Polecamy
red. nauk. Jacek Puchalski 99,00 PLN

Normal 0 21 false false false PL... więcej >

Wydarzenia w Oddziale dla Dzieci Miejskiej Biblioteki Publicznej w Brzezinach

Data dodania: 28.12.2011

W 100. rocznicę Nobla dla Marii Curie-Skłodowskiej

Rok 2011 został uznany przez Sejm Rzeczpospolitej Polskiej rokiem Marii Curie-Skłodowskiej. Równo sto lat temu ta polska uczona została bowiem uhonorowana Nagrodą Nobla w dziedzinie chemii za wyekstrahowanie czystego radu. O tak ważnej rocznicy nie mogli zapomnieć pracownicy Miejskiej Biblioteki Publicznej. Tu w Oddziale dla Dzieci przygotowano obszerną wystawę poświęconą polskiej noblistce. Wcześniej prezentowano wszystkich laureatów Nagrody Nobla w dziedzinie chemii, wśród których Maria Curie-Skłodowska zajmuje zaszczytne miejsce. Do dziś jest bowiem jedyną kobietą, która otrzymała Nagrodę Nobla dwukrotnie. Wcześniej wyróżniono ją bowiem w dziedzinie fizyki wraz z mężem i Henrim Becqurelem za badania nad zjawiskiem promieniotwórczości. Do dziś Maria Curie-Skłodowska jest też jedynym uczonym uhonorowanym Nagrodą Nobla w dwóch różnych dziedzinach nauk przyrodniczych. Więcej o tej wybitnej Polce można dowiedzieć się na wystawie przygotowanej przez Miejską Bibliotekę Publiczną.

We wtorek 13 grudnia 2011 roku w Bibliotece gościła także Małgorzata Sobieszczak-Marciniak – dyrektor Muzeum Marii Curie-Skłodowskiej w Warszawie. Na to spotkanie przybyła młodzież gimnazjalna pod opieką nauczycielki Marzeny Dziubek.

Film ze spotkania:

http://ibtv.pl/2011/12/23/curie-sklodowska-w-bibliotece-miejskiej/

O misiu słów kilka

Światowy Dzień Pluszowego Misia to święto ustanowione w 2002 roku w 100 rocznicę powstania zabawki. Od kilku lat dzień ten obchodzony jest także w Miejskiej Bibliotece Publicznej. Zazwyczaj obchodom Światowego Dnia Pluszowego Misia towarzyszyła wystawa pluszowych zabawek. W tym roku dla odmiany odbył się cykl spotkań poświęconych temu bohaterowi dziecięcych marzeń. Na pluszowym śniadanku gościły tu dzieci z Przedszkola nr 1 i 3, a w porze kolacji przybyli najmłodsi podopieczni Świetlicy Środowisko-Terapeutycznej „Świetlik-MOPS”. Dla dzieci z przedszkoli przygotowano liczne zabawy, natomiast starsze „świetliki” uczestniczyły w lekcji literatury. Oczywiście w czasie spotkań nie mogło zabraknąć degustacji smakowitego miodku. A gdy bliżej pozna się historie o misiach, to chętniej będzie się wracać do biblioteki, by poznać kolejne przygody książkowych bohaterów, z których najsławniejszym jest Kubuś Puchatek. Celem takich spotkań jest bowiem - jak wyjaśnia bibliotekarka Maria Witkowska - promocja czytelnictwa wśród najmłodszych mieszkańców Brzezin.

Nadesłała: Danuta Wylazłowska
Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Brzezinach


Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP