Polecamy
Sarah Skumanov 11,00 PLN 25,00 PLN

Manga dostępna jest na polskim rynku od drugiej połowy lat 90. ubiegłego wieku. Obecnie wydawcy mangi w... więcej >

Skandal podczas przewożenia zbiorów Ossolineum we Lwowie

Data dodania: 24.11.2011

Kilka osób w mundurach wojskowych rzuca XVIII-XIX wiecznymi księgami z rąk do rąk, wypadające kartki latają po ulicy, czasem księgi upadają na ziemię - donosi portal ukraiński zik.com.ua. 

Skandaliczny sposób wywożenia zabytkowych zbiorów dawnego Ossolineum z Kościoła Jezuitów we Lwowie udokumentowany został w krótkim filmie. Według ukraińskiego portalu jego nagranie starał się uniemożliwić o. Stepan Sus, przewodniczący kurialnego Centrum Kapelaństwa Wojskowego Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego. 

Dawny rzymskokatolicki Kościół św. Piotra i Pawła we Lwowie został po 1945 roku zamieniony na magazyn książek i czasopism ze zbiorów dawnego Ossolineum. W 2010 roku rada miasta przekazała go grekokatolikom. Teraz zbiory archiwaliów są przewożone do nowego magazynu przy ul. Lotniczej 1 we Lwowie.

Sprostowanie!

To nie są „bezcenne księgi Ossolineum”, bo te przechowywane są w siedzibie Biblioteki Stefanyka i jej poszczególnych oddziałach, a nie w dawnym kościele jezuitów. Żołnierze na filmie wyemitowanym przez portal Gazeta.pl opróżniają magazyn zawierający 2 mln 300 tysięcy woluminów, w większości książek ukraińskich albo rosyjskich. m.in. dzieła Marksa, Engelsa i Lenina.

W elektronicznym wydawniu „Gazety Wyborczej” ukazał się wywiad z Dyrektorem Ossolineum, który dementuje informacje na temat skandalu z przewozem bezcennych zbiorów we Lwowie.

Zobacz cały artykuł.

Źródło: Portal Księgarski


Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP