Polecamy
12,50 PLN

Od Redaktora Kwietniowy numer „Bibliotekarza” zawiera teksty nawiązujące do ważnych,... więcej >

KIERUNEK: BIBLIOTEKA, czyli projektanci biorą na warsztat biblioteki

Data dodania: 08.12.2011

 KIERUNEK: BIBLIOTEKA, czyli projektanci biorą na warsztat biblioteki

Program Rozwoju Bibliotek rozpoczął współpracę ze Stowarzyszeniem Twórców Grafiki Użytkowej (STGU), które zrzesza najlepszych polskich projektantów i grafików. Celem projektu „kierunek: biblioteka”, jest stworzenie uniwersalnego i „łatwego w użyciu” systemu identyfikacji wizualnej dla bibliotek. Wszystko po to, aby każdy mieszkaniec czy przyjezdny mógł łatwo do nich dotrzeć, dowiedzieć się o ich ofercie, a na miejscu odnaleźć potrzebne informacje.
PO PIERWSZE: SZUKAMY ROZWIĄZAŃ
KONKURS DLA PROJEKTANTÓW

W ramach projektu STGU rozpoczęło właśnie konkurs „kierunek: biblioteka”, skierowany do profesjonalnych projektantów, studiów reklamowych oraz studentów ostatnich lat uczelni projektowych w całej Polsce. Projektanci będą mieli za zadanie stworzyć pakiet elementów oznakowania bibliotek (od kierunkowskazu, przez tablicę informacyjną i wzór plakatu do oznakowania pomieszczeń, stanowisk komputerowych i działów na bibliotecznych półkach).
Konkurs ma formułę otwartą, trzyetapową:

  • I etap: nadsyłanie portfolio, wybór 3 projektantów/studiów do kolejnego etapu
  • II etap: przygotowanie przez wybranych projektantów wstępnych elementów systemu oznakowania
  • III etap: wybór zwycięskiego projektu, przygotowanie całego systemu, wdrożenie - pilotaż systemu


Projektanci w swojej pracy posiłkować się będą analizą oznakowania przykładowych bibliotek opracowaną przez STGU („Identyfikacja wizualna bibliotek. Analiza otoczenia i potrzeb”).
Projekty konkursowe będzie oceniać jury, w którego skład wejdą projektanci najsłynniejszych polskich systemów identyfikacji (Centrum Nauki Kopernik, warszawskie metro, system identyfikacji miejskiej w Poznaniu), wspierani przez bibliotekarzy i architekta z doświadczeniem w pracy z bibliotekami.
Na stronie projektu (www.stgu.pl/biblioteki) można zapoznać się warunkami przystąpienia do konkursu, harmonogramem, briefem dla projektantów i innymi szczegółami. Zapraszamy do śledzenia tej strony i komentowania – w drugim etapie będziemy prosić bibliotekarzy o opiniowanie finałowych projektów.
PO DRUGIE: CZY TO DZIAŁA? JAK TO DZIAŁA?
PILOTAŻ i e-PODRĘCZNIK

Po zakończeniu konkursu STGU, w ramach pilotażu przetestuje opracowany system w wybranych gminach. Wszystkie projekty, szczegółowo opisane i z praktycznymi wskazówkami od projektantów zostaną umieszczone w e-podręczniku, który będzie bezpłatnie dostępny.
PO TRZECIE: DO DZIEŁA!
BIBLIOTEKI Z NOWOCZESNĄ IDENTYFIKACJĄ

Biblioteki będą mogły spośród całej gamy projektów wybrać te, które przydadzą się najbardziej. Te biblioteki, które skorzystają z projektów będą mogły liczyć na to, że każdy mieszkaniec czy przyjezdny będzie mógł łatwo do nich dotrzeć, dowiedzieć się o ich ofercie, a na miejscu odnaleźć potrzebne informacje.
www.stgu.pl/biblioteki

Nadesłała: Magdalena Balicka


Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP