Polecamy
Bogumiła Staniów 20,00 PLN 38,00 PLN

Dla powodzenia książki popularnonaukowej potrzebny jest ogólny wysiłek autora,  wydawcy,... więcej >

Firlejówka 2006-2011

Data dodania: 16.11.2011

„...Firlejówkowska mogiła ślad, bojów o Krasne we wrześniu 1920 roku. Pamięć tego krwawego epizodu zrosła się z historią jasielskiego gimnazjum, z którego garść uczniów - ochotników tam swój bojowy chrzest życiem podpisała...”.
dr K. Krajewski „Bój pod Firlejówką”
Wystawa „Firlejówka 2006-2011” prezentowana w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jaśle powstała z inicjatywy i przy pomocy przedstawicieli Fundacji im. prof. Romana Saphiera, Stanisława Mazana i Piotra Mazura. Na uroczystym otwarciu wystawy Stanisław Mazan, przewodniczący Fundacji im. prof. Romana Saphiera, opowie historię odnalezienia mogiły pod Firlejówką. Zostanie zaprezentowany film dokumentalny TV Obiektyw „Firlejówka - wrzesień 2008”, który znalazł się w  finałowej czwórce ogólnopolskiego konkursu programów telewizji lokalnych „To nas dotyczy” w kategorii „Moja Mała Ojczyzna”, autorem filmu jest Piotr Trznadel. Mariusz Świątek, kustosz Muzeum Regionalnego w Jaśle, wygłosi referat  „Uczniowie gimnazjum w Jaśle w walkach o niepodległość”. Na wystawie będą prezentowane  materiały związane z  bitwą pod Firlejówką m.in. kopie archiwalnych i aktualnych map,  fragmenty opisu bitwy,  zapisy pochodzące ze sprawozdań  dyrekcji Gimnazjum z lat międzywojennych. Przedstawione zostaną starania o pozwolenie  na  odnowienie mogiły i projekty pomnika. Wystawa będzie bogato ilustrowana  fotografiami  z kolejnych wyjazdów do Firlejówki, które odbywały się od 2006 r., aż do uroczystego odsłonięcia pomnika, które  nastąpiło 24 września 2011 r.
Wystawa „Firlejówka 2006-2011” będzie prezentowana w holu MBP Jaśle  od 17  listopada 2011 r. do 6 stycznia 2012 r.Nadesłała: Tomasz Rutana


Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP