Polecamy
25,00 PLN

W kolejnym piętnastym tomiku serii „Bibliotekarze Polscy we Wspomnieniach Współczesnych”,... więcej >

Wrzesień w Dolnośląskiej Bibliotece Publicznej

Data dodania: 31.08.2011

Imprezy w Dolnośląskiej Bibliotece Publicznej – wrzesień 2011

12-25 września, Galeria Podróżnika, parter
DZIECI JEDNEGO BOGA

Wystawa zdjęć i prac z tegorocznych warsztatów realizowanych w ramach projektu „Dzieciaki” przez Fundację „Dzielnicy Wzajemnego Szacunku Czterech Wyznań”. W ramach warsztatów „Dzieciaki” ich uczestnicy poznają w tym roku kulturę, tradycję i obrzędy trzech wyznań chrześcijańskich (ewangelicko- augsburskiego, prawosławnego, katolickiego) oraz judaizmu, a także z kulturę mniejszości narodowych i etnicznych Wrocławia. Jak? Oczywiście poprzez spotkania z dziećmi innych wyznań, gry, zabawy oraz działania artystyczne.

 
Fot. Kamila Tajanowicz-Tymura


15 września – 6 października, Galeria pod Plafonem
KRAJOBRAZ I ARCHITEKTURA

Akwarele Barbary Łukaszewicz

Artystka ukończyła Wydział Architektury Wnętrz PWSP we Wrocławiu. Zrealizowała m.in. wyposażenie Muzeum Archeologicznego we Wrocławiu, wnętrze biurowca i hal fabrycznych zakładów Archimedes. Uczestniczy plenerach malarskich, szczególnie akwarelistów. Jej obrazy znajdują się w Muzeum Architektury we Wrocławiu oraz w zbiorach prywatnych w kraju i zagranicą (Włochy, Niemcy, USA, Australia). (Wernisaż 15 września, godz. 17.30)

 


16 września, godz. 16.00
III LITERACKI SPACER PO WROCŁAWIU

Od Domku Miedziorytnika do Café Fahrig.

Wycieczka z przewodnikiem śladami pisarzy i bohaterów literackich w ramach cyklu „Z Rynku w cztery strony świata”.
Na trasie znajdą się: 1. Domek Miedziorytnika (Tadeusza Różewicza „Zabawy przyjemne i pożyteczne...” z Getem –Stankiewiczem),  kamienica pod adresem  Rynek 49, gdzie znajdziemy tablicę poświęconą Willemu Cohnowi, kamienica Rynek 47 (Klementyny z Tańskich Hoffmanowej opisy Wrocławia), róg Szewskiej i Wita Stwosza, czyli była Winiarnia Hübnera, zwana także „muzeum Holteia” (mistrzowi podawano tutaj puree z dzikiego bzu),  ul. Świdnicka (R. Maszkowski i wydawnictwo Hainauer, M. Dąbrowska i Kornowie), pl. Teatralny, Szkoła Realna (perypetie szkolne noblisty Gerharta Hauptmanna), literacka Mekka przedwojennego Wrocławia czyli Café Fahrig. Zapraszamy wszystkich chętnych!
Uczestnicy wycieczki spotykają się o godz. 16.00 w Galerii pod Plafonem (parter siedziby DBP).Dom Miedziorytnika. Fot. J.C.


17 września (sobota), godz. 11.00, Biblioteka 7 Kontynentów
DOM Z ODZYSKU – WARSZTATY

Cykl „Inspiracja - eksperyment - zabawa”

Te warsztaty są prowadzone w ramach „Biblioteki-Światoteki”. Składają się z trzech głównych części:  INSPIRACJA – głównie wizualna (zdjęcia, filmy z komentarzem, dialogiem, zagadkami, dyskusją); EKSPERYMENT – każdy uczestnik otrzymuje do wykonania zadanie (projekt i budowa zadanego obiektu lub jego makiety); PREZENTACJA – każdy uczestnik (zespół) przedstawia reszcie grupy efekt swojej pracy. Koncepcja zajęć i prowadzenie – Aleksandra Hrycyk. Pierwsze zajęcia po wakacjach poprzedzi krótka prezentacja, której tematem będzie wykorzystanie materiałów „z odzysku” (papier, butelki, palety...) do budowy obiektów mieszkalnych (i nie tylko).
Zapisy obowiązkowe na miejscu lub telefonicznie (71 33 52 217) do 14 września 2011r.(środa).


21 września, godz. 16.00, Czytelnia, II piętro
AKADEMIA ZDROWEGO SENIORA

Jak dbać o bezpieczeństwo

Na pierwszym, po wakacyjnej przerwie spotkaniu słuchaczy Akademii Zdrowego Seniora młodszy aspirant Paweł Zalewski wygłosi wykład „Manipulacje wobec seniorów” i  wyjaśni, jak senior może zadbać o własne bezpieczeństwo.


22 września, godz. 17.00, Biblioteka 7 Kontynentów
DŹWIĘCZĄCE WSPOMNIENIE LATA

Biblioteczna Akademia Malucha

Motywem przewodnim tegorocznej Akademii Malucha są dźwięki. Podczas wspólnych spotkań w ramach nowego cyklu „Poszukiwacze dźwięków”, będziemy tych dźwięków szukać i je tworzyć, wsłuchiwać się w nie oraz uczyć się, jak poprawnie je wymawiać i nazywać. Towarzyszące temu zabawy słowne, zabawy z piosenką i szczypta aktywności plastycznych, sprawią że w miły sposób będziemy ćwiczyć nie tylko nasze uszy, ale i buzie oraz ręce. A dzięki działaniom stymulującym wszystkie zmysły, które i wspomagają rozwój, dzieci będąc mogły lepiej i intensywniej poznawać świat, a także przyswajać wiedzę i zdobywać nowe umiejętności. Spotkania dają też szansę maluchom na pierwsze spotkania z rówieśnikami oraz są okazją do wspólnej i twórczej zabawy.
Zajęcia przygotowuje i prowadzi Amelia Jachimowicz.
Zapisy obowiązkowe, na miejscu lub telefonicznie )71 33-52-217) od 19 września, w godzinach pracy Biblioteki.


23 września, godz. 17.00, Biblioteka 7 Kontynentów
W KRAINIE CZEKOLADY

Stare i Nowe Spotkania bajkowe

Nowy cykl w ramach „Starych i nowych spotkań bajkowych”  będzie się odbywał pod hasłem „Czytaj, działaj, baw się!”. Pierwsze spotkanie „W Krainie Czekolady” będzie pełne czekoladowych opowieści, czekoladowych bohaterów książkowych, no i... czekoladowych smaków i zapachów z całego świata.
Przyjdź, poczytaj i posmakuj! Współorganizatorem zajęć będzie wrocławska „Czekoladziarnia” z ul. Włodkowica.
Zapisy od 19 września na miejscu lub telefonicznie (71 33-52-217), w godzinach pracy Biblioteki.


W Czekoladziarni na Włodkowica. Fot: J.C.


26 września, godz. 9.00-18.00
EUROPEJSKI DZIEŃ JĘZYKÓW


Tego dnia w Bibliotece odbywać się będą warsztaty językowe, lekcje, konkursy, spotkania, zabawy, których celem jest popularyzowanie wiedzy o językach europejskich oraz nauki języków obcych. Rozmaite imprezy będą się odbywać w Bibliotece Siedmiu Kontynentów, w Bibliotece Niemieckiej, w American Corner, w Bibliotece Romańskiej i  Alliance Française, , a poza Biblioteką także w Österreich Institut i w Synagodze pod Białym Bocianem. Spośród wielu imprez, które odbędą się w budynku Biblioteki polecamy zwłaszcza „Językowy labirynt ze skarbami”, finał konkursu „Rajd po instytucjach” i warsztaty czytania. Głównymi organizatorami „Dnia” są Alliance Française i Österreich Institut. Szczegółowe informacje w Alliance Française i w Bibliotece Siedmiu Kontynentów.


W KLUBACH DYSKUSYJNYCH

7 września, godz. 16.00, Biblioteka Niemiecka, I piętro
DYSKUSYJNY KLUB KSIĄŻKI DLA SENIORÓW
Książki laureatów  – Müller, Ugrešić, Škvorecky

W klubie dyskusja o książkach trójki pisarzy nagrodzonych prestiżowymi nagrodami literackimi. „Sercątku” niemieckiej Noblistki Herty Müller, powieści „Ministerstwo Bólu” chorwackiej pisarki i eseistki Dubravki Ugrešić, laureatki Nagrody Literackiej Europy Środkowej „Angelus” (2007) oraz „Batalionowi czołgów” Josefa Škvorecky'ego, czeskiemu laureatowi „Angelusa” (2008).

*

14  września, godz. 16.00, Czytelnia, II piętro
DYSKUSYJNY KLUB MUZYKI I FILMU
„Cinema Paradiso”

Przed projekcją filmu Giuseppe Tornatore, któremu będzie poświęcone całe spotkanie, słowo wprowadzające wygłosi filmoznawca Jacek Szymański. Wstęp wolny. Zapraszamy!

*

28 września, godz. 16.00, American Corner, II piętro
Dyskusyjny Klub Książki dla Dorosłych
SPOJRZENIE ZZA CZARCZAFU

Tematem rozmowy członków klubu będą dwie książki – „Arabska żona” Tanyi Valko i „Arabska perła” Mahy Gargash – które, każda w inny sposób, podejmują problem sytuacji kobiety w krajach muzułmańskich.

Nadesłał: Jacek Czarnik
 


Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP