Polecamy
Katarzyna Biernacka-Licznar 25,00 PLN 41,00 PLN

Rozprawa jest pierwszym syntetycznym rozpoznaniem recepcji włoskiej literatury dziecięcej w Polsce. Z... więcej >

Mikołajki w bibliotece - sposób na promocję czytania w Aleksandrowie

Data dodania: 07.12.2011

Gminna Biblioteka Publiczna w Aleksandrowie wspólnie z Kołem Przyjaciół Biblioteki i Dyskusyjnym Klubem, Książki „Okładka” promowała czytanie (głównie wśród młodzieży) przygotowując działania pod hasłem „Mikołajki w bibliotece”. Akcję przygotowała młodzież pod opieką bibliotekarzy. Dziewczęta wykonały specjalne plakaty, które rozwiesiły w bibliotece i na korytarzach szkolnych gimnazjum. Opracowały potrzebną dokumentację i prowadziły same zajęcia. Biblioteka w tym dniu przybrała także mikołajowy wystrój. Organizatorzy poprzez ciekawe i zabarwione humorem różne działania nawiązujące do tradycji Mikołajek postanowili kreować modę na czytanie. Jedną z propozycji dla wszystkich wypożyczających w tym dniu był słodki upominek. Najbardziej cieszyły się maluchy, które przyszły po książki do biblioteki. Natomiast Koło Przyjaciół Biblioteki zorganizowało zajęcia „Podnieś worek Mikołaja”. Na początku uczestnicy odpowiadali na pytania związane z życiem św. Mikołaja. Potem ochotnicy podnosili ciężki worek Mikołaja, jednak biletem wstępu do tej konkurencji było podanie tytułu książki, jaką chciałoby się przeczytać. Największym siłaczem okazał się Mateusz Szabat, a drugie miejsce zajął Łukasz Gontarz. Największą siłą wśród dziewczynek wykazała się Ola Muca. W zajęciach wzięło udział 27 gimnazjalistów, którzy dobrze się bawili, ale również większość z nich głośno pochwaliła się, co lubi czytać (a co najważniejsze, że w ogóle czytają).

Dyskusyjny Klub Książki „Okładka” przygotował konkurs „Literacki Prezent Mikołajkowy”. Zostało wykonane magiczne pudło, w którym ukryły się tytuły książek. Każdy ochotnik, musiał w ciągu 1 minuty wypisać jak najwięcej tytułów. Tak, więc uczestnicy wytężali wzrok i przybierali różne pozycje, aby odczytać ukryte zagadki literackie. Największym sprytem okazali się: Agata Hułas, Rataj Karolina i Sebastian Terlecki. Wszyscy uczestnicy zabaw byli częstowani cukierkami, a zwycięzcy otrzymali drobne nagrody rzeczowe.

Młodzi organizatorzy mieli na celu pokazać, że książki są interesujące i zachęcić szczególnie rówieśników do czytania. Dzięki prostym, ale ciekawym formom udało im się to. W proponowanych formach wzięło udział kilkadziesiąt osób i w dużej części byli to chłopcy. Niektórzy, co prawda, tylko się przyglądali, ale większość uczestników brała aktywny udział w proponowanych zadaniach. Świetnie, że młodzież korzysta ze wszelkich nowinek technicznych, ale docenia także urok tradycyjnej książki.

Nadesłała: Justyna Bździuch


Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP