Polecamy
Grażyna Lewandowicz-Nosal 29,00 PLN

  Niniejsza książka, już jedenasta z serii „Biblioteka – Dzieci –... więcej >

Mistrz polskiego kryminału gościem MBP w Jaśle

Data dodania: 28.09.2011

Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle zaprasza na spotkanie z Markiem Krajewskim, mistrzem polskiego kryminału, które odbędzie się w Czytelni Głównej 29 września 2011 r. o godz. 17.00.

Marek Krajewski - najgłośniejszy dziś polski autor kryminałów. W 1999 r. zadebiutował Śmiercią w Breslau, pierwszą z serii powieści z Eberhardem Mockiem, których akcja rozgrywa się w dawnym Wrocławiu. Kolejne: Koniec świata w Breslau, Widma w mieście Breslau  i  Festung Breslau, spotkały się z doskonałym przyjęciem czytelników i krytyki. Pisarz jest laureatem  Paszportu "Polityki" za rok 2005, Nagrody Księgarzy "Witryna" za najlepszą książkę roku 2005 oraz  Nagrody Wielkiego Kalibru za najlepszą powieść kryminalną roku 2003 oraz Honorową Nagrodę Wielkiego Kalibru w 2007 r. W 2009 r. opublikował Głowę Minotaura, której akcja dzieje się w okresie międzywojennym we Lwowie. Głównym bohaterem obok Eberharda Mocka staje się komisarz Edward Popielski. Jest on główną postacią nowego cyklu, którego kolejną częścią są „Liczby Charona” wydane w bieżącym roku.
Krytycy literatury uważają, że styl jego pracy pisarskiej łączy w sobie elementy czarnego kryminału i horroru oraz nawiązuje do tradycji gatunku, akcja rozgrywa się w dokładnie zarysowanych realiach topograficznych i historycznych miast, Wrocławia i Lwowa.
... Marek Krajewski zaraz po Leopoldzie Tyrmandzie i Joannie Chmielewskiej jest najbardziej rozpoznawalnym twórcą kryminałów. Pewnego pięknego dnia wpadła mu do głowy niebanalna myśl, aby rozbudzić w polskich czytelnikach zainteresowanie gatunkiem kryminału. Za sprawą splotu pewnych okoliczności zasiadł w końcu do pisania. Tak już zostało...  – z recenzji Łukasza Mijały.

Spotkanie realizowane jest w ramach projektu „Literacki Park”, który dofinansowany jest ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Patronat medialny nad projektem sprawują: Radio Via, Telewizja Obiektyw i portal www.terazjaslo.pl

Nadesłał: Tomasz Rutana


Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP