Polecamy
14,50 PLN

Koronawirus opanował cały świat. Również Polska się z nim zmaga. Czy koronawirus może być... więcej >

Słowo Roku 2011 - plebiscyt IJP UW

Data dodania: 03.01.2012

Słowo Roku 2011 - plebiscyt IJP UW

Do udziału w plebiscycie na najważniejsze słowo ubiegłego roku zaprasza Instytut Języka Polskiego Uniwersytetu Warszawskiego. Propozycje można nadsyłać do 8 stycznia 2012.

Od roku IJP UW przygotowuje słowa dnia - zwroty pojawiające się najczęściej w kolejnych wydaniach polskich dzienników. Prezentowane są co dzień na stronach Narodowego Korpusu Języka Polskiego. Słowo roku można wybierać z propozycji, które pojawiły się na powyższej stronie, jak i nadsyłać własne propozycje. Mogą to być tylko rzeczowniki pospolite, przymiotniki, czasowniki lub inne części mowy. Nazwiska, nazwy krajów i miast, organizacji czy firm nie będą brane pod uwagę.

Słowo roku nie musi być słowem pojawiającym się najczęściej, ani takim, które pojawiło się dopiero w tym roku, choć obie cechy są bardzo ważne dla poczucia istotności wyrazów i pojęć.

Słowa dnia mogą odzwierciedlać pojęcia obecne do dziś w zbiorowej świadomości, jak oburzeni czy gaz łupkowy, ale także kojarzyć się z efemerycznymi wydarzeniami, o których dawno zapomnieliśmy - informuje IJP UW.

Osoby, które chcą wziąć udział w konkursie mogą skorzystać z listy i tabeli wszystkich słów wyróżnionych statystycznie przez IJP UW w kolejnych dniach. Dostępne są one na stronach:

Propozycje słowa roku (wybranego spośród słów dnia lub spoza nich) należy nadsyłać na adres mailowy Zakładu Językoznawstwa Komputerowego: zjk.polon@uw.edu.pl do 8 stycznia 2012 roku. Jedna osoba może zaproponować trzy słowa lub wyrażenia. W temacie wiadomości należy wpisać Słowo roku, a w wiadomości wybrane słowa lub wyrażenia.

Źródło: PAP


Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP