się kolejna Międzynarodowa Olimpiada Seniorów.
We wtorek 21 czerwca o godzinie 9.00 do komputerów zasiądą równocześnie Seniorzy z Paryża , Krakowa i Chrzanowa aby odpowiedzieć na pytania, przygotowane przez trenerów z Francji i Polski, dotyczące umiejętności korzystania z komputera i Internetu.
Olimpiada organizowana jest w ramach projektu „TeachNet” dofinansowanego przez Komisję Europejską w ramach Programu Grundtvig.

PIOSENKI NIE TYLKO O KOŃCU ŚWIATA
czwartek, 30 czerwca 2011, godz. 19:00

W setną rocznicę urodzin Czesława Miłosza – w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Krakowie przy ul. Rajskiej 1 odbędzie się koncert poetycko-muzyczny „Piosenki nie tylko o końcu świata”.
Można będzie wysłuchać tekstów zarówno naszego Noblisty - wśród nich m.in.: „Wiara”, „Nadzieja”, „Miłość”, „Piosenka o porcelanie” - jak również wierszy Andrzeja Bursy, Wincentego Fabera oraz Nicka’a Cave’a. Wszystkie teksty wykonywane będą w oprawie muzycznej Włodzimierza Mazonia (gitara, śpiew) i Agnieszki Bubki-Sagan (śpiew).

II DNI KULTURY GRUZIŃSKIEJ W KRAKOWIE
1-2 lipca 2011, godz. 13:00

Stowarzyszenie Most do Gruzji oraz Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie zapraszają do Biblioteki na obchody Dni Gruzji.
W ramach tego wydarzenia zapraszamy do uczestnictwa w licznych prelekcjach i prezentacjach m.in. o aktualnych wydarzeniach w Gruzji, najpiękniejszych zakątkach tego kraju oraz przygodach przeżywanych na Pd. Kaukazie.
Będzie to również wyjątkowa okazja do spotkania z autorami książki „Gaumardżos” – Anną Dziewit-Meller i Marcinem Mellera oraz Anetą Wiśniewską – tłumaczką „Historii Idealistki” – autobiografii Pierwszej Damy Gruzji.
Pokazy gruzińskiego rękodzieła, tańców, kinematografii i muzyki, gruzińskie potrawy oraz możliwość przejazdu kaukaską „marszrutką” po ulicach Krakowa to dodatkowe atrakcje przygotowane przez organizatorów.
Więcej informacji o II Dniach Kultury Gruzińskiej w Krakowie oraz konkursach z nagrodami znajduje się na stronie internetowej Stowarzyszenia „Most do Gruzji”:
www.mostdogruzji.pl

SZKOLENIA DLA SENIORÓW

Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie zaprasza do udziału w bezpłatnych szkoleniach komputerowych organizowanych w ramach Szkoły @ktywnego Seniora (projekt "TeachNET").
W lipcu i sierpniu przeprowadzone zostaną zajęcia z podstaw obróbki zdjęć w programie Picasa, tworzenia stron internetowych oraz korzystania z portali społecznościowych.
Kursy organizowane są dla osób powyżej 50 roku życia, które nie brały wcześniej udziału w takich szkoleniach i posiadają podstawową znajomość Internetu.
Szczegółowe informacje dostępne są na www.rajska.info

 


Z NASZĄ KARTĄ - KSIĄŻKI TANIEJ!

Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie oraz Kodak Express zapraszają do skorzystania z rabatów, jakie czekają na czytelników w Laboratoriach przy ul. Starowiślnej 21 oraz w Galerii Krakowskiej.
Warunkiem otrzymania 50% rabatu na zdjęcia do dokumentów oraz 25% na pozostałe zdjęcia jest okazanie karty czytelnika naszej Biblioteki. Promocja trwa do 31 grudnia br.


SPOTKANIA Z MIŁOSZEM
Ostatnie w tym sezonie spotkanie z poezją Czesława Miłosza z cyklu "Miłosz w Drodze" w ramach projektu "Rok Miłosza w WBP w Krakowie" miało miejsce w Miejskiej i Gminnej Bibliotece Publicznej w Bieczu.
Publiczność wysłuchała wierszy Noblisty w interpretacji artystów scen krakowskich - Szczęsnego Wrońskiego i Włodzimierza Mazonia oraz Agnieszki Bubki-Sagan (śpiew i wybór wierszy).
Spektakl zorganizowała Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie, przy finansowym wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 

MOJE ULUBIONE MIEJSCE DO CZYTANAI

Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie zaprasza do udziału w konkursie fotograficznym "Moje ulubione miejsce do czytania"
Tematem konkursu jest artystyczna prezentacja ulubionych miejsc sprzyjających lekturze tekstów literackich oraz osób, które lubią czytać, a celem odkrycie oryginalnego ujęcia tematu oraz ujawnienie talentów uczestników konkursu.
Regulamin konkursu oraz szczegółowe informacje dostępne są w serwisie Biblioteki: www.rajska.info

PRZYGODY PANA TOTI

Oddział dla Dzieci Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie zaprasza do obejrzenia wystawy ilustracji do książek o przygodach Pana Toti autorstwa Sorn Gary.
Ideą wystawy jest pokazanie ilustracji książkowej i procesu jej powstawania. Ekspozycja prezentowana jest na dużych planszach, z których każda zawiera elementy kolejnych etapów pracy ilustratora, wraz z końcowym efektem – gotową ilustrację książkową.
Wystawa będzie eksponowana do 30 czerwca br.


ŚWIĘTO OGRODÓW

Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie, Klub Muzyki Współczesnej „Malwa”, Ogród Botaniczny Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Stowarzyszenie "Ogrody Sztuki" zapraszają na wystawę "Ogrody 2011 malarstwo-rysunek-fotografia" zorganizowanej z okazji VI Festiwalu ŚWIĘTO OGRODÓW
Autorami prac są: Michał Baca, Agnieszka Daca, Zuzanna Gajos, Małgorzata Górnisiewicz- Locher, Helena Jacyno, Maria Jedlińska, Iwa Kruczkowska - Król, Maria Kwiecińska, Jadwiga Mróz-Zasowska, Beata Ostachowicz, Renata Ostrowska, Czesław Pyrgies, Monika Sikora, Jan Stopczyński , Katarzyna Stryszowska, Patrycja Styrna, Magdalena Szczepaniak, Piotr Witosławski.
Wystawa czynna będzie do 30 września 2011 w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Krakowie.
JAPONIA W OBIEKTYWIE PIOTRA WITOSŁAWSKIEGO

Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie zaprasza do obejrzenia wystawy „Japonia w obiektywie Piotra Witosławskiego”.
Jest ona plonem trzytygodniowego pobytu w Japonii we wrześniu 2010 roku. Autor odwiedził Kioto i Narę (dawne stolice), zobaczył Hiroszimę - nowoczesne i piękne miasto. Trasa podróży przebiegała przez Tokio na wyspie Honsiu przez wyspę Sikoku do Kiusiu na południu kraju, pełną tropikalnej roślinności i czynnych wulkanów. Wszystkie prezentowane zdjęcia- pełne kadry nie retuszowane komputerowo - wykonane zostały kompaktowym aparatem fotograficznym.
Wystawa czynna jest do 15 lipca br., na III piętrze Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie.
AFRYKANKI, CZYLI KOBIETY OCZAMI KOBIET

Do końca września w Wypożyczalni Głównej Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie eksponowana będzie wystawa "Afrykanki, czyli kobiety oczami kobiet".
Zdjęcia przedstawiają Afrykanki z różnych krajów Czarnego Lądu (Kenii, Etiopii, Mali, Senegalu, Gwinei-Bissau). Pokazane na nich kobiety, jednocześnie zwykłe a tak niezwykłe, przedstawione są w różnych sytuacjach, zarówno codziennych, jak i wyjątkowych. Autorkami zdjęć są również kobiety: Aleksandra Bednarska, Maria Durczyk, Maria Dworak, Aurelia Frydrych-Zdanowska.
Wystawę oglądać można w Wypożyczalni Głównej Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie do 30 września br.
AUTOPORTRET Z PRZEDMIOTEM

Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie zaprasza do obejrzenia wystawy prac studentów Pracowni Interdyscyplinarnej prof. Z. Bajka Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie.
Prace zostały wykonane w ramach przedmiotu: Wiedza o działaniach o i strukturach wizualnych, prowadzonego przez prof. Zbigniewa Bajka (asystent : dr Joanna Banek, staż asystencki Adam Rokowski), w roku akademickim 2009/2010. Autorami są studenci I roku Malarstwa stacjonarnego i niestacjonarnego oraz Edukacji plastycznej w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie.
Ekspozycja będzie udostępniona dla odwiedzających, na I piętrze Biblioteki do 30 września br.
 


Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP