Polecamy
19,00 PLN

Normal 0 21 false false false PL X-NONE X-NONE... więcej >

Tadeusz Różewicz w 90. rocznicę urodzin - wystawa w Lesznie

Data dodania: 06.10.2011

Wernisaż odbędzie się 10 października br. o godzinie 11.00. Ekspozycję będzie można zwiedzać w „Galerii Lochy” i „Galerii Recto Verso” do 26 listopada br.

Wystawa przypomina postać i dorobek literacki jednego z najbardziej cenionych autorów współczesnych, który w tym roku obchodzi swoje 90. urodziny. Tadeusz Różewicz – poeta, dramaturg, prozaik i scenarzysta już za życia stał się klasykiem, a jego twórczość na dobre zagościła w kanonie literatury, nie tylko polskiej. Ekspozycja prezentowana w dwóch podziemnych galeriach MBP pokazuje plakaty inspirowane głównie sztukami teatralnymi Różewicza, którego dorobek dramatyczny – jak wiadomo - należy do najważniejszych zjawisk w tej dziedzinie po wojnie.

Obejrzeć można plakaty teatralne i filmowe powstałe do wielu znaczących sztuk, takich jak: „Kartoteka” „Białe małżeństwo", „Stara kobieta wysiaduje", „Odejście głodomora", „Pułapka", „Do piachu". Prezentowane dzieła, poza funkcją reklamującą poszczególne wydarzenia, oddają ich atmosferę, często zawierają też wskazówki do interpretacji utworu literackiego. Ich autorami są artyści tej klasy co Franciszek Starowieyski, Henryk Tomaszewski, Waldemar Świerzy, Mieczysław Górowski, Maciej Urbaniec, Roman Cieślewicz. Oprócz prac nestorów polskiej sztuki plakatowej, pokazujemy dzieła nowsze m.in. charakterystyczne w formie plakaty Tomasza Bogusławskiego, będące fotograficznym kolażem przedmiotów.

Drugą częścią jubileuszowej wystawy są publikacje głównie ze zbiorów leszczyńskiej Biblioteki oraz z kolekcji prywatnej Jacka Jaroszyka. Ekspozycja objęła książki pisane jeszcze w minionym stuleciu – w czasach największej aktywności twórczej Różewicza, a także pozycje wydane w ostatnim czasie. Są wśród nich zbiory poetyckie, utwory prozatorskie oraz dramaty. Osobne miejsce zajmują opracowania badawcze i komentarze krytyczno-literackie, pokazujące wiele z tego, co na przestrzeni dziesięcioleci powstawało wokół twórczości Różewicza.
 


Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP