Polecamy
Bogumiła Staniów 20,00 PLN 38,00 PLN

Dla powodzenia książki popularnonaukowej potrzebny jest ogólny wysiłek autora,  wydawcy,... więcej >

Pierwszy dzień Kongresu IFLA

Data dodania: 16.08.2011

Pierwszy dzień Kongresu IFLA

Przed oficjalnym otwarciem

77 Kongres IFLA rozpoczął się od spotkań poszczególnych komitetów i sekcji. W Centrum kongresowym coraz więcej delegatów, uczestników i obserwatorów. Oficjalne otwarcie Kongresu dopiero jutro, ale już dzisiejszy dzień poświecony był przygotowaniu do Konwencji Generalnej IFLA, której zadaniem jest miedzy innymi wybór nowych władz, także w sekcjach i komisjach.

Jako przedstawiciel Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich wzięłam udział w posiedzeniu Komitetu Zarządzania Stowarzyszeniami (SC Management of Library Associations). W spotkaniu oprócz członków uczestniczyli obserwatorzy, między innymi z Chin, Japonii, RPA i egzotycznego Madagaskaru.

W programie spotkania znalazły sie relacje z tegorocznej konferencji (17-18.02) i warsztatów (19.02) zorganizowanych przez MLAS w Splicie. Przygotowywany przez Sekcję plan pracy będzie uwzględniał kluczowe zadania IFLA, w tym m.in. open acces, zachowanie dziedzictwa kulturowego oraz wielokulturowość.

Zebrani podkreślali zmiany zachodzące w działalności stowarzyszeń wynikające z coraz powszechniejszego stosowania technologii informatycznych w kontaktach między członkami (sesje satelitarne, e-learning jako forma prowadzonych szkoleń i warsztatów). Podkreślano zmniejszającą się liczbę aktywnych członków poszczególnych organizacji i mniejszą niż w poprzednich latach liczbę uczestników konferencji i warsztatów.

Wiele narodowych stowarzyszeń nie jest w stanie, głównie z powodów finansowych, delegować uczestników na konferencje IFLA. Problem ten dotyczy także krajów, uznawanych dotychczas za "bogate". W świetle tego na uznanie zasługuje inicjatywa francuskiego stowarzyszenia, które sponsoruje udział w kongresie członków z 7 innych organizacji.

W czasie dyskusji miałam okazje zaprezentować najważniejsze zadania realizowane przez SBP w ramach "Strategii Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich na lata 2010-2021". Uczestniczyłam również w posiedzeniu Sekcji ds. Ochrony i Konserwacji Zbiorów. Podejmowane tam zagadnienia mogą być wykorzystane przy opracowaniu planu pracy Komisji Ochrony i Konserwacji Zbiorów ZG SBP.

Dzień I

Dnia 14 sierpnia został zainaugurowany 77. Kongres IFLA. Wcześnie rano zaproszono uczestników, którzy pierwszy raz biorą udział w kongresie, aby zapoznać ich ze strukturą IFLA oraz organizacją Kongresu. Spotkanie prowadzili "weterani" kongresów, którzy uczestniczyli przynajmniej 3 razy w tym corocznym wydarzeniu.

W trakcie sesji otwierającej Kongres wysłuchaliśmy wystąpień oficjalnych gości i koncertu miejscowej orkiestry, grającej w rytmach karaibskich oczywiście. Na podkreślenie zasługuje fakt symultanicznego tłumaczenia sesji na 7 języków oficjalnych IFLA oraz na język migowy. Po krótkiej przerwie rozpoczęły sie obrady plenarne, zgodnie z programem podzielone na kilkanaście tematycznych posiedzeń, odbywających sie jednocześnie w różnych miejscach Centrum Kongresowego.

Uczestniczyłam w posiedzeniu Komisji BSLA (Building Strong Library Associations), która zajmuje się w IFLA wspieraniem organizacji bibliotekarskich na całym świecie, pomagając im zbudować mocne struktury i zwiększyć ich potencjał. W trakcie spotkania przedstawiono zakończone już projekty dla stowarzyszeń na Ukrainie, w Botswanie, Peru i na Litwie. BSLA wspiera projekty tworzone przez narodowe stowarzyszenia bibliotekarskie.

Z kolei sesja Komitetu FAIFE poświecona była cenzurze w czasach Internetu ("How to fix the world"), a zebranych poruszyły wystąpienia na temat afery Wikiliks, rewolucji w Egipcie i tragicznym wydarzeniom w Norwegii. O wszystkich tych wydarzeniach opowiadali przedstawiciele organizacji bibliotekarskich, przedstawiając jak w poszczególnych przypadkach zachowały sie biblioteki i organizacje bibliotekarskie.

To nie koniec przebogatego programu na dzisiaj, właśnie teraz inaugurowana jest ekspozycja wystawców towarzysząca Kongresowi, co zostanie zaprezentowane, w następnej korespondencji.

Pozdrawiam z Portoryko,
Sylwia Błaszczyk


Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP