Polecamy

Leszek Szafrańśki

26,00 PLN

"Tematyka książki jest bardzo aktualna – odnosi się bowiem do funkcjonowania repozytoriów... więcej >

„Oskarżona Wiera Gran” - spotkanie z Agatą Tuszyńską w Kędzierzynie-Koźlu

Data dodania: 19.09.2011

Miejska Biblioteka Publiczna w Kędzierzynie-Koźlu zaprasza na spotkanie z Agatą Tuszyńską, prozaiczką, poetką, reportażystką, historykiem literatury i teatru; autorką książek o teatrze i biografii m. in. Marii Wiśniowskiej, Isaaka Bashevisa Singera oraz Ireny Krzywickiej. Jej książki autobiograficzne: "Rodzinna historia lęku" oraz "Ćwiczenia z utraty" spotkały się z gorącym przyjęciem. W swoim dorobku ma mi. in. nagrodę im. Ksawerego Pruszyńskiego, przyznawaną przez polski PEN-Club.
Ostatnia książka „Oskarżona Wiera Gran” (2010) to próba biografii żydowskiej śpiewaczki z warszawskiego getta, Wiery Gran. To opowieść o cenie przeżycia getta warszawskiego, w którym Wiera Gran mieszkała od wiosny 1941 do lata 1942. Całe jej dalsze życie było konsekwencją tych kilku miesięcy. Po wojnie oskarżono ją o współpracę z nazistami, została jednak uniewinniona w warszawskim procesie Centralnego Komitetu Żydów Polskich. Opuściła Polskę w 1950 roku. Występowała w Paryżu, Sztokholmie i Londynie. Koncertowała u boku Charlesa Aznavoura. Zmarła w Paryżu 19 listopada 2007 roku.

Biografia Wiery Gran to także nieznana do tej pory część historii Władysława Szpilmana, słynnego pianisty z filmu Romana Polańskiego.
Spotkanie z Agatą Tuszyńską prowadzić będzie Danuta Lubina-Cipińska - dziennikarka, pisarka, krytyczka teatralna.

Początek spotkania wtorek - 20.09.2011,  godz. 17.30, Filia Nr 5, ul. Damrota 32.

Gorąco zapraszamy

Nadesłała: Agnieszka Piwowar


Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP