Polecamy
85,00 PLN

Normal 0 21 false false false PL X-NONE X-NONE... więcej >

IX Opolska Jesień Literacka

Data dodania: 28.10.2011

Serdecznie zapraszamy na wszystkie imprezy IX Opolskiej Jesieni Literackiej.
Wstęp wolny

Opolska Jesień Literacka jest regionalnym świętem literatury skierowanym do szerokiego kręgu odbiorców. Na stałe wpisała się w kalendarz imprez organizowanych przez naszą bibliotekę i jest literacką wizytówką Opola. Również w tym roku celem OJL jest prezentacja ważnych krajowych wydarzeń literackich i kulturalnych oraz popularyzacja twórczości opolskiego środowiska literackiego wśród studentów, młodzieży szkolnej i mieszkańców miasta Opola. W poprzednich latach gośćmi Opolskiej Jesieni Literackiej byli uznani pisarze, publicyści i znawcy literatury. Nie inaczej będzie w tym roku.

Pierwszy wieczór IX Opolskiej Jesieni Literackiej zostanie poświęcony Tadeuszowi Różewiczowi, wybitnemu polskiemu poecie i dramaturgowi. Rok 2011 został ogłoszony przez Radę Miejską Wrocławia, w którym pisarz mieszka od wielu lat, rokiem Tadeusza Różewicza. Jego teksty podczas koncertu Do ludożerców śpiewać będzie Karolina Cicha.

Bieżący rok został jednocześnie ogłoszony Rokiem Czesława Miłosza – poety, prozaika, eseisty, historyka literatury, polskiego noblisty. Jego sylwetkę, drugiego dnia IX Opolskiej Jesieni Literackiej podczas spotkania Bliżej Miłosza, przedstawi profesor Aleksander Fiut z Uniwersytetu Jagiellońskiego. Spotkanie zostanie poprzedzone spektaklem do tekstów Miłosza, w wykonaniu Andrzeja Jakubczyka, aktora Teatru im. Jana Kochanowskiego w Opolu.

W interesujący świat fotoreportażu wprowadzi uczestników IX OJL spotkanie z Chrisem Niedenthalem, autorem książki Zawód fotograf, mistrzem fotografii dokumentalnej. Urodzony i wychowany w Londynie wybrał życie w Polsce. Był świadkiem przełomowych wydarzeń w naszym kraju. Uwiecznił je na zdjęciach, które obiegły cały świat.

Dalsza podróż w głąb świata fotografii możliwa będzie dzięki spotkaniu z opolaninem Wojciechem Nowickim.  Jego książka Dno oka, nominowana do tegorocznej Nagrody Literackiej Nike, stanowi zbiór esejów poświęconych sztuce fotografii. Spotkanie poprowadzi Tomasz Różycki – opolski poeta, tłumacz i krytyk literacki.

IX Opolska Jesień Literacka będzie również stanowić okazję do świętowania ważnych jubileuszy opolskich pisarzy: Jana Goczoła, Kazimierza Kowalskiego i Tadeusza Soroczyńskiego. Swoją twórczość poetycką zaprezentują Edmund Borzemski i Zygmunt Dmochowski.
SZCZEGÓŁOWY PROGRAM IMPREZY ZNAJDZIECIE PAŃSTWO NA STRONIE WWW.MBP-OPOLE.ART.PL

Dodatkowo – każde spotkanie będziemy szczegółowo opisywać.

Już dziś serdecznie wszystkich zapraszamy do udziału w IX Opolskiej Jesieni Literackiej. 


Nadesłała: M. Żłobicka


Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP