Polecamy
Marcin Blicharski 20,00 PLN 25,00 PLN

Książka zachęca bibliotekarzy do organizowania kursów komputerowych dla seniorów, a tych którzy... więcej >

Ogólnopolska konferencja dot. bibliografii regionalnych - relacja

Data dodania: 04.11.2011

Ogólnopolska konferencja dot. bibliografii regionalnych - relacja

W dniach 5-6 października 2011 r. w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Łodzi odbyła się Ogólnopolska Konferencja Bibliograficzna - 29. Spotkanie Zespołu ds. Bibliografii Regionalnej ZG SBP. Wzięło w niej udział około 70 przedstawicieli z wojewódzkich, powiatowych, miejskich bibliotek publicznych, a także kilku pedagogicznych oraz Biblioteki Narodowej.

Podczas obrad kontynuowano tematykę, podjętą na ubiegłorocznej jesiennej konferencji w Kielcach - dostępu do bibliografii regionalnych na stronie internetowej biblioteki, nazewnictwa i oferowanych użytkownikom kryteriów wyszukiwawczych. Szczególną uwagę zwrócono na problemy stosowania hasła geograficznego w bibliografii regionalnej. Omówiono bibliografię regionalną województwa łódzkiego w ujęciu historycznym, a także zagadnienia opracowania rzeczowego w Systemie Bibliografii Regionalnej Województwa Łódzkiego, działającym od 2003 roku.

Przedstawiano dokonania w zakresie bibliografii regionalnych miejskich i powiatowych bibliotek publicznych w Zgierzu, Piotrkowie Trybunalskim, Kutnie, Legnicy. Zaprezentowano BABIN 2.0 - serwis informujący o treści wybranych artykułów z zagranicznych czasopism z zakresu bibliotekoznawstwa i księgoznawstwa.

W czasie wolnym od obrad uczestnicy spotkania mieli możliwość przyjrzenia się bliżej działalności WiMBP w Łodzi (prezentacja starodruków i kartografii, zwiedzanie Pracowni Digitalizacji i Czytelni Głównej, film promujący książnicę) a także zwiedzili Bibliotekę Uniwersytetu Łódzkiego oraz wystawę „Artur Szyk - człowiek dialogu” w Muzeum Miasta Łodzi, na której był prezentowany m.in. „Statut Kaliski” z ilustracjami Artura Szyka, pochodzący ze zbiorów WiMBP im. Marszałka J. Piłsudskiego.

nad. Marzena Przybysz


Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP