Polecamy
47,00 PLN

Normal 0 21 false false false PL X-NONE X-NONE... więcej >

XXVII Kongres Międzynarodowego Stowarzyszenia Bibliofilów

Data dodania: 23.09.2011

Międzynarodowe Stowarzyszenie Bibliofilów (Association Internationale de Bibliophilie A.I.B.) z siedzibą w Paryżu to najbardziej prestiżowa organizacja, zrzeszająca znawców i kolekcjonerów starej książki. Jej członkowie co roku spotykają się w innym kraju, dwa lata temu byli w Wiedniu, rok temu w Brukseli. Podczas zjazdów uczestniczą w sesjach naukowych i oglądają najważniejsze zbiory biblioteczne.

- Ten kongres ma prestiżowy charakter. Międzynarodowe Stowarzyszenie Bibliofilów jest organizacją opiniotwórczą, skupia elitę kulturalną i finansową, najważniejsze osoby, jeśli chodzi o wyznaczanie kierunków bibliofilstwa na świecie i często także spraw związanych z rynkiem antykwarycznym - powiedział PAP współprzewodniczący Komitetu Organizacyjnego Kongresu prof. Zdzisław Pietrzyk, dyrektor Biblioteki Jagiellońskiej w Krakowie. - Polska ma bardzo cenne zbiory i długą historię kolekcjonerstwa. Zobaczymy tu wiele przykładów potwierdzających, że Polska jest ważnym centrum humanizmu w Europie Środkowej - mówił podczas inauguracji kongresu w auli Collegium Novum prezes Międzynarodowego Stowarzyszenia Bibliofilów, Kimball Brooker.

Prezydent Krakowa prof. Jacek Majchrowski przypomniał o wielowiekowej tradycji Krakowa w wydawaniu książek i gromadzeniu cennych księgozbiorów. Kraków promuje się poprzez książkę nie tylko w ramach specjalistycznych targów, ale też jako organizator festiwali literackich i zabiega o przyznawany przez UNESCO tytuł Miasta Literatury.

Uczestnicy kongresu gościli w poniedziałek w Zamku Królewskim na Wawelu, gdzie oglądali zbiory Archiwum Krakowskiej Kapituły Katedralnej. W Krakowie będą mogli zobaczyć także najcenniejsze dzieła ze zbiorów Biblioteki Jagiellońskiej i Biblioteki Książąt Czartoryskich oraz Opactwa Benedyktynów w Tyńcu. W kolejnych dniach goście odwiedzą biblioteki sanktuarium na Jasnej Górze i Uniwersytetu Warszawskiego oraz Bibliotekę Narodową.

Z okazji Kongresu wydane została książka poświęcona oprawom oraz album "Biblioteka Jagiellońska - skarbiec bibliofila". Kongres, który potrwa do 25 września, organizuje Międzynarodowe Stowarzyszenie Bibliofilów we współpracy z Biblioteką Narodową i Biblioteką Jagiellońską.

Źródło: gazeta.pl


Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP