Polecamy
Siergiej Łukjanienko 20,90 PLN 24,90 PLN

„To ja, MYSZKA” –   myszy można spotkać w zaśnieżonych tundrach i na... więcej >

Włoska Wikipedia zamknięta

Data dodania: 05.10.2011

Włoska Wikipedia zamknięta

 - Drogi czytelniku, tym razem włoskojęzyczna Wikipedia może nie być w stanie kontynuować dostarczania usługi, która przez lata była dla Ciebie użyteczna i którą spodziewałeś się dostać teraz - takimi słowami rozpoczyna się oświadczenie, na które przekierowane zostaną osoby odwiedzające strony włoskiej Wikipedii.

Oświadczenie zostało zamieszczono w związku z toczącą się we włoskim parlamencie debatą nad tzw. "ustawą podsłuchową" znaną jako DDL intercettazioni, lub w prasie anglojęzycznej jako Wiretapping Act. We wspomnianej ustawie znalazł się zapis, który ułatwia usuwanie treści szkodzących wizerunkowi określonych osób.

Na wniosek osoby, której wizerunek rzekomo ucierpiał, administrator strony WWW ma poprawić treść w ciągu 48 godzin. Poprawka nie ma zawierać dodatkowych komentarzy. Proponowane przepisy nie przewidują kontroli ze strony sądu. Sama opinia osoby, której wizerunek rzekomo naruszono, wystarczy by wymagać zmian.

Administratorzy stron WWW i blogerzy nie będą mogli dyskutować. W razie zignorowania wniosku grozi im kara do 12 tys. euro. Będzie można się od niej odwołać, ale to oznacza brnięcie przez niezbyt szybki system sądowniczy Włoch.

Gdyby wspomniane przepisy ustawy podsłuchowej weszły w życie, strony takie jak Wikipedia rzeczywiście nie mogłyby funkcjonować. Stad właśnie ten specyficzny protest włoskiej Wikipedii, która przecież stara się być jak najbardziej neutralnym źródłem wiedzy. Na stronach Wikipedii niejednokrotnie poprawiano treści, które mogły być szkodliwe dla innych osób, ale nie odbywało się to jednak pod groźbą kary.

Teraz istnieje ryzyko, że twórcy Wikipedii będą całkowicie pomijać pewne tematy aby się nie narażać. Podobne problemy mogą mieć włoskie serwisy informacyjne i blogi.

Źródło: Dziennik Internautów


Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP