Polecamy
29,00 PLN

Normal 0 21 false false false PL X-NONE X-NONE... więcej >

Wystawa Miłosz. Miejsca postoju

Data dodania: 09.11.2011

Miejska Biblioteka Publiczna w Kędzierzynie-Koźlu włączając się w obchody Roku Czesława Miłosza pragnie zaproponować Państwu obejrzenie niezwykłej wystawy. Fotografie Elżbiety Lempp przedstawiają Noblistę w trzech ważnych dla niego miejscach: Berkeley, gdzie przez wiele lat wykładał literaturę słowiańską, Chapel Hill, gdzie prowadził przez pół roku wykłady jako profesor wizytujący i w Krakowie, dokąd przeprowadził się w 1993 i mieszkał do końca życia. Możemy zobaczyć poetę w różnych sytuacjach - prywatnie, na urodzinach w Gołębniku, na spotkaniu z czytelnikami w wydawnictwie, podczas wykładu, na wieczorze poezji w synagodze.
Autorka tak pisze w swojej książce:
Ostatnią wyprawą po portret Czesława Miłosza (z Warszawy do Krakowa) była wizyta w mieszkaniu poety 12.12.2003 roku i zapamiętałam jako ważną powodu zdania wypowiedzianego przez 92-letniego poetę, który na moje podziękowania za cierpliwość odpowiedział „tylko to mi jeszcze zostało”.
(Elżbieta Lempp, Krajobrazy literackie, Fotografia 1985-2007, Kraków 2008)
Wystawa była prezentowana podczas inauguracji Roku Miłosza w Instytucie Polskim w Rzymie.

O autorce:
Elżbieta Lempp – fotografuje od początku lat 80. XX wieku. Punktem ciężkości jej prac są czarno-białe portrety ludzi kultury, w szczególności pisarzy, którym poświęciła album Krajobrazy literackie. Fotografia 1985-2007. Literary Landscapes. Photography 1985-2007 (posłowie Marek Bieńczyk), wyd. Universitas 2009. Prace Elżbiety Lempp, które sama autorka nazywa „fotografią narracyjną”, publikowane były m.in. w: Tygodniku Powszechnym, Dekadzie Literackiej, Kwartalniku Artystycznym, Res Publice, Czasie Kultury,  die horen. Współpracuje z licznymi wydawnictwami oraz portalem internetowym culture.pl. Jej fotografie znajdują się w zbiorach Muzeum Narodowego we Wrocławiu, Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie oraz prywatnych kolekcjach. Ponadto wydała: Rozbiórka (tekst Magda Rybak), wyd. Biuro Literackie 2007, Wielka ciekawość (tekst Anna Nasiłowska) wyd. BoSz 2006. Wystawia w kraju i za granicą.
www.elalempp.com

Wystawa zostanie udostępniona od 24.11 do 31.12.2011 w gmachu głównym biblioteki (Rynek 3), a w styczniu przeniesiona będzie do Filii nr 5 (ul. Damrota).

Nadesłała: Agata Mateja


Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP