Polecamy
Bogumiła Staniów 20,00 PLN 38,00 PLN

Dla powodzenia książki popularnonaukowej potrzebny jest ogólny wysiłek autora,  wydawcy,... więcej >

Mario Vargas Llosa w Polsce

Data dodania: 26.10.2011

Mario Vargas Llosa w Polsce

Mario Vargas Llosa, jeden z najbardziej znanych pisarzy iberoamerykańskich, laureat Literackiej Nagrody Nobla z 2010 roku, tydzień temu gościł w Polsce. Pisarz przyjechał na zaproszenie wydawnictwa Znak, które ma w swojej ofercie większość tytułów autora, a ostatnio wydało jego najnowszą powieść "Marzenie Celta".

21 października Mario Vargas Llosa spotkał się z czytelnikami w dawnej bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego na Krakowskim Przedmieściu. Z autorem rozmawiali jego tłumacze - Marzena Chrobak i Carlos Marrodan Casas. Pytano przede wszystkim o ostatnią książkę pisarza - jego poglądy na temat państw i cywilizacji, inspiracje "Jądrem ciemności" Josepha Conrada i źródło zainteresowania postacią Rogera Casementa, charyzmatycznego obrońcy mieszkańców Konga i Amazonii, Irlandczyka, który większość swego życia spędził poza ojczyzną, ale za walkę o nią zginął.

Llosa opowiedział o swoim pobycie w Afryce i procesie twórczym, który składa się na konstruowanie każdej książki. Padło również kilka pytań z sali, dotyczących poprzednich powieści, warstwy literackiej, ale również odniesień do realnego świata - jeden z czytelników rozbawił pisarza i całą salę dociekając, czy istnieje jakiś pierwowzór Niegrzecznej Dziewczynki. Spotkanie było tak ciekawe, że wszyscy z chęcią słuchaliby jeszcze długo opowieści autora, ale czas płynął nieubłaganie.

Ostatnim punktem programu była możliwość zdobycia autografu pisarza i zmierzenia się z hiszpańskim akcentem wypowiadając "Gracias". Noblista gościł także w Krakowie, w kinie "Kijów" oraz na antenie radiowej Trójki.

nad. Małgorzata Woźniak


Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP