Polecamy
Dorota Siwecka 48,00 PLN

Publikacja dostępna także w IBUK oraz IBUK Libra Niniejsza książka stanowi analizę zaleceń i... więcej >

Majordomus Czesława Miłosza

Data dodania: 20.09.2011

W ramach obchodów Roku Miłosza w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jaśle odbyło się spotkanie z Agnieszką Kosińską, która od 1996 r. aż do śmierci poety była jego osobistą sekretarką i współpracownicą.

Agnieszka Kosińska opowiadała o tym jak doszło do tego, że została asystentką Czesława Miłosza. W 1996 r. dowiedziała się, że żona poety, Carol szuka dla męża sekretarki do korespondencji w języku polskim i angielskim oraz do drobnych spraw administracyjnych. Profesjonalne interview z kandydatką, w języku angielskim, przeprowadziła Carol Miłosz. Wypadło pomyślnie, ponieważ Agnieszka Kosińska została zaproszona do mieszkania Miłoszów, gdzie noblista ją poznał i zdecydował o przyjęciu do pracy. Do głównych jej obowiązków należało zajmowanie się korespondencją w języku polskim i angielskim, Miłosz dostawał po kilkanaście listów dziennie i na wszystkie odpowiadał, odbieranie telefonów i faxów, umawianie spotkań i konferencji prasowych, załatwianie spraw wydawniczych. Po śmierci żony zajęła się również sprawami codziennymi takimi jak zakupy, opieka lekarska czy remonty mieszkania.

Uczestnicy spotkania mogli dowiedzieć się jaki Miłosz był „na codzień”. Lubił być dobrze i elegancko ubrany, ale nie znosił zakupów, lubił i podobał się kobietom. W 1992 roku ożenił się po raz drugi z młodszą od siebie o 33 lata Carol Thigpen, która była historykiem, wykładowcą w College of Arts and Sciences na Emory University. Dla męża Carol zrezygnowała z pracy i zdecydowała się przenieść do Polski. W 2002 roku poważnie zachorowała, leczyła się w Ameryce, a Miłosz przebywał w Krakowie. Kiedy dowiedział się, że żona umiera, wbrew zaleceniom lekarzy poleciał do San Francisco, zdążył się z nią pożegnać i był przy jej śmierci. Kilka miesięcy po śmierci Carol, zmarł brat poety, wcześniej odeszli bliscy przyjaciele tacy jak K. Jeleński czy ks. J. Sadzik. Miłosz stracił chęć do życia, poddał się chorobie, bo jak sam mówił ”...Nie mam już z kim rozmawiać i o czym...”. Zmarł 14 sierpnia 2004 roku, równo dwa lata po śmierci żony.

Agnieszka Kosińska jest jedną z niewielu osób, które były tak blisko z Czesławem Miłoszem, towarzyszyła mu w codziennym życiu osiem lat. Aż do śmierci noblisty obowiązywało ich niepisane porozumienie, że żaden szczegół prywatnego życia nie pojawi się w mediach. Dopiero teraz możemy dowiedzieć się jaki był prywatnie i jak wyglądał zwykły dzień Czesława Miłosza.

W 2010 r. Agnieszka Kosińska wydała książkę Rozmowy o Miłoszu. Na całość składa się sześć rozmów przeprowadzonych po śmierci poety. Pod koniec tego roku planuje wydanie dokładnego kalendarium życia Miłosza, opatrzonego wieloma prywatnymi, niepublikowanymi dotąd fotografiami.

Spotkanie odbyło się w ramach projektu „Literacki Park”, który dofinansowany jest ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Patronat medialny nad projektem sprawują: Radio Via, Telewizja Obiektyw i portal www.terazjaslo.pl

 


Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP