Polecamy
Aleksandra Maria Korczak 29,00 PLN

Praca p. Aleksandry Korczak zachowuje wszystkie rygory naukowości, Autorka operuje dojrzałym warsztatem... więcej >

GIODO: ACTA niebezpieczne dla praw i wolności

Data dodania: 25.01.2012

GIODO: ACTA niebezpieczne dla praw i wolności

Wbrew temu, co na konferencji prasowej twierdził 24 stycznia 2012 roku premier Donald Tusk, rząd nie przyłożył się do pozyskania opinii od różnego rodzaju podmiotów. Nie zapytał o zdanie nawet Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych, chociaż ACTA dotyczy wielu zagadnień leżących w kompetencjach GIODO. Mimo to 23 stycznia 2012 roku Wojciech Wiewiórowski wysłał swoją opinię do resortu administracji i cyfryzacji. Nie była ona pozytywna. Na stronie Generalnego Inspektora jest już dostępna cyfrowa wersja tego pisma (plik PDF, 9 stron). Warto bliżej przyjrzeć się zawartym w niej zastrzeżeniom.

Już na drugiej stronie można przeczytać, że GIODO uznaje podpisanie i ratyfikację konwencji ACTA za niebezpieczne dla praw i wolności określonych w Konstytucji Rzeczpospolitej Polskiej. Jak następnie tłumaczy Wiewiórowski, dokument ten - co prawda - nie nałoży na Polskę obowiązku znowelizowania swojego prawa wewnętrznego, ale ratyfikacja tego porozumienia spowoduje, że jego przepisy będą ważniejsze od norm ustawowych.

Wiewiórowski obawia się też, że podpisanie i ratyfikacja ACTA spowoduje, że organizacje zbiorowego zarządzania prawami autorskimi wrócą do pomysłu porozumienia o współpracy w sprawie ochrony własności intelektualnej w środowisku cyfrowym. Prace nad takim porozumieniem zostały w ubiegłym roku przerwane po uwagach GIODO, że sygnatariusze takiej umowy nie mają podstawy prawnej do przetwarzania danych internautów. Zdaniem GIODO organizacje zbiorowego zarządzania prawami autorskimi będą teraz przekonywać rząd, że ACTA daje im taką podstawę.

Jak pisał „Dzienniku Internautów”, zarówno ZAiKS, jak i FOTA popierają przyjęcie ACTA.

Źródło: Dziennik Internautów


Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP