Polecamy
79,00 PLN 99,00 PLN

  Laureat Nagrody Naukowej SBP im. Adama Łysakowskiego za rok 2019 Normal 0 21... więcej >

Noc naukowców w Jaworznie

Data dodania: 26.10.2011

Czy bycie naukowcem jest nudne? Jak zaparzyć aerodynamiczną herbatę? Czy wykałaczki i ryż potrafią tańczyć? Jak wygląda świat po zamknięciu
w bańce mydlanej? Odpowiedzi na te i inne pytania mieszkańcy Jaworzna otrzymali 7 października, podczas „Nocy naukowców” w Bibliotece zorganizowanej przez Miejską Bibliotekę Publiczną i Uniwersytet Dziecięcy UNIKIDS.  Nie liczył się wiek, ale chęć przeżycia pasjonującej przygody, ciekawość świata i pęd do wiedzy.

Głównym założeniem projektu była popularyzacja szeroko rozumianej nauki wśród mieszkańców Jaworzna, zapoznanie dzieci z zawodem naukowca,
a także zachęcenie do wspólnej zabawy, przy wykorzystaniu osiągnięć, jakie niesie współczesna nauka i podkreślenie jej ważności, w naszej codziennej egzystencji.

Za pomocą najprostszych, ogólnodostępnych przedmiotów pracownicy Uniwersytetu Śląskiego, Uniwersytetu Warszawskiego, Uniwersytetu Aalto w Helsinkach, ASP w Poznaniu, Politechniki Gliwickiej i Warszawskiej, odkryli specjalnie dla nas tajniki swojej pracy, przenieśli widzów w fascynujący, pełen zagadek i ciekawych eksperymentów świat, a co najważniejsze, tylko tej jednej Nocy wystąpili w nietypowych dla siebie rolach, wcielając się w postać aktora, przewodnika i czarodzieja.

Miejska Biblioteka Publiczna w Jaworznie wespół z Uniwersytetem dziecięcym UNIKIDS przygotowała 7 stanowisk związanych z konkretnymi dyscyplinami nauk: fizyką, matematyką, archeologią, geografią, inżynierią, architekturą i chemią.  Ogromną popularnością, nie tylko wśród najmłodszych, cieszyło się stanowisko do zamykania w bańce mydlanej, oraz średniowieczne Skryptorium, przy którym każdy zainteresowany mógł napisać za pomocą gęsiego pióra list.
Noc Naukowców w Bibliotece dała mieszkańcom nie tylko możliwość poznania ciekawych ludzi, obserwowania ich pracy, ale również czynnego udziału we wszystkich atrakcjach. Na przygotowanych stanowiskach, uczestnicy spotkania mogli samodzielnie przeprowadzać doświadczenia, rekonstruować prehistoryczne naczynia czy budować zabawki.

Niezwykle atrakcyjne i pomocne w podróży po świecie nauki okazały się kolekcje książek z poszczególnych dyscyplin, pochodzące z księgozbioru Biblioteki w Jaworznie. Stylowe dekoracje, ciekawe wykłady oraz spotkania z interesującymi ludźmi, wytworzyły jedyną w swoim rodzaju, niepowtarzalną atmosferę, dzięki której wszyscy poczuliśmy się naukowcami.

Noc Naukowców cieszyła się wśród mieszkańców Jaworzna ogromną popularnością. Podczas sześciogodzinnej podróży po świecie odkryć i wynalazków, odwiedziło nas około 1200 osób, z czego największą grupę stanowiły dzieci.

Nadesłała: Aleksandra Bzowska


Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP