Polecamy
37,00 PLN

Autorzy artykułów zamieszczonych w tym tomie poddali rzetelnej i solidnej analizie i interpretacji... więcej >

Bielski Festiwal Kultury Słowackiej

Data dodania: 19.10.2011

Książnica Beskidzka zaprasza 26 października na godzinę 17.00 na Bielski Festiwal Kultury Słowackiej. Gośćmi Festiwalu będą:

  • Veronika Šikulova - pisarka słowacka urodzona 15 marca 1967 w mieście Modra. Ukończyła dziennikarstwo na Wydziale Filozoficznym Uniwersytetu Komeńskiego w Bratysławie. Jest autorką książek: Odcienie (1997), Z obłoku (1999), Księżycowa tęcza (2003), Domek jednym ciągiem (2009) i Miejsca w sieci (2011). Wydała również książkę dla dzieci To mleko ma gorączkę (2006).
  • Marius Kopcsay - prozaik i dziennikarz. Autor utworów: Krytyczny dzień (Kritický deň) (1998), Stracone lata (Stratené roky) (2004; wydanie czeskie 2008), Dom (Domov) (2005), Niepotrzebne życie (Zbytočný život) (2006), Mistyfikator (Mystifikátor) (2008) i Niedźwiedzia skała (Medvedia skala) (2009). Urodzony w Bratysławie (21 kwietnia 1968 r.). Podjął studia z dziedziny chemii i nauk przyrodniczych, lecz ich nie ukończył. Obecnie pracuje dla dziennika Pravda. Na temat swojego pisarstwa wyraża się tak: „Nie umiem sobie wyobrazić, żebym pisał coś, czego nie przeżyłem osobiście […]. Jednak to nie jest pisanie dziennikowe, staram się stylizować własne przeżycia i przesuwać je do innych poziomów, chociaż może powstawać wrażenie, że tekst jest dużo bardziej autobiograficzny niż w rzeczywistości jest. […] Ważne jest, aby tekst był wiarygodny, żeby nie można było rozróżnić prawdy od fikcji literackiej. W moim wypadku nazwałbym to raczej autobiografizmem stylizowanym.“

Imprezą towarzysząca Festiwalowi jest wystawa prac Katariny Buranovej pt. "O czym szepcą koronki".

W drugiej połowie 20. i na początku 21. wieku twórczość Kataríny Búranowej zajmuje szczególne miejsce w rozwoju koronczarstwa klockowego na Słowacji. Jej koronki są interesującym połączeniem szukania własnego wyrazu artystycznego i szacunku do tradycji kultury tekstylnej Słowacji.

Jej wkład jest twórczy, wzbogacający i inspirujący. Pojmuje koronkę, jako dzieło dążące od brawurowo opanowanej techniki, do harmonijnie przemyślanej estetycznej całości. Búranowa swoją działalnością i twórczością tworzy warunki do kultywowania tego obszaru, nieprofesjonalnej sztuki użytkowej na Słowacji, a równocześnie w wyraźny sposób przyczynia się do twórczego rozwijania tradycyjnego koronczarstwa klockowego, jako dziedzictwa kulturowego Słowacji.

 

Projekt dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu Wydarzenia artystyczne Priorytetu Literatura.


Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP