Polecamy
Aleksander Radwański 6,00 PLN 19,00 PLN

JEŚLI:   prowadzisz samodzielnie bibliotekę lub w małym zespole nie jesteś maniakiem... więcej >

Nagroda im. Beaty Pawlak przyznana

Data dodania: 13.10.2011

Nagroda im. Beaty Pawlak przyznana

Laureatem Nagrody w 2011 roku został Witold Szabłowski za książkę "Zabójca z miasta moreli. Reportaże z Turcji", wydanej przez Wydawnictwo Czarne.

Witold Szabłowski (ur. 1980) - dziennikarz i reportażysta. Absolwent Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Związany z „Gazetą Wyborczą”, wcześniej pracował między innymi w TVN24. Zajmuje się przede wszystkim Turcją, gdzie mieszkał i studiował blisko rok. Otrzymał nagrodę Melchiora za 2007 rok w kategorii inspiracja roku za „nawiązanie do najlepszej szkoły reportażu - ukazanie nieznanego oblicza Turcji, rzetelną dokumentację, oszczędny, ale obrazowy język". W 2008 roku dostał wyróżnienie w konkursie Amnesty International dla autorów najlepszych tekstów poświęconych tematyce praw człowieka za artykuł o dramacie kobiet z Turcji To z miłości, siostro, opublikowany w „Dużym Formacie”. Autor książki Zabójca z miasta moreli. Reportaże z Turcji (2010).

Fragment z uzasadnienia Kapituły:

Tyle się dzieje, a Beaty nie ma. Nie ma Ryszarda Kapuścińskiego. Pewno wyprawiliby się do krajów ogarniętych arabską wiosną narodów. Tyle się dzieje do opisania i zrozumienia z perspektywy zaangażowanego świadka wydarzeń zmieniających współczesną historię. Zaangażowanego nie po stronie tej czy innej koncepcji politycznej, tej czy innej ideologii, ale po stronie pewnego podejścia do współczesnego świata. Takiego, które woli dialog niż konfrontację, empatię niż czarno-białe klisze. A przede wszystkim podejścia, które wyraża niespożytą ciekawość świata i ludzi, jakimi są; ciekawość fascynującego bogactwa kultur tworzonych, a czasem także niszczonych przez człowieka. (...) Teraz dołącza do nich Witold Szabłowski, zwycięzca dziewiątej edycji. Nagradzamy go za zbiór reportaży z Turcji pod tytułem ,,Zabójca z miasta moreli’’. Tak się składa, że Turcja jest dziś w centrum uwagi w kontekście antyautorytarnych rewolucji w Afryce Północnej i na Bliskim Wschodzie. Niektórzy sądzą, że model turecki mógłby być z pożytkiem wykorzystany w budowie nowego ładu w tej części świata muzułmańskiego.

Wręczeniu Nagrody towarzyszyła debata Autor: wobec opisywanego, wobec czytelnika z udziałem Konstantego Geberta, Magdaleny Grochowskiej, Miłady Jędrysik, Tadeusza Rolkego i Witolda Szabłowskiego.


Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP