Polecamy
45,00 PLN

Normal 0 21 false false false PL X-NONE X-NONE... więcej >

Superniania o zaletach głośnego czytania i intuicji

Data dodania: 23.11.2011

O wartości rodzinnego czytania oraz o rodzicielskiej intuicji usłyszeli uczestnicy spotkania z Dorotą Zawadzką, które odbyło się 19 listopada 2011 r. w Klubie Czytających Rodzin Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaśle. Popularna „Superniania” wygłosiła pełen cennych wskazówek, ale też zabawnych anegdot wykład pt. „Mądre wychowanie”, a następnie odpowiadała na pytania rodziców.

Dorota Zawadzka była gościem Biblioteki jako ambasadorka kampanii „Cała Polska czyta dzieciom”. Jednym z jej elementów jest program Rodzinne Czytanie, w ramach którego działa Klub Czytających Rodzin. Podkreśliła, że wspólne, rodzinne czytanie ma same zalety – daje dziecku wiedzę, pomaga poznawać świat, ale przede wszystkim wpływa pozytywnie na jego rozwój emocjonalny, buduje między dzieckiem a rodzicami głęboką więź i przyjaźń. Co więcej, dzięki książkom dzieci poznają czym jest dobro i zło, a siedząc na kolanach czytających rodziców w bezpieczny sposób oswajają się ze strachem i trudnymi tematami. Superniania zachęcała również rodziców do dzielenia z dziećmi zainteresowań i uczestnictwa w działaniach przeznaczanych zarówno dla dzieci jak i rodziców, bo są one płaszczyzną wspólnych przeżyć i emocji, dostarczają tematów do rozmów i zacieśniają więzi.

Uczestnicy spotkania dowiedzieli się także, że wychowując dzieci należy przede wszystkim zaufać własnej intuicji, lecz niezwykle istotna jest również wiedza o poszczególnych etapach rozwoju dzieci. Dlatego każdy rodzic powinien zacząć od przeczytania podręcznika traktującego o tym, co jest charakterystyczne dla fazy rozwoju, w której znajduje się jego dziecko, a dopiero potem sięgnąć po różnego rodzaju poradniki. Trzeba także pamiętać o tym, by patrzeć w przyszłość, bo nie wychowuje się dziecka dla „tu i teraz”, ale po to, by w przyszłości żyło mu się jak najlepiej, już bez naszej pomocy.

Spotkanie z Dorotą Zawadzką było wyrazem wyróżnienia Klubu Czytających Rodzin MBP w Jaśle przez Fundację ABC XXI „Cała Polska czyta dzieciom” za ciekawą i aktywną działalność. Klub Czytających Rodzin znalazł się w pierwszej piątce najwyżej ocenianych przez Fundację ABC XXI „Cała Polska czyta dzieciom” klubów w Polsce. To nas bardzo cieszy. Zawdzięczamy to Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Jaśle, Medycznej Szkole Policealnej im. prof. Rudolfa Weigla w Jaśle, aktywności członków Klubu i pracownikom MBP w Jaśle, szczególnie Dorocie Woźnicy (opiekunce Klubu) oraz Katarzynie Zwolińskiej i Magdalenie Chart z Oddziału dla Dzieci. – powiedziała Małgorzata Piekarska, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaśle. Informacje o działalności Klubu, który jest inicjatywą przeznaczoną dla rodziców i dzieci, można znaleźć na stronie www.mbp.jaslo.pl  oraz na stronie Fundacji ABC XXI „Cała Polska czyta dzieciom” www.rodzinneczytanie.pl. Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle zachęca udziału w spotkaniach Klubu oraz do zapoznania się ze znajdującymi się w jej zbiorach podręcznikami i poradnikami o rozwoju dzieci w różnym wieku, wśród których znajdują się również książki Doroty Zawadzkiej.

Nadesłała: Dorota Woźnica


Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP