Polecamy
Tomasz Kędziora 35,00 PLN

Przedmiotem publikacji jest próba zebrania wiadomości o początkach tworzenia spisów... więcej >

Październik w Wojewódzkiej Bibliotece w Krakowie

Data dodania: 04.10.2011

INFORMACJE PRASOWE

W OGRODZIE ŚWIATA
czwartek, 6 października 2011, 18:00, sala 53

Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie zaprasza na wieczór poetycko-muzyczny zamykający cykl działań związanych z wojewódzkim konkursem poezji inspirowanej twórczością Czesława Miłosza pt. „W ogrodzie świata”.
W programie publiczność usłyszy nagrodzone i wyróżnione w konkursie wiersze, czytane przez autorów, poezję Czesława Miłosza w interpretacji Jakuba Kosiniaka oraz teksty Noblisty w muzycznej oprawie Agnieszki Bubki-Sagan i Włodzimierza Mazonia.
Zaprezentowany zostanie również audiobook „W ogrodzie świata” zawierający wiersze laureatów konkursu.
Patronat honorowy nad konkursem objął Przewodniczący Rady Miasta Krakowa Bogusław Kośmider, a sam konkurs odbył się w ramach projektu "Rok Miłosza w WBP w Krakowie" współfinansowanego ze środków MKiDN.

W TATRACH

Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie zaprasza na wystawę fotografii Andrzeja Korbiela „W Tatrach”.
Andrzej Korbiel, z zawodu kulturoznawca, mieszka w Krakowie, fotografią zajmuje się od ponad pięciu lat.
Jadąc w góry szukamy kontaktu z dziką przyrodą, chcemy zetknąć się z nią sam na sam i takie właśnie spotkania w Tatrach ukazuje autor.
Wystawa rozpocznie się 6 października w Wypożyczalni Głównej i potrwa do 31 października br.

PLANOWANIE KARIERY ZAWODOWEJ
czwartek, 13 października 2011, 09:00

W czwartek 13 października w godzinach 9.00-12.00 w Centrum Informacji Biznesowej i Europejskiej Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie (ul. Rajska 1, sala 256) odbędą się zajęcia aktywizacyjne z cyklu "Planowanie kariery zawodowej".
Zajęcia skierowane są do osób zainteresowanych podjęciem pracy lub stażu, a prowadzone przez specjalistów z Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Krakowie. Celem spotkania jest wyzwolenie kreatywności oraz nowego sposobu myślenia o przyszłości zawodowej. Uczestnicy poznają koncepcję rozwoju zawodowego, modele kariery oraz etapy planowania drogi zawodowej. W trakcie zajęć uczestnicy będą mogli dodatkowo wypełnić kwestionariusz Scheina w celu określenia rodzaju kariery zawodowej, bądź potwierdzenia dokonanych wyborów.
Osoby zainteresowane udziałem w spotkaniu proszone są o wypełnienie elektronicznego formularza zapisów (www.cibie.pl) bądź kontakt z: Centrum Informacji i Planowania Kariery Zawodowej, tel. 012/ 42 40 738, e-mail: centrum@wup-krakow.pl

JUBILEUSZ 30-LECIA STOWARZYSZENIA PLASTYKÓW NIEPROFESJONALNYCH ZIEMI KRAKOWSKIEJ. MALARSTWO. RYSUNEK.

Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie wraz ze Stowarzyszeniem Plastyków Nieprofesjonalnych Ziemi Krakowskiej zaprasza na jubileuszową wystawę z okazji 30-lecia Stowarzyszenia.
Wystawa prezentuje prace osób dla których twórczość artystyczna bez względu na wykonywany zawód jest pasją i potrzebą życia.
Autorami prac są: Dorota Małgorzata, Satoła, Ewa Kapturka, Danuta Siedlecka-Sułek, Krystyna Siedlecka-Szwarnóg, Małgorzata Kuś, Adam Mielnik, Zofia Baszczuk, Wanda Wilk, Maria Baster-Grząślewicz, Józef Stachnik, Marta Marchewka, Małgorzata Paluch, Ewa Paluch, Ilona Pilniakowska, Agnieszka Śliwa
Wystawa eksponowana będzie w salach 245 i 247 Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie od 14 października do 20 grudnia br.

ROK PO ROKU

Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie wraz ze Stowarzyszeniem Rozwoju i Integracji Młodzieży STRIM i organizacją Opona zaprasza na wystawę „Rok po Roku”
Wystawa „Rok po Roku” jest częścią internetowego projektu, będącego politycznym, społecznym i kulturalnym kolażem wydarzeń, jakie miały miejsce w krajach grupy wyszechradzkiej: Republice Czeskiej, Słowacji, Polsce oraz na Węgrzech od końca II wojny światowej aż do czasów współczesnych. Autorami tekstów są Erik Tabery, redaktor naczelny jednego z najbardziej szanowanych czeskich tygodników; Michal Hvorecký – słowacki pisarz i publicysta; słynny polski pisarz i dziennikarz – Mariusz Szczygieł raz węgierski pisarz Márton Gerlóczy.
Wystawa rozpocznie się 24 października w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Krakowie (I piętro) i potrwa do 24 listopada br.

KRESY – MIĘDZY ZAGŁADĄ A PRZETRWANIEM

Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie wraz z Uniwersytetem Papieskim Jana Pawła II w Krakowie zapraszają na wystawę fotografii Radka Janicy „Kresy – między zagładą a przetrwaniem”.
Ekspozycja ukazuje zabytki architektury cywilnej i kościelnej na dawnych Kresach Wschodnich RP w dobie postsowieckiej rzeczywistości.
Wystawa rozpocznie się 24 października na I piętrze Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie i potrwa do 31 grudnia br.

MIŁOSZOWSKIE „SZUKANIE OJCZYZNY”
czwartek, 27 października 2011, 10:30

Wygnania i powroty. Miłoszowskie „szukanie ojczyzny” to tytuł konferencji jaką 27 października br. organizuje Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie (ul. Rajska 1, sala 314, godz.10:30).
Tematyka wystąpień będzie oscylować wokół problemu tożsamości Noblisty, zarówno tej narodowej, jak i kulturowej czy religijnej. Biografia Miłosza — świadka i uczestnika historii XX wieku — skłania do refleksji nad kolejami ludzkiego losu oraz nad relacją między życiem a literaturą. Miłosz dzielił z wieloma innymi polskimi twórcami tego okresu doświadczenie wygnania, obcości i wykorzenienia, czyli utraty szeroko rozumianej ojczyzny. Chcąc zrozumieć ich dzieła i ich wybory warto zatem zatrzymać się nad tą problematyką.
Spotkanie będzie jednocześnie okazją do wysłuchania wybitnych badaczy twórczości Noblisty, wśród nich także jego przyjaciół, zwłaszcza w ostatnim, krakowskim okresie życia.
Zaplanowana jest także prezentacja najważniejszych wydawnictw z zakresu miłoszologii.

Program konferencji

10:30 – 11:45
KARINA JARZYŃSKA, Miłoszowskie „szukanie ojczyzny” jako odyseja ducha (wprowadzenie)
ALEKSANDER FIUT, Czesław Miłosz – „Polak litewski”
AGNIESZKA KOSIŃSKA, Przełomowe daty z kalendarium życia i dzieła Czesława Miłosza
11:45 – 12:15 Przerwa kawowa
12:15 – 13:30
WOJCIECH LIGĘZA, Kategoria losu. Miłosz i inne przypadki
JOANNA ZACH, Amerykańska ojczyzna Miłosza
MAŁGORZATA SZUMNA, Rosja Czesława Miłosza

IV KONFRONTACJE SZKÓŁ ARTYSTYCZNYCH MAŁOPOLSKI

Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie zaprasza na IV Konfrontacje Szkół Artystycznych Małopolski.
Uczestnikami Konfrontacji będą szkoły plastyczne II stopnia z Krakowa, Nowego Wiśnicza, Nowego Sącza, Tarnowa i Zakopanego. Wystawa będzie szerokim przeglądem bieżących dokonań szkół plastycznych w dziedzinach, które stały się ich specjalnością.
Wystawa rozpocznie się 7 listopada na parterze Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie i potrwa do 31 grudnia br.

CAŁE HOSPICJUM CZYTA DZIECIOM

W Oddziale dla Dzieci Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie po raz kolejny gościli podopiecznych Fundacji Hospicjum Domowego dla Dzieci ALMA SPEI wraz z rodzicami i wolontariuszami.
Spotkaniem tym zainaugurowano akcję „Całe Hospicjum Czyta Dzieciom”, w ramach której w najbliższym czasie wolontariusze będą odwiedzać w domach dzieci i spędzać z nimi czas na zabawie i lekturze ulubionych bajek. Patronat na akcją objęła aktorka Małgorzata Ostrowska-Królikowska, która podczas spotkania czytała dzieciom fragmenty „Misia Uszatka” Czesława Janczarskiego.
Spotkanie poprowadziła Ewa Stadtmuller, krakowska autorka książek dla dzieci.

60+KULTURA W BIBLIOTECE

Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie z przyjemnością przyłączyła się do projektu 60+ Kultura, oferując przybyłym seniorom niezapomnianą wycieczkę.
W programie zwiedzania znalazły się nie tylko czytelnie i wypożyczalnie, ale także odwiedziny na co dzień nie udostępnianych miejsc. Seniorzy mogli zobaczyć Introligatornię, gdzie do tej pory pracują 100 letnie krajarki i gilotyny, oraz zajrzeć do pracowni Małopolskiej Biblioteki Cyfrowej.
Z możliwości zobaczenia Biblioteki "od kuchni" skorzystało ponad 30 seniorów, a zwiedzane miejsca okazały się tak interesujące, że impreza przeciągnęła się ponad przewidziany czas.
„Pierwszy weekend jesieni, weekendem seniora z kulturą”. To hasło wspólnej akcji Bogdana Zdrojewskiego – Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Bartosza Arłukowicza - Pełnomocnika Premiera ds. Przeciwdziałania Wykluczeniu Społecznemu. Celem akcji jest wzmożenie aktywności polskich seniorów, szczególnie tej kulturalnej.


MOJE MIEJSCE – MÓJ KRAKÓW

Z przyjemnością informujemy, że Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie otrzymała certyfikat projektu „Moje miejsce, mój Kraków”.
Projekt ten prowadzony przez Centrum Profilaktyki i Edukacji Społecznej PARASOL pokazuje miejsca w Krakowie, które są atrakcyjne i przyjazne dla dzieci i młodzieży, gdzie mogą w sposób fajny i twórczy spędzić swój wolny czas. Miejsca w których lubią być.

ARBORES VITAE – OSTATNIA TAKA PUSZCZA

Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie objęła patronat honorowy nad wydarzeniem pn. "ARBORES VITAE – Ostatnia taka puszcza" (ARBORES VITAE -- The last European primeval forest).
Ekspozycja obejmuje 100 wielkoformatowych zdjęć Puszczy Białowieskiej autorstwa Jana Walencika, cenionego na świecie polskiego dokumentalisty i fotografa przyrody. Ekspozycja ma na celu zwrócenie uwagi na wyjątkowość Puszczy Białowieskiej, ostatniego na świecie pierwotnego lasu nizinnego strefy umiarkowanej.
Przez cały okres trwania wystawy młodzież podczas specjalnie dla niej przygotowanych zajęć będzie miała okazję w ciekawy i angażujący sposób odkrywać tajemnice Puszczy, a dzięki wielkoformatowej mapie podłogowej – także innych skarbów polskiej przyrody.
Fundacja organizuje również ogólnopolski internetowy konkurs wiedzy przyrodniczej (www.konkurs.arboresvitae.eu), który zachęci młodych ludzi do kreatywnego poszukiwania odpowiedzi na pytania o znaczenie drzew, leśnych ekosystemów i bioróżnorodności, a także o sposoby ich zachowania dla przyszłych pokoleń.
Wystawę oglądać można w Centrum Obsługi Ruchu Turystycznego oraz w jego pobliżu w plenerze pod Wawelem w terminie od 7 września do 31 października 2011 r., a następnie pod dachem w eksponowanym miejscu Galerii Krakowskiej do 8 stycznia 2012 r.
Wystawa odbywa się dzięki wsparciu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie.


MIŁOSZ W DRODZE

Pierwsze po wakacyjnej przerwie spotkanie z poezją Czesława Miłosza z cyklu "Miłosz w Drodze" miało miejsce w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Muszynie.
Tym razem głośnego czytania poezji Czesława Miłosza podjęli się Iwona Budner i Bogdan Brzyski - aktorzy Narodowego Teatru Starego w Krakowie.
Spektakl zorganizowała Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie, w ramach projektu "Rok Miłosza w WBP w Krakowie" przy finansowym wsparciu Ministerstwa Kultury.

MULTIPIKSELE – ODSŁONA PIERWSZA

Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie zaprasza na wystawę grafik Agaty Dębickiej do tekstów Michała Zabłockiego "Multipiksele - odsłona pierwsza".
Michał Zabłocki, wersyfikator, poeta albo wierszopis po części warszawski, po części krakowski oraz tekściarz albo autor tekstów piosenek takich jak Bracka, Cichosza, Maszyna do świerkania i bardzo wielu innych.
Agata Dębicka, graficzka, plastyczka, internetowa projektantka sztuki koszulkowo-bieliźniarskiej oraz blejtramowo-płóciennej. Wystawia się w wielu rejonach Polski na ścianach galerii i półkach z garderobą damską.
Co wyszło z tej współpracy? Tego nie da się opisać, to z pewnością trzeba zobaczyć.
Wystawę oglądać można w „Galerii na Poddaszu” Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie do 15 października.
RATOWNICY BEZ GRANIC

Wojewódzka Biblioteka Publiczna, Małopolskie Centrum Kultury Sokół w Nowym Sączu, Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Nowym Sączu oraz Szkoła Aspirantów Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie zapraszają do obejrzenia wystawy "Ratownicy bez granic".
Małopolska Grupa Poszukiwawczo Ratownicza działa w strukturach ratowniczych od 1994 roku, formalnie powołana została 9 lipca 2002 roku. Jej skład tworzą ratownicy z Jednostki Ratowniczo Gaśniczej nr 2 KM PSP w Nowym Sączu oraz Wydziału Szkolenia Specjalistycznych Grup Ratowniczych SA PSP w Krakowie, z siedzibą w Nowym Sączu. MGPR ma status grupy specjalistycznej Centralnego Odwodu Operacyjnego. Została zgłoszona także do Biura Koordynacji Spraw Humanitarnych ONZ. Włączono ją do systemu INSARAG - Grupy Doradczej ds. Działań Poszukiwawczo Ratowniczych ONZ. W 2009 roku, decyzją Komendanta Głównego PSP powołano grupę poszukiwawczo ratowniczą USAR Poland (Urban Search and Rescue), składającą się z ratowników GPR z Nowego Sącza, Gdańska, Łodzi, Poznania i Warszawy, przewidzianą do działań poza granicami kraju. W 2010 roku USAR Poland uzyskała jako 11 grupa ratownicza na świecie certyfikat INSARAG dla Ciężkich Grup Poszukiwawczo Ratowniczych. Ekipa brała udział w wielu akcjach w kraju i na świecie.
Wystawę oglądać można na I i II piętrze Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie (ul. Rajska 1) do 20 października br.
MARIA SKŁODOWSKA-CURIE

Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakwie wraz Instytutem Francuskim w Krakowie zaprasza na wystawę poświęconą niezwykłemu życiorysowi Marii Skłodowskiej-Curie – wyjątkowej kobiety, która całe życie poświęciła nauce, do dziś pozostającą jedyną kobieta dwukrotnie wyróżnioną Nagrodą Nobla.
Wystawę oglądać można na I piętrze Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie do 14 października br.
KASZMIR

Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie zaprasza na wystawę fotografii Moniki Weryho „Kaszmir”
Monika Weryho ukończyła studia w Katedrze Arabistyki Instytutu Orientalistyki UJ. Spędziła rok w Jemenie i rok w Chinach. Pasją podróżniczą zaraziła się w już dzieciństwie, kiedy to odwiedzała pływającego na statkach ojca.
Fotografie z Kaszmiru Moniki Weryho to pełna pasji dokumentacja jej podróży odbytej w 2010 roku. Podróż obfitowała w sytuacje niebezpieczne i piękne, co obserwować można na zdjęciach. Autorka pokazuje na nich rwące białe potoki, malownicze rajskie krajobrazy, ciekawe twarze, miejsca historyczne, zabytkowe.
Wystawę oglądać można na I piętrze Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie do 23 listopada br.

MAŁOPOLSKA INSPIRUJE. SZTUKA ARCHITEKTURY. PRZESTRZEŃ DLA SZTUKI

Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie wraz z Urzędem Marszałkowskim Województwa Małopolskiego zaprasza na wystawę „Małopolska Inspiruje. Sztuka architektury. Przestrzeń dla sztuki”.
Na wystawie zaprezentowane zostały nowopowstałe, rozbudowane lub zmodernizowane obiekty kulturalne Małopolski, które stają się nową wizytówką dla działalności kulturalnej Województwa Małopolskiego.
Wystawę oglądać można na I piętrze Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie.
PIĘKNO KRAKOWSKIEJ FLORENCJI

Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie wraz ze Stowarzyszeniem Kleparza i Garbar zaprasza na pokonkursową wystawę „Piękno Krakowskiej Florencji”.
Zadaniem uczestników konkursu było odnalezienie piękna terenu zamykającego się ulicami Basztową, Łobzowską, Pawią i Al. Słowackiego. Konkurs był okazją do odkrycia tego miejsca na nowo i odpowiedzi na pytanie czy nadal Kleparz nazywać możemy Krakowską Florencją.
Wystawę oglądać można na parterze Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie do 28 listopada br.
PRZYRODA W KOLORACH 2011

Oddział dla Dzieci Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie oraz Młodzieżowy Dom Kultury przy ul. Grunwaldzkiej 5 zapraszają na pokonkursową wystawę prac plastycznych „Przyroda w kolorach 2011”.
Konkurs ten organizowany jest od czterech lat przez MDK przy współpracy Ogrodu Botanicznego UJ w Krakowie, a tegoroczna edycja miała po raz pierwszy zasięg międzynarodowy. Tematem prac była szeroko rozumiana przyroda, a technika ich wykonania mogła być dowolna. Konkurs adresowany był do dzieci i młodzieży w wieku 3 – 21 lat uczęszczających na zajęcia do wszystkich typów szkół i placówek. Wpłynęły 1352 prace z Polski oraz z zagranicy (Białoruś, Belgia, Kuba, Ukraina, USA). Prace nagrodzone i wyróżnione przez jury konkursowe, prezentujące takie techniki jak malarstwo, rysunek, collage, witraż, forma przestrzenna i fotografia, oglądać można na naszej wystawie.
Wystawa czynna do końca października br.

nad. Agnieszka Będkowska, Rzecznik Prasowy


Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP