Polecamy
45,00 PLN

Szerokie upowszechnienie i dynamiczny rozwój komputerowych technologii informacyjnych implikują... więcej >

Astronomicznie i unijnie w Brzezinach

Data dodania: 14.10.2011

Poznali Heweliusza i astronomię

Rok 2011 jest obchodzony jako rok astronoma Jana Heweliusza. Podsumowaniem tych obchodów w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Brzezinach było spotkanie z pracownikami łódzkiego Planetarium i Obserwatorium Astronomicznego, w którym uczestniczyli uczniowie Zespołu Szkół Specjalnych.

Najpierw dyrektor łódzkiego planetarium - Mieczysław Borkowski zaprezentował multimedialną prelekcję pod hasłem "Tajemnice wszechświata". Później było bardziej praktycznie, gdyż pracownik planetarium Bogusław Malański zapoznawał uczniów z takimi wynalazkami jak radio i latarka na baterie słoneczne czy kalkulator zasilany z kartofla, a Remigiusz Jabłoński pokazywał przy pomocy teleskopu tarczę słoneczną oraz plamy na słońcu. Na koniec spotkania pracownicy łódzkiego planetarium rozdali mapki brzezińskiego nieba, gdzie zaznaczono pozycję planety Jowisz, którą uczniowie mogli odszukać tego samego dnia.

Prelekcji towarzyszyła też przygotowana przez bibliotekę wystawa na temat astronomii i żyjącego w latach 1611-1687 Jana Heweliusza, który znaczną część swojego majątku poświęcił na wybudowanie największego w owym czasie obserwatorium astronomicznego, gdzie przeprowadził wiele obserwacji księżycowych, planetarnych i słonecznych.

Unijnie w bibliotece

W ubiegłym tygodniu w Miejskiej Bibliotece Publicznej odbyła się prelekcja związana z polską prezydencją w Unii Europejskiej. Informacje o UE przekazywała konsultantka Regionalnego Centrum Informacji Europejskiej w Łodzi - Katarzyna Antczak. Słuchaczami byli natomiast uczniowie dwóch klas VI ze Szkół Podstawowych nr 1 i nr 2.

Młodzież mogła się zapoznać zarówno z ogólnymi informacjami o Unii Europejskiej, jak też z aktualnymi wydarzeniami dotyczącymi polskiej prezydencji.

"Dzięki takim szkoleniom młodzież dowiaduje się wielu nowych, wychodzących poza podstawowy zakres materiału szkolnego informacji o UE" - ocenia Katarzyna Antczak.

Organizatorem spotkania był Oddział dla Dzieci MBP, a było ono kontynuacją wakacyjnej wystawy o Unii Europejskiej.

nad. Danuta Wylazłowska, dyrektor MBP w Brzezinach


Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP