Polecamy
Halina Mieczkowska 28,00 PLN

… należy skonstruować odpowiednio rozbudowany schemat opisu bibliograficznego, który by przede... więcej >

Historia prasy w British Library

Data dodania: 01.12.2011

Każdy może od teraz zeskanować ponad 200 tytułów prasowych z Wielkiej Brytanii i Irlandii. W tym opisy tak historycznych wydarzeń, jak ślub królowej Wiktorii z Albertem, szarżę Lekkiej Brygady, czy rosnącej popularności kolei. Szef działu gazet w British Library mówi o historycznym przełomie, jaki jeszcze nie miał miejsca. Wprawdzie wyszukiwarka na stronie bl.uk działa za darmo, jednak dostęp do samych gazet jest już płatny.

- Zamiast przeglądać strona po stronie w siedzibie Biblioteki, wszyscy w Wielkiej Brytanii i na świecie będą mogli zgłębić kopalnie historii i informacji, które są zawarte na tych stronach - zachwala Ed King w rozmowie z „BBC”. – Możliwość przeszukiwania milionów artykułów da użytkownikom w kilka sekund rezultaty, na które wcześniej trzeba było pracować tygodniami albo miesiącami - dodał.

W ramach projektu udostępniono m.in. „Aberdeen Journal”, „Belfast Newsletter”, ”Western Mail” i „Manchester Evening News”. Skatalogowanie i cyfryzacja materiałów zajęła ekipie archiwistów ponad rok. Codziennie wprowadzali do komputerów 8 tysięcy stron. W ciągu najbliższych 10 lat mają zamiar udostępnić w internecie 40 milionów stron.

Źródło: Portal Księgarski


Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP