Polecamy
19,00 PLN 29,00 PLN

Biblioteka to dzisiaj instytucja wielowymiarowa. Z jednej strony, jak od wieków, gromadzi i... więcej >

Z Andrzejem Bartem nie tylko o „Rewersie” w Jaśle

Data dodania: 21.09.2011

Andrzej Bart jest znanym prozaikiem, scenarzystą, autorem filmów dokumentalnych. Zadebiutował w 1983 r. powieścią Człowiek za którym nie szczekały psy, napisaną na podstawie własnego scenariusza filmowego. Za powieść Rien ne va plus otrzymał w 1991 r. prestiżową Nagrodę Kościelskich. W 1999 r. opublikował powieść Pociąg do podróż., Jako Paul Scarron Jr. stworzył metafizyczną powieść kryminalną Piąty jeździec Apokalipsy.
W 2006 r. opublikował Don Juana raz jeszcze brawurową reinterpretację historii legendarnego uwodziciela, nominowaną do Nagrody Literackiej Nike oraz Nagrody Literackiej Gdynia. Dwa lata później wydał Fabrykę muchołapek,  powieść o fikcyjnym procesie kontrowersyjnego zarządcy łódzkiego getta, Chaima Mordechaja Rumkowskiego, za którą otrzymał nominację do Nagrody Literackiej Nike, Nagrody Literackiej Gdynia i Angelusa, a także „Gwarancję Kultury”, nagrodę przyznawaną przez TVP Kultura dla najciekawszej osobowości artystycznej roku w dziedzinie literatury. W 2010 r. na podstawie napisanego przez niego  scenariusza filmu  Rewers  powstała książka pod tym samym tytułem. Zrealizował wiele dokumentów  filmowych m.in: Marian Brandys, Cafe Mocca, Eva Rubinstein, Pałac, Hiob, Powinność, Maestro. W 2011 r. kameralnym dramatem Boulevard Voltaire  debiutował w Teatrze Telewizji  jako autor i reżyser.

Pisząc o jednej z książek Andrzeja Barta, Marek Zaleski podsumował wszystkie jego książki ... Powieść Barta, nie pozując na arcydzieło, spełnia z nadmiarem oczekiwania, jakie stawiamy dobrej literaturze popularnej....

Czarna komedia Rewers w reżyserii Borysa Lankosza zdobyła Złote Lwy dla najlepszego polskiego filmu na 34. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Akcja filmu rozgrywa się w Warszawie, w mrocznych czasach stalinizmu. Głównymi bohaterkami są trzy kobiety: 30-letnia Sabina,  jej matka i babcia. W życiu Sabiny brakuje mężczyzny, matka usiłuje znaleźć kandydata na męża dla córki. Pewnego dnia Sabina poznaje tajemniczego Bronisława, mężczyznę o urodzie filmowego amanta. Spotkanie to wywoła serię zaskakujących zdarzeń w życiu wszystkich trzech kobiet. Za rolę Sabiny w Rewersie Agata Buzek otrzymała nagrodę dla najlepszej pierwszoplanowej aktorki. Marcin Dorociński, który zagrał Bronisława, zdobył z kolei nagrodę dla najlepszego aktora w roli drugoplanowej.

Spotkanie z Andrzejem Bartem i projekcja filmu Rewers odbędą się 22 września 2011 r. o godz.17.00 w kinie Syrena (wstęp za zaproszeniami lub bezpłatnymi biletami wstępu).

Projekt VI Festiwal Poezji i Prozy dofinansowany jest ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Patronat medialny nad Festiwalem objęły: TVP Rzeszów, Polskie Radio Rzeszów, TVJ Telewizja Kablowa Jasło, Gazeta Codzienna „Nowiny” oraz portal

www.nowiny24.pl

Nadesłał: Tomasz Rutana


Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP