Polecamy
35,00 PLN

Normal 0 21 false false false PL X-NONE X-NONE... więcej >

Jesień 2011 w Kędzierzynie-Koźlu

Data dodania: 02.09.2011

Jesień deszczowa i ponura? – Nie u nas!
Propozycje imprez Miejskiej Biblioteki Publicznej

Jak w ubiegłym roku, tak i tym razem, jesień w bibliotece zapowiada się obiecująco. Zawitają do nas cenieni pisarze, dziennikarze i aktorzy, odbędą się wystawy i wycieczki.
W niedzielę 11 września w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa zorganizowany zostanie rajd rowerowy szlakiem III Powstania Śląskiego.

20 września będziemy mieli okazję spotkać się z Agatą Tuszyńską, biografistką, reportażystką, poetką. Pisarka opowie nam m.in. o najnowszej książce pt. Oskarżona Wiera Gran. Publikacja oparta jest m.in. na wywiadach z piosenkarką i licznych materiałach źródłowych. Porusza kontrowersyjną sprawę domniemanej kolaboracji z gestapo.

We wrześniu będziemy mogli obejrzeć dwie wystawy. W Filii nr 5 przy ul. Damrota w Kędzierzynie-Koźlu w dniach 1-30 września zaprezentowana zostanie ekspozycja pt. Anatomia zbrodni literackiej poświęcone powieści kryminalnej. Pochodzi ona ze zbiorów Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Opolu. Natomiast w gmachu biblioteki na kozielskim rynku 12 września otwarta zostanie wystawa W krzywym zwierciadle. Jeńcy wojenni w obozach Wehrmachtu przygotowana przez Centralne Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach.

Zapraszamy również na spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki poświęcone powieści "Ku słońcu" Ingi Iwasiów, które odbędzie się 22 września w Filii nr 11 (oś. Piastów).
Jak zawsze przygotowaliśmy również atrakcje dla najmłodszych. W dniach 14-15 września na wycieczkę do Krakowa i Wieliczki pojadą dzieci nagrodzone w polsko-czeskim konkursie plastycznym ph. „Z książką na każdy czas – legendy naszych sąsiadów”.

29 września w ramach akcji „Przyjaciel przyrody i książek" wizytę naszym przedszkolakom złoży Wioletta Piasecka, autorka bajek „z wróżką”. 22 września w oddziale dla dzieci Filii nr 5 odbędą się zajęcia z cyklu „Cała Polska czyta dzieciom”, a 23 i 30 września ciąg dalszy spotkań z cyklu „Bibliomaluch”.

Październik oraz listopad będą obfitować w równie ciekawe propozycje. Już teraz przedstawimy kilka najbardziej interesujących.
W październiku w podróż po Gruzji zabiorą nas Anna Dziewit-Meller i Marcin Meller, autorzy książki "Gaumardżos. Opowieści z Gruzji". Trudna do jednoznacznego sklasyfikowania publikacja jest rezultatem wieloletniego obcowania autorów z tym barwnym, ale dotychczas mało poznanym przez nas krajem. Doskonały język autorów i bystre oko sprawiły, iż pozycja ta otrzymuje bardzo dobre recenzje.
W tym samym miesiącu zaprezentowana zostanie wystawa prac dzieci nagrodzonych w konkursie „Z książką na każdy czas” oraz odbędzie się promocja polsko-czeskiego bajkowego kalendarza.
W listopadzie biblioteka uczci jubileusz 100-lecia urodzin Czesława Miłosza. Będzie to okazją do wzięcia udziału w nastrojowym wieczorze poetyckim poświęconym liryce noblisty. Wiersze będą deklamowane przez znanych polskich aktorów. Otwarta zostanie także wystawa fotografii Elżbiety Lempp pt. Miłosz. Miejsca postoju dokumentująca życie pisarza w Krakowie, Berkeley i Chapel Hill. Ekspozycja została zaprezentowana podczas inauguracji Roku Miłosza w Rzymie.
Tych, którzy już wiedzą jak kolorowa może być jesień z biblioteką, oraz tych, którzy jeszcze się wahają, zapraszamy po więcej szczegółów na stronę internetową biblioteki www.mbpkk.pl. Zachęcamy również do śledzenia informacji o kolejnych atrakcjach pojawiających się na plakatach.
 

Nadesłała: Agata Mateja
 


Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP