Polecamy
45,00 PLN

Monografia odzwierciedla zainteresowania naukowe teoretyków i praktyków, którzy w swojej... więcej >

Polonika związane z Paderewskim w BN

Data dodania: 01.07.2011

Polonika związane z Paderewskim w BN

- To była dla nas duża i przyjemna niespodzianka, ponieważ dzisiaj przypada 70. rocznica śmierci Ignacego Jana Paderewskiego. Dar w postaci poloników amerykańskich poświęconych postaci tego wybitnego pianisty i polityka przekazał nam pan Joseph Herter, który w ten sposób postanowił wzbogacić nasze zbiory - powiedziała Mariola Nałęcz, która jest kierownikiem Zakładu Zbiorów Muzycznych Biblioteki Narodowej.

Do zbiorów Biblioteki Narodowej trafił m.in. zbiór utworów muzycznych poświęconych pamięci Paderewskiego pt. "Homage to Paderewski. Piano solo" wydany w 1942 r. w Nowym Jorku.

- Tego rodzaju zbiór to rzadkość w polskich zbiorach. Wśród kompozytorów, którzy w ten sposób oddali muzyczny hołd Paderewskiemu, są m.in. Bela Bartok, Feliks Roderyk Łabuński i Zygmunt Stojowski. W sumie jest tu kilkunastu kompozytorów - powiedziała Nałęcz.

Poza wydawnictwami nutowymi biblioteka otrzymała także egzemplarze czasopisma "The Etude. Music Magazine" z lat 1934-1955, które zawierają artykuły o twórczości Paderewskiego, a także inne polonika i utwory muzyczne.

- Wszystkie czasopisma są w bardzo dobrym stanie. Bardzo ładnie się prezentują. Na okładkach podarowanych czasopism umieszczone są zdjęcia kompozytora - podkreśliła kierownik Zakładu Zbiorów Muzycznych BN.

Wszystkie podarowane druki zawiązane z Paderewskim po zarejestrowaniu w Bibliotece Narodowej będą dostępne dla czytelników.

Źródło: Rzeczpospolita


Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP