Polecamy
50,00 PLN

Publikacja Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich przeszłość i teraźniejszość 1917-2017 dokumentuje... więcej >

Wystawa o Julianie Ochorowiczu w Książnicy Pomorskiej

Data dodania: 12.09.2011

Wystawa o Julianie Ochorowiczu w Książnicy Pomorskiej

Wystawa Julian Ochorowicz (1850-1917). Człowiek Renesansu w czasach Pozytywizmu. Śmiały myśliciel.

Julian Ochorowicz - psycholog, filozof, wynalazca, badacz mediumizmu i hipnotyzmu, publicysta i jeden z czołowych przedstawicieli warszawskiego pozytywizmu, inicjator nurtu badań psychosomatycznych w Polsce. W drugiej połowie XIX w. i na początku XX stulecia był znaną postacią w polskich i francuskich kręgach naukowych. Dzisiaj o tym „człowieku renesansu w czasach pozytywizmu”, mało kto pamięta.

Sala pod Piramidą, wystawa do 28.09.2011, w ramach Zachodniopomorskiego Festiwalu Nauki wykład: Julian Ochorowicz - Myśliciel i wynalazca. Badacz mediumizmu i hipnotyzmu wygłoszą Lilianna Nalewajska i Igor Strojecki, 19.09.2011 o godz. 17, 20.09.2011 o godz. 16.30

Wystawa XIX-wieczna Azja Środkowa okiem fotografa, badacza i podróżnika Leona Barszczewskiego (1849-1910)

22 marca 2010 roku minęła setna rocznica śmierci niezwykłego Człowieka, kochającego męża i ojca, honorowego i sprawiedliwego oficera, wielkiego patrioty i tolerancyjnego katolika, podróżnika po dalekim Turkiestanie.

Leon Barszczewski urodził się 20 lutego 1849 roku w Warszawie, pochodził z rodziny o tradycjach patriotycznych. Jako sierota, w wyniku represji popowstaniowych, został wcielony do szkoły kadetów w Kijowie. Zawodowe życie związał ze służbą wojskową w armii Imperium Rosyjskiego. W 1874 roku nabył aparat fotograficzny i zgłębił tajniki fotografii. W 1876 roku na własną prośbę został skierowany do Samarkandy. Przez ponad 20 lat przebywał w Azji Środkowej. Jako oficer-kartograf opracowywał mapy, badał drogi pogranicza z Chinami i Afganistanem, obserwował stosunki społeczne i polityczne.

Jako pierwszy prowadził badania archeologiczne w Afrasiabie, starożytnej Samarkandzie. Był organizatorem i uczestnikiem co najmniej 20 wypraw o znaczeniu militarnym i naukowym. Geograficznie obszarem jego badań był rejon Samarkandy, tereny nad rzekami Zeraw-szan, Fan, Iskander i Jagnob, Góry Hisarskie i Emiratu Buchary. Dotarł także do Mazar-i Szarif w Afganistanie.

Ustanowił wiele nowych nazw na tych terenach, badał lodowce Pamiru. Zdobył złote medale na wystawach fotograficznych, w Paryżu w 1895 roku za fotografie lodowców i w Warszawie w 1901 roku za widoki miejscowości i portrety mieszkańców Azji. Po odrzuceniu propozycji konwersji na prawosławie w 1896 roku został służbowo przeniesiony do Siedlec, gdzie w 1904 ufundował Szkołę Handlową dla dziewcząt (obecne II LO im. św. Królowej Jadwigi).

Wziął udział w wojnie rosyjsko-japońskiej. W1906 roku w stopniu pułkownika przeszedł w stan spoczynku. Zmarł tragicznie 22 marca 1910 roku w Częstochowie. Jego imię było dobrze znane Uzbekom i Tadżykom. Dewizą życia Leona Barszczewskiego było: „Wszystko można pokonać na świecie dobrym słowem i serdeczną prostotą, nie zaś dumą i pychą".

Sala pod Piramidą, wystawa do 28.09.2011, w ramach Zachodniopomorskiego Festiwalu Nauki sylwetkę Leona Barszczewskiego przedstawi Igor Strojecki, 20.09.2011 o godz. 18


Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP