Polecamy
Tomasz Kędziora 17,50 PLN 35,00 PLN

Przedmiotem publikacji jest próba zebrania wiadomości o początkach tworzenia spisów piśmiennictwa,... więcej >

Wyniki konkursu Tydzień Bibliotek 2011

Data dodania: 12.09.2011

Wyniki konkursu Tydzień Bibliotek 2011

W konkursie na najlepszy program działań realizowanych w Tygodniu Bibliotek wzięło udział 48 bibliotek, przede wszystkim publicznych, ale także kilka bibliotek szkolnych czy uczelnianych. Tym razem rywalizacja była bardzo wyrównana, dziękujemy za zaangażowanie i ciężką pracę włożoną w większość projektów. Po długich obradach udało nam się wyłonić zwycięzców - biblioteki, które stworzyły najbardziej oryginalne programy, obejmujące nowe pomysły na promocję czytelnictwa.  

Laureatami konkursu Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich "Tydzień Bibliotek 2011" zostali:

 • I nagroda (5000 zł.): Biblioteka Publiczna Gminy Wejherowo im. A. Labudy w Bolszewie
  • Najbardziej różnorodna oferta działań i imprez, wpisująca się świetnie w hasło tegorocznego konkursu Tygodnia Bibliotek. Liczne spotkania autorskie dla czytelników w każdym wieku, nauka ilustrowania książek dla dzieci, wieczory poezji, wernisaż wystawy na temat mitologii słowiańskiej, połączony z występem pieśniarek wykonujących tradycyjne utwory z terenu Suwalszczyzny, czy aukcja charytatywna, na której wystawiono obrazy członków Koła Pasji Twórczych Bibliotekarzy to tylko część atrakcji. Biblioteka w Bolszewie postawiła zarówno na tradycję, jak i na nowoczesność prezentując bibliotekę, jako miejsce dla małych i dużych, tych zafascynowanych historią i tych, którzy docierają do literatury poprzez komputer.
 • II nagroda (3000 zł.): Miejska Biblioteka Publiczna w Tarnogrodzie
  • W Tarnogrodzkiej MBP zaprezentowano w Tygodniu Bibliotek bogaty i wszechstronny program kulturalny. Zorganizowano m.in. pomysłowe spotkania związane z postaciami polskich noblistów, konkurs oratorski, a każdy odwiedzający bibliotekę mógł wybrać sobie ulubioną piosenkę, która towarzyszyła mu w trakcie poszukiwań wybranej książki. Uczniowie z gimnazjum przedstawili własne prace związane z realizacją międzynarodowego projektu eTwinning, promującego czytelnictwo na świecie. 
 • III nagroda (2000 zł.): Gminna Biblioteka Publiczna w Piekoszowie
  • Tydzień Bibliotek w Piekoszowie stał się świętem całego miasta. Mieszkańców zaproszono na Dzień Otwarty Biblioteki, podczas którego przygotowano liczne atrakcje dla całych rodzin; m.in. konkursy, wycieczki, spotkania autorskie, lekcje biblioteczne, kursy, szkolenia oraz pokazy filmów. Niewątpliwym sukcesem Biblioteki było zorganizowanie  I Forum na Rzecz Młodych, w którym udział wzięły władze samorządowe, nauczyciele, przedstawiciele lokalnych stowarzyszeń i bibliotekarze, a wszystkie wydarzenia zostały zarejestrowane i udostępnione w nowo powstałej internetowej telewizji Piekoszów.

Wyróżnienia otrzymały:

 • Biblioteka Gimnazjum im. Marii Skłodowskiej-Curie w Nowym Stawie
 • Biblioteka Wydziału Politologii i Studiów Międzynarodowych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu

Nagrody przyznało jury w składzie:

 • Joanna Pasztaleniec-Jarzyńska (przewodnicząca)
 • Małgorzata Jezierska
 • Anna Grzecznowska
 • Anna Stępniak
 • Piotr Jankowski

Wszystkim zwycięzcom serdecznie gratulujemy, wkrótce podamy na stronie szczegółowe uzasadnienie werdyktu. Uroczystość wręczenia nagród odbędzie się 13 października w Warszawie, podczas Kongresu Bibliotek Publicznych "Biblioteka: więcej niż myślisz!" 

 

Lista uczestników konkursu


Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP