Polecamy
Aleksander Radwański 6,00 PLN 19,00 PLN

JEŚLI:   prowadzisz samodzielnie bibliotekę lub w małym zespole nie jesteś maniakiem... więcej >

Książkowe innowacje na „Przystanku – Biblioteka Juniwersytecka” w MBP w Jaśle

Data dodania: 21.12.2011

W sobotę 17 grudnia br. ostatnia grupa studentów Jasielskiego Uniwersytetu Dziecięcego odwiedziła „Przystanek – Biblioteka Juniwersytecka” w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jaśle. Celem całego cyklu zajęć prowadzonych przez MBP w Jaśle dla Jasielskiego Uniwersytetu Dziecięcego była prezentacja innowacji związanych z książką i czytelnictwem, oraz popularyzacja czytelnictwa wśród dzieci. Służyły temu nowatorskie formy pracy i zabawy z książkami.
Mali studenci zapoznawali się najpierw z historią książki, począwszy od zapisów na glinianych tabliczkach i zwojach papirusów, aż po czasy współczesne, gdy książki mają swoje wersje dźwiękowe i elektroniczne. Mieli także okazję zapoznać się z różnorodnymi formami książek drukowanych dostępnych w MBP w Jaśle – z książkami przytulankami, książkami z dźwiękiem, przestrzennymi i trójwymiarowymi. Podczas zajęć w pracowni multimedialnej dzieci zapoznawały się z obsługą czytników e-booków, słuchały audiobooków, czytały książki zamieszczone na portalach dla dzieci i grały w zabawne gry edukacyjne w Internecie. Dużą popularnością cieszyły się także książki obrazkowe, z którymi dzieci spotkały się w kolejnej pracowni, gdzie samodzielnie układały opowieści o bohaterach pełnych kolorowych detali książek Aleksandry i Daniela Mizielińskich „Dawno temu w MAMOKO” i „Miasteczko MAMOKO”. Książki obrazkowe są szczególnie godne polecenia, ponieważ rozwijają spostrzegawczość i wyobraźnię, a poza tym można je czytać wielokrotnie, za każdym razem odkrywając coś nowego i tworząc nową opowieść.

Po skończeniu warsztatów młodzi adepci wiedzy, ale także towarzyszący im rodzice zgodnie przyznawali, że poznali taką stronę książek i biblioteki, o której wcześniej nie wiedzieli. Chętnie wypożyczali książki, a ci, którzy jeszcze nie mieli własnych kart, zgłosili chęć zapisania się do biblioteki i otrzymali karty zapisu. Dostali także informatory m.in. o polecanych przez MBP w Jaśle książkach i stronach internetowych dla dzieci i rodziców. Łącznie w zajęciach w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jaśle wzięło udział około 60 studentów II roku Jasielskiego Uniwersytetu Dziecięcego.Nadesłała: Dorota Woźnica


Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP