Polecamy
34,00 PLN 49,00 PLN

Suplement IV obejmuje wszystkich „pracowników książki” (od czasów najdaw­niejszych do... więcej >

Cieszyn europejską stolicą głośnego czytania dzieciom

Data dodania: 22.06.2011

1 czerwca br. w Cieszynie odbyła się Centralna Inauguracja X Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania, która z racji okrągłego jubileuszu krajowego dotąd przedsięwzięcia, przyjęła formułę międzynarodową. Impreza, której organizatorami byli Fundacja ABCXXI Cała Polska czyta dzieciom, Fundacja "Celé Česko čte dětem", Miasto Cieszyn i Biblioteka Miejska w Cieszynie ściągnęła do Cieszyna licznych gości z kraju i zagranicy. W symbolicznym miejscu, na Moście Przyjaźni łączącym Polskę i Czechy, wspólnie z aktorką Edytą Jungowską przeczytano „Lokomotywę” J. Tuwima i odśpiewano czeską piosenkę „Kozel”, którą zaintonował czeski bard Jaromir Nohavica. Kulminacją święta czytania było podpisanie na tarasie Czytelni i Kawiarni Literackiej NOIVA proklamacji programu „All of Europe Reads to Kids” ("Cała Europa czyta dzieciom") przez polityków, przedstawicieli świata kultury, a przede wszystkim dzieci.

Po części oficjalnej, którą poprowadzili piosenkarka Ewa Farna i Maciej Orłoś barwna parada przedszkolaków i uczniów szkół podstawowych w przebraniach postaci bajkowych ruszyła na cieszyński rynek, gdzie przygotowano szereg atrakcji.  Imprezę plenerową „Cała Polska czyta dzieciom i bawi się bezpiecznie”, przygotowaną we współpracy ze służbami mundurowymi, poprowadzili Katarzyna Stoparczyk z Radiowej Trójki oraz Maciej Gąsiorek, aktor Teatru „Rampa”, znany dzieciom, jako krasnoludek Piksel z telewizyjnego Budzika. Na scenie zaprezentował się zespół Fasolki z Ciotką Klotką i Panem Tik-Takiem oraz lokalne zespoły wokalno-taneczne. Cieszyńska Straż Miejska i Komenda Powiatowa Policji specjalnie dla dzieci przygotowały szereg zabaw i konkursów w wesołym miasteczku i miasteczku ruchu drogowego. Dzieci miały możliwość skorzystania z dodatkowych atrakcji, jak bańkowe show, warsztaty bębniarskie, animacje cyrkowe, pokazy szczudlarskie i prezentacje samochodów służb porządkowych.

Wśród licznych atrakcji nie zabrakło również tego, co najważniejsze – głośnego czytania! Czytali księża, przedstawiciele władz lokalnych, służb mundurowych i bibliotekarze, czytano również w Bajkowej Ciuchci, która jak co roku, podczas Międzynarodowego Festiwalu Czytania nad Olzą, woziła uczestników zabawy dookoła rynku! Ważnym wydarzeniem, towarzyszącym podpisaniu proklamacji programu „All of Europe Reads to Kids”, była debata młodzieży z politykami, dziennikarzami i artystami na temat perspektyw kultury, edukacji i czytelnictwa w Polsce i Europie, połączona z prezentacją nagrodzonych prac laureatów wojewódzkiego konkursu „Jaka kultura?”, którego organizatorem była Biblioteka Śląska.W tym samym czasie przedstawiciele krajów UE spotkali się w Książnicy Cieszyńskiej w sprawie kontynuacji programu „Cała Europa czyta dzieciom”. W tym szczególnym dniu Maciej Orłoś, Edyta Jungowska oraz Elżbieta Olszewska – Dyrektor Programowy Fundacji ABCXXI promowali również kampanię "Cała Polska czyta dzieciom" w cieszyńskim Zakładzie Karnym. W ramach programu readaptacyjnego „Odnaleźć swoje miejsce w rodzinie”, w cieszyńskim więzieniu zorganizowano kącik dziecięcy wyposażony nie tylko w zabawki, ale i w książki. Osadzeni podczas dłuższego niż zwykle widzenia mieli możliwość spotkania z rodzinami, odbycia rozmowy, głośnego przeczytania bajki swoim dzieciom, w dniu ich święta oraz wręczenia prezentów, którymi były kolorowe książeczki ufundowane przez sponsorów.

Dzień pełen wrażeń zwieńczył koncert galowy Roberta Janowskiego w Teatrze im. Adama Mickiewicza w Cieszynie, połączony z występem znanej cieszyńskiej harfistki Ewy Jaślar-Walickiej i Chóru Uniwersytetu Śląskiego „Harmonia”. Następnego dnia odbyła się konferencja „Mądre wychowanie”, której tematem była rola głośnego czytania w rozwoju dziecka. W Konferencji uczestniczyły Irena Koźmińska – Prezes Fundacji ABCXXI, Elżbieta Olszewska – Dyrektor Programowy Fundacji i Dorota Zawadzka - psycholog, telewizyjna Super-niania. Uczestnikami Konferencji, poza bibliotekarzami, nauczycielami, pedagogami i koordynatorami kampanii „Cała Polska czyta dzieciom”, było ponad 30 funkcjonariuszy wydziałów prewencji jednostek terenowych policji województwa śląskiego.

Dalsze atrakcje w ramach Tygodnia Czytania odbywały się już w murach Biblioteki Miejskiej w Cieszynie. Dzieci obejrzały występ Teatru Art – Re z Krakowa pt. Żółw i zając oraz bibliotecznej grupy „Nasz Teatrzyk”. Wzięły również udział w warsztatach czytelniczych i literackich oraz ilustratorskich. Dzieciom czytali także aktorzy Sceny Polskiej Teatru w Czeskim Cieszynie oraz kierownicy i dyrektorzy miejskich jednostek organizacyjnych.

Mimo, iż X Ogólnopolski, a jednocześnie I Międzynarodowy Tydzień Czytania Dzieciom jest już za nami wierzymy, że codzienne głośne czytanie dzieciom stanie się modą, nawykiem, szczepionką przeciwko wielu niepożądanym wpływom i zagrożeniom współczesnej cywilizacji oraz kluczem do pięknej przyszłości naszych pociech.

oprac. Izabela Kula, Dyrektor


Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP