Polecamy
Jarosław Kończak 27,00 PLN 38,00 PLN

Książka adresowana jest zarówno do osób zainteresowanych komunikacją sponsoringową, jak i tych,... więcej >

Uroczyste otwarcie XX TKH – relacja

Data dodania: 25.11.2011

Uroczyste otwarcie XX TKH – relacja

24 listopada 2011 roku rozpoczęły się w Arkadach Kubickiego na Zamku Królewskim w Warszawie XX Targi Książki Historycznej. 200 wydawców przygotowało dla pasjonatów historii bogatą ofertę książek o szerokim zakresie tematycznym, wiele atrakcji, spotkań z autorami, konferencji, pokazów grup rekonstrukcyjnych oraz projekcji filmów dokumentalnych. Przez kolejne dni, aż do niedzieli włącznie można będzie w pełni rozkoszować się historią. Targi Ksiązki Historycznej są od 20 lat organizowane przez Porozumienie Wydawców Książki Historycznej.

Uroczystość otwarcia tegorocznych targów odbyła się w czwartek w Sali Głównej Zamku Królewskiego, szczelnie wypełnionej przez zaproszonych gości oraz przedstawicieli mediów. Oficjalnego otwarcia targów dokonał Marszałek Senatu Bogdan Borusewicz, mówiąc, iż budując przyszłość należy myśleć o przeszłości, a świadomość historyczna stanowi o randze i dumie narodu. Natomiast Zbigniew Czerwiński - przewodniczący PWKH, witając zebranych zaznaczył, że z przeszłości należy czerpać doświadczenie i wiedzę.

W czasie tego spotkania zostały wręczone Nagrody KLIO, przyznawane od 1996 roku polskim autorom i wydawcom za wkład w popularyzację historii i literatury historycznej w Polsce w kategoriach autorskiej, edytorskiej, monograficznej i varsavianów. 

W kategorii autorskiej pierwszą nagrodę zdobyła Anna Woff-Powęska za „Pamięć - brzemię i uwalnienie. Niemcy wobec nazistowskiej przeszłości (1945-2010)”, drugą - otrzymała Katarzyna Marciniak za książkę „Mitologia grecka i rzymska”, a trzecia trafiła do rąk Dariusza Andrzeja Sikorskiego za „Kościół w Polsce za Mieszka I i Bolesława Chrobrego”. W kategorii monografii naukowej nagrody otrzymali: Hanna Zaremska za „Żydów w średniowiecznej Polsce. Gmina Krakowska”; Jerzy Kochanowski za książkę „Tylnymi drzwiami. Czarny rynek w Polsce 1944-1989” oraz Piotr Łukasz Grotowski za „Święci wojownicy w sztuce bizantyjskiej (843-1261)”.

W kategorii edytorskiej nagrodzono wydawców: Wydawnictwo PAN za „Najstarszą księgę promocji Wydziału Sztuk Uniwersytetu Krakowskiego w latach 1402-1541” Antoniego Gąsiorowskiego, Tomasza Jurka i Izabeli Skierskiej; Wydawnictwu Bosz za pracę zbiorową „Dzieje polskiej demokracji” pod redakcją Marka K. Barańskiego, Teresy Chyczewskiej- Hennel i Andrzeja Szwarca oraz Wydawnictwo Denart za publikację „Polska od roku1944. Najnowsza historia” Witolda Sienkiewicza. W kategorii varsaviana cztery równorzędne nagrody wręczono Aleksandrze Zoltan-Lipskiej za opracowanie Stanisława Gieysztora „Moja Warszawa”, Lechowi Królikowskiemu za książkę „Warszawa - dzieje fortyfikacji”, Karolowi Madejowi i Małgorzacie Buławnik za „Proboszcza Getta” oraz Joannie Olczak-Roniker za „Korczaka. Próbę biografii”.

Sekretarz Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa Andrzej Kunert uhonorował Nagrodą PRO MEMORIA Marka Gałęziowskiego za książkę „Na wzór Berka Joselewicza. Żołnierze i oficerowie pochodzenia żydowskiego w Legionach Polskich”.

Po uroczystym otwarciu można było wybrać się na spacer po stoiskach targowych, zapoznając się z różnorodną i bogatą ofertą wydawniczą. W Arkadach Kubickiego było tłoczno i gwarno od wczesnych godzin rannych. Entuzjaści historii oglądali nowości, kartkowali te, które ich zainteresowały, wydawcy zachęcali do kupna.

Liczni bibliotekarze odwiedzali dzisiaj I Salon Bibliotek, na którego stoisku (nr 34) prezentowało swoja ofertę Wydawnictwo Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz 29 bibliotek naukowych i publicznych. Wydawnictwa bibliotek rzadko docierają do szerszego odbiorcy. Dobrze zatem się stało, że była możliwość ich prezentacji.

Obok swoje książki o tematyce historycznej oferowały: Biblioteka Narodowa, Centralna Biblioteka Wojskowa, Biblioteka Publiczna m.st. Warszawy - Biblioteka Główna Województwa Mazowieckiego. Biblioteki dobrze zaznaczyły swoją obecność już w czasie pierwszego dnia Targów Książki Historycznej, mamy nadzieję, że w dalszych weekendowych dniach frekwencja jeszcze bardziej dopisze.

nad. Jadwiga Chruścińska


Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP