Polecamy
45,00 PLN

Monografia odzwierciedla zainteresowania naukowe teoretyków i praktyków, którzy w swojej... więcej >

Nagroda dla MBP w Opolu

Data dodania: 25.10.2011

- Ocenialiśmy 45 obiektów z całej Polski. Dziesięciu przyznaliśmy nominacje. Nagrodziliśmy dwa - mówiła Agnieszka Bulanda ze Stowarzyszenia Architektów Polskich podczas sobotniej uroczystości w warszawskiej siedzibie stowarzyszenia. Obydwie nagrody przypadły obiektom ze Śląska.

Przykładem nowego ducha architektury śląskiej jest też biblioteka publiczna w Opolu, dzieło Andrzeja i Małgorzaty Zatwarnickich. Pomysł na architekturę biblioteki to połączenie zachowanej eklektycznej kamienicy z nowym skrzydłem. Sposób ich połączenia jest jednak dość niezwykły. Eklektyczną elewację odrestaurowano i w całości pomalowano na grafitowo. Nowe skrzydło od fasady oddziela tafla szkła, a jego ściany od góry do dołu pokryły nadruki poezji Edwarda Stachury po polsku i angielsku.

Elewacje biblioteki można czytać. Ogromne przeszklenia odsłaniają wnętrze, zaś ze środka do wnętrza zdaje się wlewać zieleń sąsiedniego skweru.

Budynek stał się ważnym elementem przestrzeni w sercu miasta. Dodajmy jeszcze, że budynek znalazł się nad samym brzegiem kanału Młynówki, w miejscu dawnych murów miejskich. Kamienne elementy cokołu od rzeki, modernistyczna wieża - to odległe wspomnienie po średniowiecznych obwarowaniach.

Źródło: gazeta.pl


Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP