Polecamy
48,00 PLN 65,00 PLN

Tom jest pionierską analizą twórczej działalności „lilipucich” wydawnictw,... więcej >

Wydarzenia w Brzezinach

Data dodania: 18.11.2011

Dzień Postaci z Bajek
5 listopada obchodzony jest Dzień Postaci z Bajek. Z tej okazji Oddział dla Dzieci Miejskiej Biblioteki Publicznej przygotował wystawę oraz zorganizował dwa spo­tkania z udziałem przedszkolaków.

Wystawa obejmuje prezentacje postaci ze znanych filmowych bajek stworzonych w Studiu Filmów Rysunkowych z Bielska-Białej takich jak „Porwanie w Tiutiurlistanie”, „Wielka podróż Bolka i Lolka”, „Marceli szpak dziwi się światu” czy „Reksio”. Ekspozycja przedstawia też sylwetki znanych rysowników studia. Wystawa znajdzie z pewnością odbiorców w różnym wieku. Na bajkowe spotkania przybyli natomiast podopieczni Przedszkoli nr 1 i nr 3. Dzieci wykonywały bajeczne prace rysunkowe, a najlepsze z nich zostały nagrodzone słodyczami. Nie zabrakło też konkursów na temat znanych bajkowych postaci, w których na podstawie czytanego tekstu małolaty odgadywały o jakim bohaterze jest mowa. „A postacie te dzieci znają już od najmłodszych lat. Ich przygoda z książką często zaczyna się od Kopciuszka, przez opowieści o Czerwonym Kapturku, Śpiącej Królewnie, Koziołku Matołku, Pinokio, po pełne egzotyki baśnie różnych narodów” - wyjaśnia kierownik Oddziału dla Dzieci Maria Witkowska. – Dzień Postaci z Bajek to często początek takiej przygody z książką.

O turystyce raz jeszcze
Obchody Światowych Dni Turystyki w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Brzezinach to cykl wystaw i prelekcji.

Jednym z gości była reprezentantka Łódzkiej Organizacji Turystycznej Województwa Łódzkiego - Michalina Ziemniewicz, która opowiadała o idei święta turystyki oraz zaprezentowała fotografie z obchodów Światowych Dni Turystyki, które łódzka ROT zorganizowała w tym roku w Wieluniu.

Warto wspomnieć, że Łódzka Organizacja Turystyczna to organizacja pozarządowa, która współpracuje z organami administracji rządowej i samorządowej, podmiotami gospodarczymi działającymi w zakresie turystyki oraz stowarzyszeniami turystycznymi i wszelkimi podmiotami realizującymi cele i zadania w zakresie promocji i rozwoju turystyki.

Nowe lektury w bibliotece
Lektury cieszą się dużym zainteresowaniem wśród czytelników Miejskiej Biblioteki Publicznej. Aby ułatwić większej liczbie dzieci i młodzieży dostęp do tych książek, zdecydowano o kolejnych zakupach. „Są to głównie lektury dla uczniów Szkoły Podstawowej” - wyjaśnia kierownik wypożyczalni Elżbieta Tamkun. Są to tak znane tytuły jak: „Ten obcy”, „Chłopcy z Placu Broni”, „Akademia Pana Kleksa”, „Odyseja”, „Opowieści z Narni”, jak i najnowsze książki, które niedawno weszły do spisu lektur, jak „Telemach w dżinsach”. Książek tych kupowano po kilka egzemplarzy, gdyż - jak wyjaśnia Elżbieta Tamkun - są to wydania z poprzednich lat, których treść nie różni się od najnowszych publikacji, a ceny są atrakcyjniejsze.


Wystawa fotograficzna - Barwy Dalekiej Północy - Norwegia
„Właściwie każdy, kto odwiedził Norwegię, wrócił z niej zauroczony. Kraj jest zupełnie inny od Polski, inni są Norwegowie, zupełnie inny jest klimat i położenie.  Warunki geograficzne robią na nas największe wrażenie. Mało jest takich co pojechali zimą, by podziwiać noc i zorzę polarną. Większość wybiera miesiące letnie, kiedy to powyżej 66 równoleżnika dzień nie ma końca. Wybrałam się tam w maju, kiedy o północy zachód słońca mieszał się ze świtem, a zmrok, który zapowiadał się i nie nadchodził oznaczał koniec dnia.

Przy dobrej pogodzie, jaką miałam, kolorystyka nieba zachwyciła mnie do tego stopnia, że zawsze gdy opowiadam na temat tego wyjazdu staram się, bardzo niezręcznie, opisywać barwy, a te przecież najlepiej podziwiać w naturze! Kto nie był na dalekiej północy może sobie przypominać oglądane górskie zachody, ale nie jest to podobne o tyle, że w Norwegii wysokie góry odbijają się w wodach fiordów, kolory nieba, śniegów na szczytach i wody głębokich zatok zmieniają kolorystykę na zasadzie czerpania z siebie nawzajem.

Stąd pomysł wystawy i jej tytuł, by bez zbędnych słów pokazać zachwycające krajobrazy.

Zapraszam - Aleksandra Lesz, autorka zdjęć”
 

Nadesłała: Danuta Wylazłowska


Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP