Polecamy
31,00 PLN 39,00 PLN

Dokonana analiza siedemnastu artykułów pokonferencyjnych na temat książki, zawodu bibliotekarza... więcej >

Atak Anonymous czy pospolite ruszenie przeciw ACTA?

Data dodania: 23.01.2012

Atak Anonymous czy pospolite ruszenie przeciw ACTA?

Zaczęło się od zwykłej awarii sejmowego serwera. Pisząc o niej, portale zasugerowały atak (oczywiście w wykonaniu Anonymous, bo to najbardziej znana, choć niesformalizowana grupa hackerów). Ciekawość podkusiła wielu internautów do samodzielnego sprawdzenia, czy ta i inne strony rządowe działają, co zaskutkowało autentycznym atakiem DDoS. Polscy użytkownicy forum Anonymous Wiki przystąpili wówczas do blokowania (już celowego) kolejnych witryn i nie uspokoili się do teraz.

Tak w skrócie przedstawia się sytuacja związana z masowym atakiem hackerów na infrastrukturę rządową, o której cały dzień informują dziś różne media. W „Dzienniku Internautów” rozwój wydarzeń śledzony jest od początku, co widać w artykule pt. To nie Anonymous zaatakowali polskie strony rządowe. Teza o włamaniu na sejmową stronę i opublikowaniu na niej zdjęcia dwóch całujących się mężczyzn (o czym jako pierwszy poinformował serwis Wiadomosci24.pl) została podważona przez niektórych komentatorów naszego tekstu na Facebooku. Zwrócili oni uwagę, że to zdjęcie - i owszem - znalazło się na stronie Sejmu, ale dwa lata temu (i są na to dowody). Teoretycznie możliwe byłoby jego ponowne wykorzystanie, ale wydaje się to mało prawdopodobne, zwłaszcza że w przypadku protestu przeciwko ACTA należałoby raczej oczekiwać treści dotyczących tego porozumienia.

Możemy więc przyjąć, że pierwotnym źródłem problemów była awaria serwera, która przyciągnęła najpierw uwagę mediów, a potem zatroskanych (albo raczej ciekawskich) obywateli. Po stronie Sejmu pod naporem internautów został wyłączony z użytku serwis Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a następnie także inne witryny w domenie gov.pl. Kiedy do akcji wkroczyli polscy użytkownicy forum Anonymous Wiki? Głosowanie na strony, które należałoby zaatakować, zorganizowano niedługo przed północą 21 stycznia. Pojawiła się też instrukcja przeprowadzania ataku na serwis tvn24.pl, który zwyciężył w głosowaniu (już niedostępna, ale screen można zobaczyć na stronie Niebezpiecznik.pl).

Na forum Anonymous Wiki została też opublikowana „Informacja Prasowa na temat Polski” zapowiadająca ataki na strony rządu i powiązanych z nim organizacji (jej nieudolne tłumaczenie można było znaleźć w serwisie pastebin.com, o czym pisaliśmy we wcześniejszym artykule, teraz natomiast polecamy nieco lepszy przekład z hackerskiego forum).

Źródło: Dziennik Internautów


Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP