Polecamy
35,00 PLN

„Praca pt. Język Haseł Przedmiotowych Biblioteki Narodowej: od analizy dokumentu do opisu... więcej >

Protest twórców w internecie

Data dodania: 16.01.2012

W związku z proponowanym przez Donalda Tuska w expose zniesieniem 50% stawki kosztów uzyskania przychodu dla twórców w internecie zaczął krążyć projekt petycji do premiera. Mimo, że na portalu społecznościowym Facebook podzieliło się listem ponad 2.5 tys. osób, do kancelarii premiera wysłano tylko 250 maili.

Szanowny Panie Premierze!

W 2006 roku opowiedział się Pan zdecydowania przeciw likwidacji 50 proc. kosztów uzyskania dla twórców. Wtedy był to postulat rządu PiS, a konkretnie min. Zyty Gilowskiej. Przytaczał Pan słuszne argumenty: twórca na swój dorobek pracuje długo. Dodajmy też, że często nawet spektakularna kariera kończy się szybko. Poza tym poniesione nakłady są niemożliwe do oszacowania.

Jak słusznie Pan stwierdził prawo wprowadzono w dwudziestoleciu międzywojennym, dzięki inicjatywie Boya-Żeleńskiego i nawet komuniści nie odważyli się go zmienić. Dodajmy, że koszty ponosi się nie w roku uzyskania przychodu, a wiele lat wcześniej. Uprawianie zawodu twórczego często nie daje możliwości etatowego zatrudnienia. Wymaga zachowywania szczególnego reżimu przez całe życie i powoduje dodatkowe obciążenie dla twórcy, jego rodziny, oraz pociąga za sobą skutki takie jak zrujnowane zdrowie. Twórcy sami pracują na swoje emerytury, nie otrzymując pomocy ze strony państwa, ale ich wkład do życia społecznego jest nieoceniony i nie daje się przeliczyć na pieniądze.

Tak zaczyna się krążący po internecie protest przeciwko likwidacji 50% kosztów uzyskania przychodu dla twórców. Tekst petycji przeczytało już 16 tysięcy osób. Przypomina on w niej między innymi rozmowę Donalda Tuska w „Sygnałach Dnia” Polskiego Radia z 2006 roku. Wtedy rząd PiS proponował zniesienie ulgi.

Źródło: Portal Księgarski


Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP