Polecamy
48,00 PLN

    Profesor Jadwiga Kołodziejska (1928-2016) należy do najbardziej znanych... więcej >

Listopadowe spotkania w Brzezinach

Data dodania: 08.12.2011

Piątek 18 listopada to jeden ze szczególnych dni dla brzezińskiej kultury. Tego dnia odbyło się w Miejskiej Bibliotece Publicznej spotkanie z fraszkopisarzem Jerzym Warszewskim współpracownikiem łódzkiej grupy literackiej "Centauro" oraz  widzewskiego teatru "Słup", którego dyrektorem jest łodzianin roku 2000 Marcel Szytenchelm. Fraszka to krótki utwór liryczny, często o tematyce humorystycznej lub ironicznej, zakończony puentą, a Jerzy Warszewski to już weteran fraszkopisarstwa autor około siedmiuset takich utworów. Jego pierwsza fraszka ukazała się w łódzkim Expresie Ilustrowanym. Od tego czasu jego twórczość była publikowana w wielu tomikach pokonkursowych, prasie lokalnej i ogólnokrajowej oraz cytowana w stacjach radiowych Parada, Eska, Wawa i Plus. Jego fraszki wydane zostały także w formie zbioru. Utwory autorstwa Jerzego Warszewskiego w zwięzłej, lapidarnej formie opowiadają m.in. o gwiazdach ekranu, politykach, erotyce, osobistych przemyśleniach i o samym fraszkopisarzu. Jerzy Warszewski to pasjonat fraszki. Jak ocenia pisze, gdyż jego charakter pasuje do fraszek. I choć, jak wskazuje,cytując jeden ze swoich utworów:

"Bywają fraszki lepsze i gorsze, jak mały fiat czy sportowe porsche" to fraszka ma nie tylko śmieszyć, ale również dawać do myślenia w dowcipny sposób, wyciągając na światło dnia różne ukryte anomalie. Nie przypadkiem więc swojemu zbiorowi fraszek nadał tytuł "Fraszko ty jesteś jak zdrowie".


Miejska Biblioteka Publiczna w Brzezinach to miejsce edukacji nie tylko kulturalnej, ale i zdrowotnej. Świadczy o tym prelekcja na temat szkodliwości palenia tytoniu przygotowana przez Barbarę Kosmę- pracownika odpowiedzialnego za promocję zdrowia w brzezińskiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej. Spotkanie odbyło się z okazji Światowego Dnia Rzucania Palenia, który przypada 17 listopada. Barbara Kosma swoją prezentację rozpoczęła od rysu historycznego związanego z paleniem papierosów, później poinformowała jakie szkodliwe substancje zawiera tytoń, a następnie jak wpływają one na nasze zdrowie. Słuchaczami byli uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2 i Szkoły Podstawowej w Bogdance. „Celem prelekcji było upowszechnienie wiedzy o szkodliwości palenia tytoniu, a najlepiej proces ten zaczynać już od najmłodszych lat” ocenia bibliotekarka Maria Mroczkowska.

W ramach współpracy ze Stacją Sanitarno Epidemiologiczną w Brzezinach planuje się również spotkanie o AIDS. Warto wspomnieć, że wcześniej brzeziński SANEPID zorganizował w bibliotece m.in. dużą wystawę na temat szkodliwości nikotyny.

Nadesłała: Danuta Brzezińska


Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP