Polecamy
14,50 PLN

Koronawirus opanował cały świat. Również Polska się z nim zmaga. Czy koronawirus może być... więcej >

Projekty koła SBP w Grudziądzu

Data dodania: 22.02.2012

Projekty koła SBP w Grudziądzu

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich Koło w Grudziądzu działa od 1968 roku. W swoim kręgu zrzesza bibliotekarzy i pracowników Biblioteki Miejskiej, bibliotekarzy bibliotek szkolnych i wojskowych oraz emerytów. Działalność Koła polega na realizacji głównych zadań statutowych: prace na rzecz środowiska bibliotekarskiego oraz dążenie do zachowania piśmiennictwa dla kultury narodowej i rozwoju czytelnictwa.

W swojej wieloletniej działalności Koła zmieniała się ranga książki w życiu człowieka. Kiedyś odgrywała znaczącą rolę - kształciła, rozwijała wyobraźnię i  była przede wszystkim oderwaniem od smutnej i szarej rzeczywistości. XXI wiek nadał nowe znaczenie książkom, które wypierane przez elektroniczne media muszą atrakcyjną tematyką, ciekawą szatą graficzną konkurować z internetem. Dlatego też wszelkie działania bibliotekarzy, nie tylko członków SBP są skierowane na promowanie książki, rozwijanie i rozbudzanie zainteresowań czytelniczych oraz współpracę ze środowiskiem lokalnym w tym zakresie.

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich Koło w Grudziądzu jest organizatorem licznych imprez czytelniczych. Już po raz trzeci wzięło udział w Projekcie - Wspieranie Rozwoju Kultury i Ochrona jej Dóbr, dofinansowanym przez Urząd Miasta w Grudziądzu.

  • Projekt I - Turniej zabawowy Bajkowo na sportowo był imprezą integrującą pokolenie uczniów Szkoły Podstawowej nr 5 i seniorów Domu Dziennego Pobytu w Grudziądzu. Pierwszy etap turnieju obejmował konkurs plastyczny - Co nowego w starych bajkach, połączony z głośnym czytaniem bajek. Drugi dzień zmagań miał charakter zawodów sportowych dla dzieci i seniorów. Wspólne konkurencje takie jak: strojenie domku Baby Jagi, nawlekanie igły, przyszywanie guzików, ubijanie piany na placek dla babci Czerwonego Kapturka, wywołały wiele radości i śmiechu. Integracja pokoleniowa, stwarzanie możliwości wzajemnego poznania się, skonkretyzowanie wyobrażeń o środowisku ludzi starszych, miłe spędzenie wolnego czasu przełamało stereotypy o konflikcie pokoleń.
  • Projekt II - Czy anioły i wróżki są wśród nas był okazją do spotkania  czytelników Filii nr 13 i Ośrodka Czytelnictwa Niepełnosprawnych Biblioteki Miejskiej, przedszkolaków, uczniów szkoły podstawowej i seniorów z pisarką Wiolettą Piasecką. Znakiem rozpoznawczym, zarówno książek jak i samej autorki był strój wróżki. Bajkopisarka prezentując w formie zabawy swoją twórczość rozbudziła wśród widzów pomysłowość, spontaniczność i możliwość wyrażania swoich uczuć poprze wizualizację tekstu. W drugim dniu uczestnicy projektu gościli w Domu Dziennego Pobytu Pod dobrym aniołem. Dzieci i seniorzy wzięli udział w warsztatach, podczas których w różnorodnej technice wykonywali anioły i wróżki. Na zakończenie przedstawiono scenki rodzajowe.
  • Projekt III - W krainie wyobraźni  skierowany był do dzieci zagrożonych wykluczeniem społecznym, połączony z elementami biblioterapii. Pozwolił uczestnikom przez zabawę z książką nabyć umiejętność radzenia sobie w trudnych sytuacjach życiowych.

Przygotowano dwa konkursy: Potyczki z książką, Konkurs pięknego czytania oraz spotkanie autorskie. W Szkole Podstawowej nr 5 odbyły się eliminacje do konkursu czytelniczego Potyczki z książką, na podstawie Opowieści z Narnii - Lew, czarownica i stara szafa. Finał zaś przeprowadzono w Filii nr 13 i Ośrodka Czytelnictwa Niepełnosprawnych Biblioteki Miejskiej.

W Filii nr 13 odbył się także Konkurs pięknego czytania. Uczniowie grudziądzkich podstawówek zaprezentowali swoje umiejętności czytelnicze. W pierwszej rundzie eliminacyjnej uczestnicy mieli do przeczytania obowiązkowy fragment baśni Andersena, a zwycięzcy z poszczególnych grup wybierali sobie tekst drogą losowania.

Na zakończenie zmagań czytelniczych w Bibliotece Głównej im. Wiktora Kulerskiego odbyło się spotkanie z Krzysztofem Petkiem. Autor książek dla dzieci, dziennikarz i podróżnik w ciekawy sposób zaprezentował przybyłym swoją twórczość. Petek opowiadał o swoich przygodach podczas egzotycznych wypraw oraz o pracy dziennikarza. W ogrodach biblioteki przeprowadził z uczestnikami spotkania zajęcia dotyczące sztuki przetrwania w trudnych warunkach. Warsztaty survivalowe miały na celu pokazanie dzieciom aktywnego i twórczego sposobu spędzania wolnego czasu.

Podsumowaniem spotkania było wręczenie nagród laureatom odbytych konkursów. Dobra zabawa w przyjemnej i miłej atmosferze stworzyła dzieciom możliwość bycia razem, zaspakajając potrzeby przynależności, uznania i szacunku w grupie rówieśniczej.

Członkowie SBP Koło w Grudziądzu są kreatywni, pełni pomysłów. Z chęcią podejmują każde wyzwanie, które może spowodować rozwój zainteresowań czytelniczych i pobudzić aktywność kulturalną wielu grup społecznych w mieście.

nad. Małgorzata Magnuszewska, sekretarz SBP Koło w Grudziądzu


Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP