Polecamy
Grażyna Lewandowicz-Nosal 29,00 PLN

  Niniejsza książka, już jedenasta z serii „Biblioteka – Dzieci –... więcej >

Wystawy w MBP w Brzezinach

Data dodania: 21.12.2011

24 listopada 1891r. urodziła się Maria Pawlikowska-Jasnorzewska. O tej rocznicy pamiętali pracownicy Miejskiej Biblioteki Publicznej. W Czytelni dla Dorosłych przygotowano okolicznościową wystawę, gdzie przeczytać można biografię poetki oraz zapoznać się z jej twórczością, w tym z książkami dostępnymi w brzezińskiej bibliotece. Maria Pawlikowska-Jasnorzewska wywodzi się z malarskiej rodziny Kossaków. Obrazy malował jej ojciec — Wojciech Kossak, dziadek — Juliusz Kossak oraz brat — Jerzy Kossak. Maria zajęła się natomiast poezją oraz dramatopisarstwem. Literaturą zajęła się także jej młodsza siostra, która pod pseudonimem Magdaleny Samozwaniec pisała utwory satyryczne. W artystycznym domu Kossaków gościli m.in. Henryk Sienkiewicz, Jan Paderewski i Wincenty Lutosławski. Maria kształciła się w rodzinnym domu, pobierając edukację w dziedzinie nauk humanistycznych oraz ucząc się kilku języków obcych. Przez krótki okres uczęszczała także jako wolny słuchacz do Krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Poetka sporo podróżowała, czego ślady znajdziemy w jej twórczości. Była m.in. we Włoszech, Północnej Afryce i we Francji. Pierwszy tomik poetycki „Niebieskie migdały” Maria Pawlikowska-Jasnorzewska wydała w 1922r. W sumie opublikowała kilkanaście tomów poezji. Była także autorką licznych dramatów, które ze względu na poruszaną tematykę często określano jako skandalizujące. Maria Pawlikowska– –Jasnorzewska zmarła po bezskutecznej walce z nowotworem w lipcu 1945r. Jej twórczość doceniono Złotym Wawrzynem Akademickim Polskiej Akademii Literatury. Współcześnie jej wiersze w swoich utworach wykorzystywali m.in.: Ewa Demarczyk, Ich Troje oraz Grzegorz Turnau.


Miejska Biblioteka Publiczna to miejsce wielu wystaw. Znaleźć tam można większe czy mniejsze ekspozycje, ale od czasu do czasu jest też organizowana szczególnie ważna wystawa, którą zazwyczaj przygotowuje się w holu na I piętrze. Niedawno można tu było obejrzeć interesujące fotografie Norwegii prezentowane pod hasłem „Barwy dalekiej północy”, a wcześniej eksponaty z Muzeum Dobranocki w Rzeszowie. Obecnie przyszedł czas na przedstawienie dokonań znanych artystów - grafików - Elżbiety i Mariana Pawła Bocianowskich.

Wystawa składa się z 42 grafik wykonanych techniką druku wklęsłego. Polega ona na żłobieniu lub trawieniu w matrycy linii i płaszczyzn, pokryciu jej farbą drukującą, a następnie pozostawieniu farby tylko na wklęsłych elementach. Tematami prezentowanych w bibliotece prac są zarówno przyroda jak i ludzie, a często te elementy w sposób surrealistyczny się przeplatają, gdyż artyści zafascynowani są prozą Brunona Schulza. Niezwykłe są też tytuły nadawane grafikom: Anioł Syriusza, Runy, Rytm, Tam, gdzie ptasia Atlantyda, Babie Lato, Cień Szklanej Góry. Zarówno Elżbieta jak i Marian Paweł Bocianowski to absolwenci Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Łodzi. Poznali się jednak dużo wcześniej - w II klasie liceum. Odtąd wspólnie spędzają życie, realizując artystyczne pasje. A prezentowali swoje prace nie tylko w Polsce, ale także we Francji, Szwecji, Luksemburgu, Finlandii, Australii, Argentynie, Stanach Zjednoczonych, Kanadzie czy Japonii. Wielcy artyści zawitali więc do brzezińskiej Miejskiej Biblioteki Publicznej. Ich prace będzie można tu podziwiać do końca grudnia.Nadesłała: Danuta Wylazłowska


Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP