Polecamy
35,00 PLN

„Praca pt. Język Haseł Przedmiotowych Biblioteki Narodowej: od analizy dokumentu do opisu... więcej >

Książkowo i kolorowo w lipcu w Oddziale dla Dzieci Biblioteki Miejskiej w Sierpcu

Data dodania: 03.08.2011

W pierwszym miesiącu wakacji w Oddziale dla Dzieci nie sposób było się nudzić. W każdy wtorek i czwartek od godziny 12.00 do 13.30 odbywały się letnie spotkania, w których uczestniczyły zarówno młodsze dzieci, jak również ich starsze koleżanki – gimnazjalistki.

Lipcowa aura pogodowa często pozostawiała wiele do życzenia, dlatego podczas naszych zajęć bibliotecznych próbowaliśmy zaklinać pogodę. Posiłkując się „Księgą wróżek i czarownic” odczytywaliśmy kolejno zaklęcia przywołujące słońce, a odpędzające deszczowe chmury. W tym trudnym zadaniu wspierały nas biblioteczne czarownice – maskotki. Każdy uczestnik spotkania miał za zadanie wylosować z wora swoją czarownicę – pomocnicę, a następnie namalować jej portret, dodając do jej ubioru letnie akcenty. Oczywiście w upragnionym przez nas ciepłym, słonecznym lecie nie mogło zabraknąć pięknych kolorowych kwiatów, motyli i wróżek - bohaterów naszych kolejnych pogadanek i zajęć plastycznych. Prace wykonane przez uczestników wakacyjnych spotkań różnymi technikami (z bibuły, wycinanek, brokatów, tasiemek, perełek i innych materiałów pasmanteryjnych) świadczą o ogromnej pomysłowości i fantazji młodych autorów. Przy zdobieniu motyli i kwiatów korzystaliśmy z bogatego księgozbioru naszej biblioteki. Pięknie ilustrowane książki tematyczne były dla nas źródłem inspiracji.
Zasadniczą część naszych spotkań stanowiły zabawy biblioteczne. „Głupotki”, „głuchy telefon” „wielkie pranie” i najnowsza wersja „pomidora”, czyli „salceson” zamieniały naszą czytelnię w salę śmiechu. Największą popularnością cieszył się „ziemniak” - czyli gra w skojarzenia. Dzieci z dużym zaangażowaniem uczestniczyły także w zabawach ruchowych takich jak „sałatka owocowa”, „stać, siadać”, a szczególnie w „szukaniu czarownicy”- prezentując przy tym różne nietypowe i śmieszne sposoby poruszania się. Natomiast z racji miejsca, w którym odbywały się nasze spotkania nie mogło zabraknąć krótkiego quizu i pogadanki o książce, podczas którego poznaliśmy m.in. takie pojęcia jak: bibliofil, bibliomania, biały kruk i cymelia.
W czasie trwania lipcowych spotkań zaprzyjaźnione z biblioteką gimnazjalistki pomagały w obsłudze czytelników, poznając przy tym tajniki pracy w bibliotece.

Nadesłała: Izabela Churska


Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP