Polecamy
Renata Aleksandrowicz 39,00 PLN

Publikacja składa się z dwóch części: pierwszej – teoretycznej, wprowadzającej w... więcej >

Wakacje w bibliotekach w Wieluniu

Data dodania: 27.09.2011

Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna im. Leona Kruczkowskiego w Wieluniu posiada 4 filie biblioteczne, działające w miejscowościach należących do Gminy Wieluń: Dąbrowie, Masłowicach, Rudzie i Turowie. Spotkania z książką oraz gry i zabawy organizowane w czasie wakacji w filiach bibliotecznych wprowadziły dzieci w krainę baśni, fantazji i przygody, integrowały uczestników oraz dawały im przyjemność.

Dzieci z zadowoleniem i ochotą uczestniczyły w spotkaniach organizowanych w bibliotekach podczas tegorocznych wakacji. Filie biblioteczne przygotowały dla swoich najmłodszych czytelników następujące zajęcia.

Filia Biblioteczna w Dąbrowie – Na początku wakacji odbyło się spotkanie z pszczelarzem. Dzieci dowiedziały się o właściwościach zdrowotnych miodu, oglądały akcesoria pszczelarskie oraz żywe pszczoły.

Głośne czytanie książek „Pierwsze dni lata” Ewy Mirkowskiej oraz „Wakacje w Niedźwiadkowie” Carol Lawson, stały się inspiracją do projektowania „Wakacyjnych kartek z pozdrowieniami dla przyjaciół”. Ogłoszono konkurs plastyczny „Podróże Koziołka Matołka po Polsce”.

Filia Biblioteczna w Masłowicach, w bibliotece odbyły się pięciodniowe spotkania, które miały przybliżyć dzieciom twórczość Juliana Tuwima, Hansa Christiana Andersena, Walta Disneya i Astrid Lindgren. Młodsze dzieci słuchały bajek czytanych przez dzieci starsze, odpowiadały na pytania dotyczące czytanych utworów.

Głośnemu czytaniu bajek towarzyszyły dwie projekcje filmów „Calineczka” i „Dzieci z Bullerbyn”, zgaduj-zgadule, oraz wykonywanie do wysłuchanych utworów prac z plasteliny i rysunkowych. Koło teatralne działające przy bibliotece, przygotowało przedstawienie na Dożynki parafialne w Masłowicach „Dożynki dawniej”, oraz wykonało 5 kukieł, które były ozdobą uroczystości. Przez dwa tygodnie w bibliotece odbywały się warsztaty origami, a wykonane prace zostały pokazane na dożynkach.

Filia Biblioteczna w Rudzie w okresie wakacji zorganizowała cykl spotkań dla dzieci „Wakacyjne spotkania z Kubusiem Puchatkiem, Noddym i Franklinem”. Każde spotkanie poświęcone było innemu bohaterowi. Podczas spotkań czytano głośno książki o przygodach Kubusia Puchatka, Noddiego i Franklina.

Do czytanej książki o przygodach bohaterów dzieci rysowały, malowały, wyklejały różnymi technikami ilustracje, wykonywały postacie bohaterów z masy solnej. Spotkaniom towarzyszyły gry i zabawy literackie, zgaduj-zgadule, kalambury, zabawy przy muzyce oraz stolikowe gry planszowe.

Filia Biblioteczna w Turowie zorganizowała cykl piątkowych, wakacyjnych spotkań dla dzieci „Spotkania w Biblioraju”.

Spotkania miały swoje hasło przewodnie, a w programie każdego z nich były: głośne czytania bajek, zgaduj-zgadule, gry i zabawy literackie przy muzyce oraz zajęcia plastyczne. Tytuły spotkań to: „Jedzie pociąg z daleka i przyjechał do Turowa”, „Poznaj Żaku po smaku”, „Biblioteka dla malucha”, „Gimnastyka dla buzi i języka”. Spotkaniu „Poznaj Żaku po smaku” towarzyszyła m.in.: „Wizyta w Smakolandii” - dzieci zakładały papierowe okulary, wybierały do spróbowania przykryte serwetą malutkie kawałeczki różnych produktów, np.: ser, warzywa, chleb, miód, czekolada, herbatniki i miały poznać po smaku co jedzą. Wspólną zabawą w czasie ostatniego spotkania było „Gotowanie zupy czarownicy”.

Dzieci mówiły jakich potraw nie lubią jeść, czarownica do dużej szklanej misy wrzucała różne stworzonka z żelków Haribo (dzieci bardzo lubią te żelki), mieszając drewnianą łyżką czarowała wypowiadając przy tym zaklęcie „ene, due, rabe”. Dzieci chętnie zjadały wyczarowane potrawy.


Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP